بررسی نظریه “آقا تنهاست”

حتما شما هم بسیاری از اوقات با عده ای برخورد کرده‌اید که از “دستان بسته رهبری” سخن می‌گویند و به طوری کلی تز “آقا تنهاست” را ترویج می‌کنند.

در این رشته توییت صرفا به منصوبان رهبری پرداخته می‌شود تا بررسی این مطلب، تسهیل شود.

۱ _ شورای نگهبان علاوه بر جایگاه نظارتی بر قوانین مصوب مجلس، جایگاه تایید و ردصلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان و مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد.


شورای نگهبان ۱۲عضو دارد که ۶ فقیه آن منصوب مستقیم رهبر هستند و ۶نفر دیگر از سوی رئیس قوه قضائیه (منصوب دیگر رهبری) به مجلس معرفی می‌شوند تا تایید شوند.

۲ _ مجمع ۴۴ نفره تشخیص مصلحت نظام که وظیفه حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان مهم‌ترین وظیفه این نهاد است. تهیه و پیشنهاد سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی و مشورت دادن به رهبر از دیگر وظایف آن است.

۳ _ سازمان صدا و سیما مهمترین ابزار تبلیغات در داخل ایران است و اصلا با دیگر رسانه‌های داخلی قابل قیاس نیست. رئیس این سازمان نیز منصوب شخص رهبری است.

۴ _ رئیس قوه قضائیه که لازم است مجتهد، عادل و آگاه به امور قضایی و مدیر و مدبر باشد نیز منصوب رهبری است.

۵ _ شورای عالی امنیت ملی ۱۲عضو دارد که بخشی از آنها از نهادهای انتخابی و بخشی از نهادهای انتصابی هستند اما با این حال رهبری دو عضو دیگر را مستقلا می‌تواند عضو این شورا کند. [تا کنون دبیر شورای امنیت ملی، از میان یکی از دو نماینده رهبری تعیین شده است.] مصوبات شورای عالی امنیت ملی بعد از تایید رهبری قابل اجراست.

۶ _ بر طبق قانون اساسی وظیفه اعلام جنگ و صلح و بسیج نیروها بر عهده ستاد کل نیروهای مسلح است. اختیار عزل و نصب فرماندهان عالی نظامی در این ستاد، بر عهده رهبری است.

۷ _ اختیار عزل و نصب فرماندهان ارشد سپاه پاسدارن با رهبری است. فرمانده کل سپاه، فرمانده سپاه قدس، رئیس سازمان اطلاعات سپاه و… همگی منصوب شخص رهبری هستند و اختیار عزلشان نیز با وی است.

۸ _ نیروی انتظامی وظیفه تامین امنیت داخل کشور را بر عهده دارد که فرماندهان ارشد نیروهای انتظامی نیز منصوب شخص رهبری هستند.

۹ _ وظیفه ارتش جمهوری اسلامی ایران را پاسداری ‌از استقلال و تمامیت ارضی و نظام است که فرماندهان ارشد آن نیز منصوب شخص رهبری هستند.

۱۰ _ در بنیادهای خیریه نیز رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، سرپرست بنیاد پانزده خرداد، رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، نماینده در بنیاد مسکن، رئیس و اعضای هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی و رئیس ستاد اجرایی فرمان امام نیز از منصوبان رهبری هستند.

۱۱ _ در نهادهای مذهبی، تولیت آستان‌ها (قدس رضوی، احمد بن موسی شاه چراغ، جمکران، حضرت معصومه، عبدالعظیم حسنی)، نماینده در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی، ریاست شورای عالی قرآن، دبیر کل و اعضای شورای عالی مجمع تقریب مذاهب، دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت و مسئول مرکز رسیدگی به امور مساجد، از منصوبان رهبری هستند.

۱۲ _ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرپرست مؤسسه اطلاعات، سرپرست مؤسسه کیهان، دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و اعضای شورای عالی فضای مجازی، از منصوبان رهبری هستند.

۱۳ _ رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، اعضاء شورای مرکزی نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه ها، هیئت امنای موسسه جامعه‌الامام صادق (دانشگاه امام صادق)، هیئت مدیره و مدیر اجرایی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و رئیس حوزه علمیه از دیگر منصوبان رهبر هستند.

۱۴ _ نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها، امام جمعه مراکز استان‌ها و بعضی شهرهای بزرگ و رئیس و اعضای شورای سیاستگذاری امور ائمه جمعه، از دیگر منصوبان رهبر هستند.

۱۵ _ علاوه بر اینها، معرفی وزیر اطلاعات، وزیر امور خارجه و وزیر دفاع نیز با همانگی رهبری صورت می‌گیرد.

۱۶ _ رهبری خود نیز در دیدار با جمعی از خانواده‌های شهداء مدافع حرم، در جواب به برخی که وی را مظلوم و تحت فشار توصیف می‌کردند، تاکید نمود :
“…امّا برای مظلومیت من اصلاً غصّه نخورید؛ بنده اصلاً مظلوم نیستم. فشار [هم] که همیشه تحت فشاریم امّا الحمدلله زورشان به ما نمی‌رسد”