برخی نمی‌خواهند قیمت شکر کاهش یابد/ فروش نان بالاتر از نرخ مصوب ممنوع شود/ افزایش ۱۵ درصدی خرید گندم از کشاورزان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: برخی افراد شکر را باقیمت بالا خریده‌اند یا به دنبال سود بیشتر هستند به همین دلیل دست به هر کاری می‌زنند تا قیمت کاهش پیدا نکند و در این زمینه از رسانه‌ها نیز استفاده می‌کنند.

به گزارش ایلنا، یزدان سیف امروز در نشست خبری که در شرکت بازرگانی دولتی ایران برگزار شد با بیان اینکه در علم اقتصاد اصلی به نام چسبندگی قیمت وجود دارد، اظهار کرد: بر اساس اصل چسبندگی افرادی که کالای با قیمت بالا می خرند برای جلوگیری از زیان خود از کاهش قیمت جلوگیری می کنند و این اصل درباره شکر اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: برخی نیز برای سود بیشتر در مقابل کاهش قیمت مقاومت می کنند و برای رسیدن به هدف خود از رسانه ها نیز استفاده می کنند .

سیف با تاکید بر اینکه نانوایی آزادپز نداریم، افزود: با توجه به اتفاقات اخیر تمام نانوایی های سطح کشور از طریق سامانه بانک سپه گندم یارانه ای دریافت می کنند بر همین دلیل اجازه افزایش قیمت ندارند.

وی افرود: از دستگاه های نظارتی می خواهیم تا به تخلف های نانوایی ها رسیدگی کنند، اجازه فروش نان بالاتر از نرخ مصوب را ندهند.

سیف درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم و دانه روغنی از کشاورزان گفت: تا امروز بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن گندم از کشاورزان خریداری کردیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۵ درصدی داشته است.

وی همچنین میزان خرید دانه روغنی از کشاورزان را تا امروز ۱۳۰ هزار تن عنوان کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳ درصد افزایش یافته است.