بررسی سیاست‌های تلویزیون نسبت به فیلم‌های سینمایی؛ مرتضی شایسته: تلویزیون همچنان تأثیرگذارترین رسانه برای تبلیغ آثار سینمایی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، مرتضی شایسته با اشاره به اینکه میزان مخاطبان تلویزیون طی سال‌های اخیر کاهش یافته تأکید کرد که تلویزیون همچنان تأثیرگذارترین رسانه برای تبلیغ آثار سینمایی است.

مرتضی شایسته، تهیه‌کننده سینما، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا اظهار داشت: قطعاً سیاست تلویزیون نسبت به فیلم‌های سینمایی سیاست درستی نیست و اگر یک فیلم پروانه نمایش دارد و وزارت ارشاد به این فیلم اجازه اکران سراسری در سینماهای کشور را داده می‌تواند در تلویزیون کشور نیز بدون سانسور تبلیغ شود.

شایسته خاطرنشان کرد: جالب است که برخی مدیران ارشد تلویزیون در شورای پروانه ساخت و پروانه نمایش نیز حضور دارند و اینکه همین مدیران در سینما مجوزی را صادر می‌کنند که در تلویزیون آن را قبول ندارند نکته عجیبی است که باعث تعجب من شده و برایم بسیار عجیب است. این سوال را باید از مدیران پرسید تا دلیل این تضاد عجیب مشخص شود.

او افزود: اگر تلویزیون می‌خواهد یک فیلم را تحریم کند باید مسئولان سازمان کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده را دعوت کنند و در یک نشست دلایل این تحریم را توضیح دهند تا حداقل طی این نشست‌ها دلایل برای سینماگران مشخص شود. متأسفانه سیاست‌های تلویزیون در برابر فیلم‌های سینمایی به شکلی است که بدون صحبت و مشخص کردن دلیل برای فیلم‌های سینمایی تصمیم می‌گیرد. با این حال باید بگویم که هنوز تلویزیون تأثیرگذارترین رسانه در تبلیغات آثار سینمایی است.

این تهیه‌کننده در ادامه با اشاره به کمتر شدن مخاطبان تلویزیون گفت: میزان تأثیرگذاری تیزرهای تلویزیون در دیده شدن و استقبال از یک فیلم سینمایی نسبت به گذشته بسیار کمتر شده، چرا که متأسفانه تلویزیون در سال‌های اخیر با ریزش مخاطب مواجه بوده و مردم برای دیدن فیلم‌های روز به شبکه‌های خارجی مراجعه می‌کنند. شبکه‌های ماهواره‌ای با پخش برنامه‌ها، فیلم‌ها و سریال‌های جذاب سعی دارد توجه مخاطبان ایرانی را به خود جلب کند و متأسفانه تا امروز به دلیل سختگیری‌های تلویزیون موفق عمل کرده و اگر تلویزیون ما به این سختگیری‌هایش ادامه دهد قطعاً در این رقابت شکست می‌خورد و عدم پخش تیزر فیلم‌های سینمایی نیز نمونه‌ای از این سختگیری‌ها است.ژ

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «سام و نرگس» در پایان اظهار داشت: فیلم‌هایی که مورد تأیید نهادها، شوراها و کمیسیون‌های جمهوری اسلامی هستند قطعاً در همه سازمان‌ها و نهادها باید مورد تائید باشند. این تضادها و مشکل‌ها را نمی‌توان پذیرفت و مسئولان باید این تضادهای عجیب را از بین ببرند.