بررسی ابعاد حضور فیلم «تتو» در برلیناله؛ خرس کریستال تتو راهش را گم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ تتو قصه زنی است که برای تمدید گواهی‌نامه رانندگی خود اقدام می‌کند و به‌خاطر جای زخم و تتوی روی مچ دستش به دردسر می‌افتد. دنا رسام که در خانواده حرفه‌ای سینما زندگی کرده و تجربیات متعددی در این زمینه دارد تهیه‌کننده تتو است، طراح قصه فیلم و به نوعی برداشتی آزاد از تجربه‌ای شخصی که برای خود او اتفاق افتاده است!

فیلم تتو، محصول ایران به کارگردانی فرهاد دلآرام، جایزه «خرس کریستال» بخش «نسل» برلیناله ۲۰۱۹ را از آن خود کرد. بخش نسل برلیناله تلاش دارد فیلم‌هایی را معرفی کند که در آن‌ها عموما جهان از چشم شخصیت‌های جوان روایت می‌شود. داوران بخش «نسل» درباره تتو می‌گویند: «به رغم فضای آرام عمومی فیلم، طرح ‌رنگ فیلم با کنتراست زیاد با گذر زمان اتمسفری پرتنش خلق می‌کند. همچنین استفاده قابل تحسین از فریم مربع احساس فشاری را که زن بر روی خود حمل می‌کند منتقل می‌کند. وقتی همه چیز در انتهای فیلم تیره می‌شود، مشخص است که شخصیت اصلی فیلم (زن) مجبور به گرفتن تصمیم مهمی است.»


تتو قصه زنی است که برای تمدید گواهی‌نامه رانندگی خود اقدام می‌کند و به‌خاطر جای زخم ومشکل دستش به دردسر می‌افتد. دنا رسام که در خانواده حرفه‌ای سینما زندگی کرده و تجربیات متعددی در این زمینه دارد تهیه‌کننده تتو است، طراح قصه فیلم تهیه کننده است.

او به برلین نرفته بود و در این میان فرهاد دلآرام و دستیار کارگردان در آن جشنواره حضور داشتند و دلآرام خرس را دریافت کرد. اما فارغ از جایزه، حالا بناست فیلم پس از موفقیت خود در جشنواره های دیگری نیز شرکت کند. دنا رسام در پاسخ به حضور جهانی فیلمش می‌گوید که نه خرس کریستال را دیده و نه اطلاعی از حضور فیلم دارد. گویا کارگردان بدون اجازه او، فعالیت‌های حوزه کاری او را نیز انجام می‌دهد. موضوعی که هر از گاهی در سینمای ایران اتفاق می‌افتد؛ برخوردهای غیرحرفه ای در یک فعالیت حرفه‌ای.


باید دید سرنوشت فیلم تتو و حقوق مادی و معنوی آن در ایران و جهان چه خواهد شد؟ آیا پای خانه سینما و وزارت ارشاد به میان خواهد آمد یا نه؟ به گفته یکی از عوامل اجرایی فیلم، تهیه کننده با کلیه عوامل فیلم تسویه کرده و در این راه حتی ماشین خود را فروخته است اما حالا حتی یک نسخه از فیلم هم در اختیار او نیست. تلاش برای دریافت پاسخ از سوی کارگردان اما بی سرانجام است. او حالا از نردبان قصه رسام و سرمایه او بالا رفته و قصد پایین آمدن ندارد.