برنامه استراق سمع جمعی آمریکا که اسنودن افشا کرد غیرقانونی اعلام شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک دادگاه تجدید نظر در آمریکا روز چهارشنبه، ۱۲ شهریورماه، برنامه استراق سمع جمعی و فله‌ای دولت آمریکا را که ادوارد اسنودن افشا کرده بود غیرقانونی اعلام کرد.

حکم این دادگاه هفت سال پس از آن منتشر می‌شود که آقای اسنودن، پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا، افشا کرد که دولت آمریکا تمام مکالمات تلفنی شهروندان خود را ضبط و ثبت می‌کند.

طبق حکم این دادگاه،‌ این اقدام دولت غیرقانونی بوده و تمام مقامات امنیتی و اطلاعاتی فدرال آمریکا که در سال ۱۳۹۲ از این برنامه دفاع کردند «حقیقت را نگفته‌اند».

ادوارد اسنودن در بهار سال ۹۲ اطلاعات محرمانه‌ای را در اختیار چند روزنامه از جمله گاردین و واشینگتن پست گذاشت حاکی از این که سازمان امنیت ملی آمریکا چندین سال ارتباط اینترنتی و نیز گفت‌وگوهای تلفنی شهروندان آمریکایی و اتباع خارجی را ردیابی ‌کرده است.

آقای اسنودن روز چهارشنبه در یک توییت از حکم دادگاه استقبال کرده و نوشت که «هرگز فکر نمی‌کردم روزی را ببینم» که دادگاه اقدامات آژانس را محکوم کند.

باراک اوباما، رئیس ‌جمهوری وقت آمریکا، از این ردیابی دفاع کرده و آن را برای امنیت کشور خود ضروری توصیف کرد.

اما مدافعان حقوق شهروندی از همان زمان تاکنون دولت آمریکا و نهادهای امنیتی را متهم کرده‌اند که آزادی شهروندان و حریم خصوصی آنها را نادیده گرفته‌اند.

طبق این برنامه، دولت آمریکا تمام اطلاعات مربوط به مکالمات تلفنی شهروندان خود منهای محتوای آنها را ضبط و ثبت می‌کرد.