بررسی پرونده امروز در شورای امنیت؛ کاخ سفید: از حق اسرائیل در دفاع از خود در برابر ایران حمایت می‌کنیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر حالی که پیامدهای حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی «مرسر استریت» و تهدیدهای آن علیه کشتی‌های تجاری در دریای عمان همچنان ادامه دارد، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده از حق اسرائیل در دفاع از خود در برابر ایران حمایت می‌کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید شامگاه پنج‌شنبه ۵ اوت، در گفت‌وگو با «العربیه» گفت که جامعه جهانی از رفتار تنش‌زای ایران نگران است. این اظهارات سخنگوی کاخ سفید پس از آن مطرح شد که بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل پنج‌شنبه، آمادگی کشورش برای حمله به ایران را اعلام کرد.

گانتز با بیان این‌که حکومت ایران «تهدیدی علیه اسرائیل، خاورمیانه و همه جهان» است از آمادگی کشورش برای حمله به ایران خبر داد.

او در گفت‌وگو با وبگاه «وای نت» گفت: «ایران در تلاش است که اسرائیل را همزمان در چندین جبهه به چالش بکشد به‌‌همین دلیل توانایی‌هایش در لبنان و غزه را تقویت می‌کند، به تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی در عراق و سوریه اقدام می‌کند و از حوثی‌ها در یمن پشتیبانی می‌کند.»

وزیر دفاع اسرائیل همچنین ضمن تاکید بر ضرورت ارتقای توانمندی‌های اسرائیل برای مقابله با چالشها و تهدیدهای همزمان ایران در جبهه‌های متعدد، اظهار داشت که دنیا باید از نیروی نظامی برای متوقف کردن تهدید ایران استفاده کند.

از سویی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران که پنج‌شنبه مراسم تحلیف او در پارلمان این کشور برگزار شد در سخنرانی خود تاکید کرد که ایران به رویکرد خود در حمایت از سوریه و غزه در برابر اسرائیل ادامه می‌دهد.

در واکنش به این اظهارات رئیسی، گلعاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل متحد، تاکید کرد که ابراهیم رئیسی، باعث تشدید خشونت‌ها و بی‌ثباتی هر چه بیشتر در منطقه خواهد شد.

اظهارات مقامات اسرائیلی مبنی بر آمادگی برای حمله به ایران در حالی مطرح می‌شود که حمله پهپادی ایران به نفتکش «میرسر استریت» در دریای عمان و اقدام آن به ربودن نفتکش «آسفالت پرنسس» در خلیج عمان، موجی از تهدیدهای بین‌المللی را علیه ایران برانگیخته است. در همین راستا ایالات متحده و بریتانیا تاکید کرده‌اند که در هماهنگی و همکاری با هم‌پیمانان خود در منطقه و جهان به اقدامات بی‌ثبات کننده ایران پاسخ خواهند داد.

قرار است جمعه ۶ اوت، شورای امنیت سازمان ملل بنا به درخواست بریتانیا برای رسیدگی به موضوع حمله پهپادی ایران به نفتکش اسرائیلی تشکیل جلسه دهد.