برگزاری اجلاس شورای سیاست‌های خارجی و امنیتی ریاست جمهوری ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام این اجلاس به ریاست ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه برگزار شد

ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری و قائم‌مقام شورای سیاست‌های خارجی و امنیتی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد: مبارزه با سازمان‌های تروریستی مانند ” پ.ک.ک،پ.ی.د/ی.پ.گ و داعش ” با موفقیت ادامه دارد.

شورای سیاست‌های خارجی و امنیتی ریاست جمهوری ترکیه به ریاست ابراهیم کالین از طریق ویدئو کنفرانس تشکیل جلسه داده و رویدادهای سال ۲۰۲۰ را مورد ارزیابی قرار داد.

در این اجلاس ضمن تاکید به مبارزه موفقیت‌آمیز ترکیه با سیستم بهداشتی نیرومند خود در مقابل شیوع ویروس کوویدـ۱۹ که به تاخت و تاز در سراسر جهان ادامه می‌دهد، حمایت‌های خارجی ترکیه در مبارزه با ویروس یادآوری شده و اعلام گردید: ترکیه که از نظر انسادوستی ، سخاوتمندی و همیاری در جهان در رده اول جهان قرار دارد، در سال ۲۰۲۱ نیز به سیاست همبستگی و همیاری خود با دیگر کشورهای جهان با قاطعیت ادامه خواهد داد.

در اجلاس شورای سیاست‌های خارجی و امنیتی ریاست جمهوری ترکیه ضمن اشاره به اینکه در سایه سیاست‌های قاطعانه در مدیترانه شرقی و لیبی و حفظ حقوق ومنافع ملی ترکیه، هیچ معادله‌ای بدون ترکیه نمی‌تواند در منطقه قابل‌حل باشد اعلام گردید: مبارزه با سازمانهای تروریستی مانند ” پ.ک.ک،پ.ی.د/ی.پ.گ و داعش ” در عراق و سوریه با موفقیت ادامه داشته و به ثبات و امنیت منطقه یاری کرده‌است.  

در اجلاس مذکور همچنین تاکید شد: مبارزه با سازمان تروریستی فتح الله گولن که از طریق کودتا در صدد از میان برداشتن حاکمیت ملی ترکیه بر آمد، امروز و فردا نیز با قاطعیت ادامه خواهد یافت.

در اجلاس تاثیرات حمایت ترکیه در چهارچوب قرار دادهای نظامی از آذربایجان در پیروزی‌های کسب شده در منطقه قره‌باغ  مورد بررسی قرار گرفت.

در اجلاس مذکور ضمن تاکید به اهمیت حساس کشف منابع گاز طبیعی از سوی ترکیه در کاهش وابستگی به خارج از کشور تاکید شده و اعلام گردید: حفظ و توسعه روابط تجاری و اقتصادی موجود با انگلیس در نتیجه امضای قرار داد تجارت آزاد با این‌کشور یکی دیگر از اقدامات مهم در سال ۲۰۲۰ بود.

در اجلاس شورای سیاست‌های خارجی و امنیتی ترکیه با اشاره به اهمیت ادامه همکاری، همبستگی و دیپلماسی در پیدایش راه‌حل به اختلافات ناشی از مسائل منطقه‌ای در روابط با اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا به لزوم تداوم روابط با دستور کار مثبت در آینده نیز تاکید گردید.