برکناری نخست‌وزیر تونس در پی اعتراض‌های گسترده؛ مخالفان: کودتا شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامقیس سعید، رییس جمهوری تونس، نخست وزیر این کشور را برکنار و پارلمان را منحل کرده است. این اقدام در واکنش به تظاهرات گسترده در اعتراض به عملکرد دولت تونس در برابر همه گیری کووید-۱۹ صورت گرفته است.

هزاران تظاهرکننده خشمگین یکشنبه در خیابان ها با پلیس درگیر شده بودند و بعضی از تظاهرکنندگان به دفاتر حزب حاکم، جنبش النهضه حمله کردند و اقدام به تخریب اموال کرده بودند.

آقای سعید با اعلام برکناری دولت، از تلاش برای بازگرداندن آرامش به کشور با کمک یک نخست وزیر جدید خبر داد.

قیس سعید در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: ”این تصمیم ها را اتخاذ کرده ایم …تا آرامش اجتماعی به تونس برگردد و کشور نجات داده شود. ”

قیس سعید هشدار داده است که با استفاده از ارتش با خشونت ها مقابله خواهد کرد.

آقای سعید گفت: ”به هر کسی که به فکر کاربرد اسلحه است و هر کسی که شلیک کند، هشدار می دهم که نیروهای مسلح در پاسخ شلیک خواهند کرد. ”’

تظاهرکنندگان با شنیدن خبر برکناری هشام مشاشی از نخست وزیری، در خیابان ها به شادمانی پرداختند. اما مخالفان آقای سعید این اقدام را کودتا دانسته اند.

راشد غنوشی، رهبر جنبش النهض هبا محکوم کردن اقدام رییس جمهوری، آقای سعید را به ”کودتا علیه انقلاب تونس و قانون اساسی ” متهم کرد.

آقای غنوشی گفت: ”به نظر ما نهادهای (نخست وزیری و پارلمان) همچنان برقرار هستند و حامیان النهضه و مردم تونس از انقلاب دفاع خواهند کرد. ”

انقلاب تونس که ده سال پیش رخ داد، سرآغاز تغییرات سیاسی گسترده در جهان عرب بود که به بهار عربی مشهور شد.

تونس در حال حاضر درگیر بحران اقتصادی است و وضعیت همه گیری ویروس کرونا در این کشور وخیم است.

هشام مشاشی، نخست وزیر برکنار شده تونس هفته گذشته وزیر بهداشت را برکنار کرده بود ولی این تصمیم در کاهش نارضایتی های گسترده موثر نبود.