برگزاری چند تظاهرات و تجمع پراکنده در داخل و خارج ایران علیه توافق ۲۵ ساله با چین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بر اساس تصاویر و گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی چندین تظاهرات و تجمع روز دوشنبه در چند نقطه ایران از جمله تهران و همچنین خارج از ایران علیه توافق ۲۵ ساله اخیر این کشور با چین برگزار شد. همچنین در شبکه‌های اجتماعی فراخوان‌هایی برای برگزاری تجمعات مشابه در روز سه‌شنبه منتشر شده است.

در تهران، معترضان به قرارداد ایران و چین با شعارهایی مانند «می‌جنگیم، می‌میریم، ایران رو پس می‌گیریم» مقابل مجلس تجمع کردند.

علاوه بر تهران، در شهرهای کرج و اصفهان نیز گروهی علیه توافق با چین تجمع کردند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، شهروندان در کرج عصر روز دوشنبه با در دست گرفتن پلاکاردهای اعتراضی، روبروی فرمانداری این شهر تجمع کردند و خواهان ابطال قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین شدند.

در اصفهان، معترضان خشمگین، در اعتراض به این توافق، در مقابل استانداری این استان تجمع اعتراضی برگزار کردند و پلاکارد «ایران فروشی نیست» را در دست گرفتند.

همچنین جمعی از ایرانیان مقیم سیدنی در اعتراض به قرارداد ایران و چین مقابل کنسولگری چین تجمع کردند.

پیشتر جمعی از خانواده‌های کشته‌های اعتراضات آبان ۹۸ در اعتراض به قرارداد ایران و چین بر مراز پویا بختیاری یکی از این کشته‌ها تجمع و اعلام کرده بودند: «وطن، فروشی نیست. خون دادیم تا خاک ندهیم.»

منوچهر بختیاری با انتقاد از امضای این قرارداد همچنین در ویدئویی از نیروهای نظامی، جوانان و دیگر شهروندان ایرانی خواست که «به پا خیزند و نسبت به این اقدام رژیم ایران اعتراض کنند».

همچنین صدها نفر از فعالان مدنی ایران با انتشار طوماری از چین خواسته بودند که توافق دو کشور را باطل کند.

اعتراض‌ها به توافق ایران و چین در میان فعالان سیاسی و اقتصادی نیز وجود داشته است.

پیشتر یک روز پس از امضای توافق ۲۵ ساله ایران و چین، حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اعلام این که «فعالان بخش خصوصی نیز تاکنون در جریان جزییات این توافق قرار نگرفته‌اند»، هشدار داد: «ما نباید تمام تخم مرغ‌هایمان در بازار نفت را در سبد چین قرار دهیم.»

مصطفی تاجزاده، فعال اصلاح طلب نیز در توییتر نوشت: «توسعه اقتصادی و علمی/فنی ایران در گرو تنش‌زدایی در عرصه بین‌الملل و بسط روابط متوازن با امریکا و اروپا از یک‌سو و روسیه، چین، هند و دیگر کشورهای آسیایی از سوی دیگر است. پنهانکاری در عقد قراردادها غیرقانونی است. رهبر و دولت توافق‌نامه با چین را در معرض داوری عمومی قرار دهند.»

یک مقام وزارت خارجه ایران: الزامی برای انتشار سند وجود ندارد / حتی زبان بدن جواد ظریف در دیدار با همتای چینی مورد انتقاد قرار گرفته است

وزیر خارجه ایران وزیر خارجه چین

واکنش‌های عمدتا منفی به امضای سند همکاری جمهوری اسلامی ایران و چین همچنان در شبکه‌های اجتماعی ادامه دارد اما یک مقام وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید که برای انتشار سند این همکاری الزام قانونی وجود ندارد و متداول هم نیست.

در پی بالا گرفتن اعتراضات به امضای « برنامه همکاری جامع ایران و چین» از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، رضا زبیب مدیرکل شرق آسیای وزارت امور خارجه در توییتر توضیح داد که «اصولا این سند، ماهیت و حتی شکل قرارداد/موافقتنامه ندارد بلکه صرفا یک نقشه راه و چارچوب روابط بلند مدت است» و چون «انتشار موافقتنامه‌ها، الزامی قانونی دارد اما انتشار اسناد غیرتعهدآور چندان متداول نیست» پس سند امضاشده از سوی ایران و چین منتشر نمی‌شود.

وزیران خارجه چین و ایران روز شنبه در مراسمی که به طور مستقیم از تلویزیون حکومتی پخش شد، توافق‌نامه همکاری ۲۵ ساله بین این دو متحد را امضا کردند. سندی که مقامات دو کشور از ارائه جزئیات آن خودداری می‌کنند و منتقدان آن را با قرارداد ترکمنچای زمان قاجار مقایسه می‌کنند.

امضای این قرارداد، واکنش‌های گسترده‌ای هم در شبکه‌های اجتماعی داشت و کاربران با استفاده از هشتگ‌هایی مانند «#ترکمانچای_چینی»، «#ایران_فروشی_نیست» و «#نه_به_قرارداد_۲۵ساله» مخالفت خود را با آن ابراز کردند.

شماری از فعالان نیز یک طومار اینترنتی با عنوان «فروش ایران را متوقف کنید» راه‌اندازی کردند. در این طومار که تا لحظه تنظیم خبر بیش از هزار نفر آن را امضا کرده‌اند، خطاب به رییس جمهوری چین نوشته شده است: «نظام جمهوری اسلامی ایران که در حال فروپاشی است، نماینده ملت ایران نیست.»

سال گذشته و در زمانی که بحث امکان امضای چنین سندی مطرح شده بود مایکل روبین، کارشناس شناخته‌شده امور ایران و پژوهشگر برجسته موسسه «آمریکن اینترپرایز» در واشنگتن گفته بود: «هر بار که دولت ایران برای مقابله با نارضایتی‌اش از یک قدرت قبلی با قدرتی تازه متحد و به آن نزدیک می‌شود، نتیجه آن برای مردم ایران بد است. شاید خامنه‌ای این مسئله را نبیند، اما ایرانیان معمولی [آن را می‌بینند.]»

او در مجله «نشنال اینترست» نوشته بود که «هر توافقی با چین در بلندمدت موجب پشیمانی ایران خواهد شد.»