برکناری سید جواد شهرستانی از نمایندگی آیت الله سیستانی در ایران

شنیده ها

شنیده‌ها نشان می دهد که آیت الله سیستانی اقدام به برکناری سید جواد شهرستانی از نمایندگی خود در قم و ایران کرده است.

برخی از کانالهای تلگرامی وابسته به سپاه در ادعایی کذب و شرم آور نوشته اند که این برکناری توسط آیت الله سیستانی به تاثیر پذیری از پسرش محمدرضا سیستانی بوده و محمدرضا سیستانی به خاطر گرایشاتی که در ضدیت با ایران و هماهنگی با غرب دارد، با سید جواد شهرستانی درگیر شده بود و این اختلافات در نهایت منجر به برکناری آقای شهرستانی از نمایندگی آیت الله سیستانی شده است.

این کانالها در ادامه نوشته اند : شنیده شده است که نزدیک به دو هفته قبل این اتفاق رخ داده است اما آقای شهرستانی خواسته است که این خبر فعلا علنی نشود و برای ملاقات با آقای سیستانی به عراق رفته و جلساتی برگزار شده است اما در نهایت نظر آیت الله سیستانی متاثر از پسرشان عوض نشده است. گفته می شود که از کانالهای مختلفی افراد دلسوز در حال تلاش هستند که نمایندگی سید جواد شهرستانی حفظ شود زیرا بودن او در کنار آیت الله سیستانی هم برای مرجعیت و هم برای حوزه بهتر است و باعث کاهش نفوذ پسر آیت الله سیستانی بر او می شود.

بنظر می رسد پس از ملاقات آیت الله سیستانی با پاپ و استفاده از عنوان رهبر شیعیان جهان برای ایشان ، و متزلزل و خدشه دار شدن عنوان ولی امر مسلمین جهان برای آقای خامنه ای ، این کانالها با اینگونه خبرسازیها سعی دارند القا کنند که آیت الله سیستانی فردی سست اراده و تحت تاثیر فرزندش می باشد ، در حالی که کسانیکه کوچکترین شناختی نسبت به شخصیت والای آیت الله سیستانی دارند به این حقیقت اعتراف دارند که ایشان شخصیتی کاملا مستقل بوده و از هیچ کس حتی نزدیکترین افراد به خود ، کوچکترین تاثیرپذیری ندارد.

اما در رابطه با اتهامهای وارده در رابطه با برکناری سید جواد شهرستانی ، حقیقت آن است که طی ده پانزده سال گذشته بارها آیت الله سیستانی برای برکناری یا کاهش اختیارات سید جواد شهرستانی به دلیل بی انضباطی های مالی و اقدامهای بی حساب و کتاب وی در استفاده از جایگاه نمایندگی خود اقدام نموده بود.

در یکی از مراحل ، آیت الله سیستانی تصمیم می گیرد که هیاتی چند نفره متکفل نمایندگی ایشان به جای نمایندگی تام الاختیار به سید جواد شهرستانی شود و وی هم یکی از اعضای آن هیات باشد. اما سید جواد شهرستانی از پذیرش این شرایط سرباز زده و اظهار می دارد که با این شکل حاضر به همکاری با آن هیات نخواهد بود و فقط چنانچه نمایندگی تام الاختیار وی کماکان ادامه داشته باشد ، حاضر به ادامه فعالیت خواهد بود .آیت الله سیستانی هم به خاطر حفظ مصلحت ، طی چند مرحله از برکناری سید جواد شهرستانی خودداری کرده و این مساله را به تاخیر می اندازد.

گفته می شود سید جواد شهرستانی با استفاده از نام آیت الله سیستانی برای منافع شخصی خود هم چون توسعه موسسه آل البیت و سایر منافع مادی خود استفاده کرده و بعضا از وجوهات شرعیه برای منافع شخصی استفاده می کند. سید جواد شهرستانی به زد و بندهای سیاسی و اقتصادی و اجتماعی با جریانهای مختلف سیاسی و مراکز گوناگون اقتصادی اشتهار دارد و در میان طلاب و روحانیون شائبه سوء استفاده های مالی او زبانزد است.

آیت الله سیستانی بارها در ملاقاتهای خود با مردم و روحانیون تاکید نموده که من شخصا از خودم چیزی ندارم و حتی خانه ای که در آن می نشینم استیجاری است.برخی این سخنان را حاکی از نارضایتی تلویحی آیت الله سیستانی از بی انضباطی ها و سوء استفاده های مالی سید جواد شهرستانی در جهت منافع شخصی و زد و بندهای او ارزیابی کرده اند.

شائبه همکاری سید جواد شهرستانی با سیستم امنیتی ایران نیز در بسیاری موارد ، از جمله ماجرای دستگیری روح الله زم بارها مطرح شده است و حتی برخی رسانه ها مدعی شده بودند که سید جواد شهرستانی طی توافقی با قوه قضائیه ایران و سازمان اطلاعات سپاه ، به آنان اجازه داده بود تا در ازای آزادی چند روحانی بازداشت شده منتسب به وی ، از نام و اعتبار دفتر آیت الله سیستانی برای تماس با روح الله زم و جلب اعتماد وی برای سفر به عراق در کنار اعتمادی که به وعده های شیرین نجفی کرده بود ، استفاده شود.

چنانچه خبر برکناری سید جواد شهرستانی از سوی آیت الله سیستانی صحت داشته باشد ، این اتفاق دلالت بر استقلال مرجعیت اعلای شیعه و سلامت کامل نفس ایشان ، و مقدم دانستن منافع عمومی بر منافع شخصی دارد که با تداوم اختیارات به فردی که داماد ایشان بوده اما سلامت عملکرد وی محل حرف و حدیث های فروانی شده ، مخالفت کرده اند ، و این اقدام تحسین برانگیز آیت الله سیستانی را که باعث زدودن شائبه ها از جایگاه مرجعیت شده ، بایستی در تاریخ بعنوان یکی از اقدامات برجسته و خداپسندانه ایشان ثبت کرد.