برخی از رسانه ها خبر از دستگیری شیرین نجفی توسط پلیس امنیت آنکارا می دهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، برخی از رسانه ها طی ۲۴ ساعت گذشته خبر از دستگیری سودابه خرسند با نام مستعار شیرین نجفی یکی از عناصر سیستم امنیتی ایران که نقش مؤثری در بازداشت روح‌الله زم داشت توسط پلیس امنیت ترکیه در شهر آنکارا می دهند.در عین حال برخی اکانتهای توییتری این خبر را تکذیب کرده‌اند.

سایت خبری آرازنیوز به نقل از منابع خود گفته است در پی عملیات پلیس ترکیه علیه کلاهبرادان مالی و جاسوسان ایرانی در شهر آنکارا، «شیرین نجفی»، فردی که در دستگیری روح‌الله زم مدیر کانال آمد نیوز نقش مؤثری داشت، بازداشت شد ، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی نیز نوشت : شیرین نجفی، خبرنگار و عضو تحریریه رسانه خبری آمد نیوز در ترکیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد ، ایران وایر هم نوشت : شیرین نجفی یکی از ادمین های کانال تلگرامی آمدنیوز روز چهارشنبه در شهر آنکارا ترکیه بازداشت شد ، اما این خبر ساعاتی بعد در سایت و کانال تلگرامی و اینستاگرام ایران وایر غیر قابل دسترسی است.

بابک شاهد دانشجوی دکترای تاریخ دانشگاه ییلدیریم بایزید آنکارا در رشته توییتی نوشت : خبرنگار ایران وایر آقاى پرویز یارى نیز در تماس با پلیس امنیت ترکیه خبر بازداشت شیرین نجفى در آنکارا را تایید نمود. بنا به اذعان ایشان خانم نجفى با کارت شناسایى و هویت جعلى در ترکیه ساکن بود.در روزهای گذشته مجید نوظهور، امیر آبستان، علی مهربان، سینا ابراهیم اوغلو، مجتبی شمسی‌پور، محمد اکبری، فهیمه صفری از جمله افرادى بودند که طى این عملیات دستگیر شده بودند.بنا به ادعاى این منابع خبرى این افراد علاوه بر پولشویى به نفع سپاه پاسداران اقدام به تهدید فعالین سیاسى و مدنى ساکن در ترکیه نیز مى نمودند و بنا به گمانه زنى هاى خبرها منتشر شده احتمال گسترده شدن این عملیات به دیگر شهرهاى ترکیه نیز وجود دارد.بنا به ادعاى برخى از منابع خبرى در آنکارا در دومین روز عملیات پلیس ترکیه بر علیه شبکه مالى-امنیتى مرتبط با ایران در آنکارا امروز خانم شیرین نجفى از سوى پلیس امنیت ترکیه دستگیر شد. خانم نجفى از اعضاى آمدنیوز بود که بنا به ادعایى شایع نقش کلیدى در کشاندن روح الله زم به عراق داشت.

پرویز یاری هم در رشته توییتی نوشت : «#شیرین_نجفی» از سوی نیروهای امنیتی در ترکیه بازداشت شد یک منبع در اداره امنیت آنکارا که نخواست نامش فاش شود با تایید خبر بازداشت شیرین نجفی، گفت: «شیرین نجفی تنها بازداشت شده روزهای اخیر در ترکیه نیست و ایرانیان دیگری نیز در این ارتباط بازداشت شده‌اند.» این منبع اضافه کرد شیرین نجفی هنگام تردد با کارت شناسایی جعلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. شیرین نجفی یکی از ادمین‌های آمدنیوز، پس از ربوده شدن روح الله زم و بازگراندن وی به ایران از سوی نیروهای امنیتی، ماه‌ها بود از مکان اختفای وی اطلاعاتی در دست نبود.در روزهای اخیر حداقل ۷ نفر از اتباع ایرانی در آنکارا به اتهام کلاه‌برداری، پولشویی و ارتباط با سرویس های امنیتی ایران بازداشت شده‌اند.اسامی افراد بازداشت شده در روزهای گذشته: مجید نوظهور، امیر آبستان، علی مهربان، سینا ابراهیم اوغلو، مجتبی شمسی‌پور، محمد اکبری و فهیمه صفری

بر اساس گزارش برخی از رسانه ها و کانال های تلگرامی فارسی زبان ، در پی عملیات پلیس ترکیه بر علیه کلاهبرادان مالی و جاسوسان ایرانی در شهر آنکارا، «شیرین نجفی»، فردی که در دستگیری روح‌الله زم مدیر کانال آمد نیوز نقش مؤثری داشت، بازداشت شده است.

چند روز پیش نیز مجید نوظهور از عوامل اطلاعاتی سپاه پاسداران در آنکارا بازداشت ‌شد.

شیرین نجفی یکی از اعضای باند جاسوسی و پول‌شویی تحت حمایت سپاه و نهادهای امنیتی ایران در آنکارا بود. 

برخی از اعضای ارشد این شبکه جاسوسی و ‌‌پولشویی، چندین بار پناه جویان و فعالان سیاسی ایرانی را در ترکیه با شیوه‌های مختلف مورد تهدید جانی قرار داده بودند.

با بررسی حلقه های متعدد ارتباطی این باند می توان به امتداد این شبکه جاسوسی و پول‌شویی از داخل ایران و از سوی سپاه و نهادهای امنیتی تا بسیاری از کشورهای آسیانه میانه ، اروپا ، کانادا و آمریکا و حتی حضور موثر برخی از افراد به ظاهر فعال سیاسی و حقوق بشری و اپوزوسیون نما در درون این باند و هم چنین برخی از افراد شاغل در رسانه ها و تلویزیون‌های فارسی‌زبان پی برد.

بر اساس اخبار منتشر شده در برخی از رسانه ها ، بعضی از عناصر اطلاعاتی یا خود فروخته مرتبط با سفارت ایران در آنکارا و هم چنین کنسولگری ایران در استانبول در بین اپوزیسیون و رسانه‌های فارسی‌زبان در این باند در حال فعالیت بوده و طی این فعالیت های خود حتی از توزیع مواد مخدر میان ایرانیان و غیر ایرانی ها دریغ نورزیده اند ، به تعبیر واضح تر سیستم امنیتی ایران برای دستیابی به اخبار و اطلاعات ایرانیان مقیم خارج از کشور حتی دست به دامان قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر و زنان روسپی برای ارتباط گرفتن با فعالان سیاسی مدنی ایرانی شده است.

بر اساس نقل برخی از رسانه ها یکی از دانشجویان ایرانی مقیم آنکارا گفته است : بخش امنیتی سفارت ایران در ترکیه ، به ایرانیان تازه وارد به ترکیه از جمله دانشجویان یا کسانی که برای خرید ملک در ترکیه اقامت گزیده اند یا کسانی که برای امور کنسولی به سفارت و کنسولگری مراجعه می کنند ، با تهدید وتطمیع از آنان اسامی و محل اقامت و اطلاعات کامل ایرانیان مقیم ترکیه به ویژه افراد شاخص سیاسی را مطالبه کرده و به آن ها تاکید داشته به صورت مرتب این اخبار و اطلاعات را به سفارت و کنسولگری منتقل نمایند.

شیرین نجفی علاوه بر ارتباط با وحید حقانیان و انتقال اخبار محرمانه از طرف وی برای انتشار در آمدنیوز، اقدام به تشکیل باندهای مختلف از جمله کلاهبرداری کرده بود ، به گونه ای که چند صد نفر زیر دست او فعالیت می کردند و امرار معاش آنان به فعالیت هایی که او با تشکیل باندهای مختلف ترتیب داده بود وابسته بود. به همین لحاظ او را کارکشته ترین زن عامل سیستم امنیتی ایران لقب داده اند.

از جمله اقدامات غیر قانونی و غیر اخلاقی او می توان به پول‌شویی، کارچاق‌کنی برای مهاجرت قاچاق به ترکیه و سایر کشورها، پناهندگی و خدمات پیرامون آن در ترکیه مانند تعیین شهر محل اقامت، امضا در پلیس، مدارک تأییدیه از افراد سرشناس، مدارک جعلی زندان و دادگاه و احضار اشاره کرد.

برخی اخبار و اظهارات از سوء استفاده جنسی این باند از دختران و زنان ایرانی که در غربت گرفتارشده بودند برای به دام انداختن فعالان سیاسی حکایت دارد.

هرچند شیرین نجفی پس از ماجرای دستگیری زم ازنظرها پنهان شد اما ارتباط او با همکارانش در ترکیه هم چنان باقی بود تا جایی که ظرف هفته‌های گذشته جرات پیدا کرد تا از ایران خارج و به‌صورت پنهانی به ترکیه سفر و با برخی از رابط‌های خود ارتباط برقرار نماید تا در صورت امکان، مجدداً حضور فیزیکی پیداکرده و چهره خود را بازسازی نماید.

لازم به ذکر است که برخی از افراد حامی شیرین نجفی مدعی بودند که شیرین نجفی همانند روح الله زم در عراق دستگیر شده و به ایران منتقل گردیده و هم اکنون در بند زنان اوین در حال گذراندن دوره زندان خود است ، مطلبی که هیچ گاه توسط هیچ نهاد یا رسانه رسمی تایید نشد و در حد ادعای غیر قابل اعتنا باقی ماند.

اما خبر قابل اعتنا تر آن بود که شیرین نجفی در ایران حضور داشته و برای تکمیل پرونده روح الله در حال همکاری با همکاران خود در نهادهای امنیتی ایران است.

بسیاری از اخبار مهم آمدنیوز از جمله ۶۳ حساب صادق لاریجانی در زمان ریاست او بر قوه قضائیه ، هم چنین جاسوسی زهرا لاریجانی ، و میر طاهر حبیب بدل رهبری و … از سوی وحید حقانیان به شیرین نجفی منتقل شد تا توسط وی به روح الله زم جهت انتشار در آمدنیوز منعکس شود.

در صورت صحت این خبر ، ارائه شکایت به مقامات قضایی ترکیه بر علیه شیرین نجفی به اتهام مشارکت در ربودن روح الله زم امری ضروری است و هم چنین لازم است تمامی هموطنان ایرانی که از وی و افراد همکار او در باندهای تحت پوشش وی شکایتی دارند و بر اثر فعالیت های کلاهبرداری او مورد اجحاف واقع شده و از نظر مالی و معنوی دچار خسارت و ضرر شده اند ، نیز شکایت خود را به پلیس و مقام های قضائی ترکیه ارائه دهند.