برگزاری هفتمین نشست شورای سران کشورهای ترک زبان در باکو

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهفتمین نشست شورای سران کشورهای ترک زبان در باکو پایتخت آذربایجان برگزار خواهد شد.

هفتمین نشست شورای سران کشورهای ترک زبان در باکو پایتخت آذربایجان برگزار خواهد شد.

در این نشست که فردا به میزبانی الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان ترتیب خواهد یافت، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، نورسلطان نظربایف رئیس جمهور موسس قزاقستان، سورونبای جینبکوف رئیس جمهور قرقیزستان و شوکت میرزایف رئیس جمهور ازبکستان شرکت خواهند کرد.

ویکتور اوربان نخست ویر مجارستان، عضو ناظر شورای ترک و پورلی آقامورادوف نخست وزیر ترکمنستان که عضو این سازمان نمیباشد نیز به دلیل شرکت در فعالیتها، در این نشست شرکت دارد.

در چهارچوب این اجلاس، ابتدا امروز اجلاس وزرای خارجه شورای ترک برگزار خواهد شد. دراین اجلاس مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز شرکت خواهد داشت.

امروز در راستای این اجلاس که موضوع اصلی آن “توسعه شرکتهای کوچک و متوسط” میباشد، با شرکت وزرای مسئول از امور اقتصادی کشورهای عضو، نشست کاری شورای ترک نیز برگزار خواهد شد. همچنین امروز با برنامه ریزی هیئت روابط اقتصادی خارجی، اجلاس شورای کاری جهان ترک  نیز برگزار میشود.

تصمیم ازبکستان در راستای عضویت در این سازمان که به دلیل نگرانیهای سیاسی سالها خارج از شورای ترک جای گرفته بود، فردا رسمی شده و ازبکستان از این تاریخ به بعد، عضو سازمان خواهد بود.

در چهارچوب این اجلاس نظربایف رئیس جمهور موسس قزاقستان، به دلیل تلاشهای بسیارش در اتحاد جهان ترک، عنوان “رئیس افتخاری شورای ترک” را خواهد گرفت.

شورای همکاری کشورهای ترک زبان یک سازمان بین المللی است و کشورهای ترک را به یکدیگر مرتبط می‌کند.

هدف اصلی این سازمان گسترش همکاری‌های همه جانبه بین کشورهای عضو این سازمان می‌باشد.