بطری ویسکی اهدایی به پمپئو دردسر ساز شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطبق یک سند منتشر شده از سوی یکی از بخش‌های وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، دولت این کشور در حال تحقیق درباره مفقود شدن بطری ۵۸۰۰ دلاری ویسکی اهدایی ژاپن به مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا است.

به گزارش یورونیوز، مقامات ژاپنی در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۹ این بطری ویسکی را به وزارت خارجه اهدا کردند چرا که پمپئو در آن زمان در سفر عربستان سعودی بوده است اما مشخص نیست که آیا او در نهایت هدیه خود را دریافت کرده است یا خیر.

در اطلاعیه‌ای که از سوی بخش پروتکل‌های وزارت خارجه آمریکا منتشر شد هدایایی که به کارکنان فدرال ایالات متحده از سوی دولت‌های خارجی در سال ۲۰۱۹ داده شده بودند فهرست شده‌اند. در این فهرست به ویسکی اهدایی نیز اشاره اما محل نگهداری هدیه «ناشناخته» ذکر شده است. در پاورقی این اطلاعیه رسمی آمده است که وزارتخانه در حال بررسی موضوع و تحقیقات در حال انجام است.

این گزارش ابتدا از سوی نیویورک تایمز منتشر و اشاره شد که مقامات دولت آمریکا طبق قانون تنها حق دارند هدایایی به ارزش کمتر از ۳۹۰ دلار را نگه دارند اما باید برای نگهداری هر هدیه‌ای بالاتر از این رقم بهای آن را به دولت بپردازند. تایمز به نقل از مقامات ناشناس گفته است که دولت هیچ وقت برای بطری گمشده ویسکی پولی دریافت نکرده است.

این روزنامه اضافه کرد که مرسوم نیست که وزارت خارجه به‌طور علنی اعلام کند که محل نگهداری یک هدیه مشخص نیست.

وکیل مایک پمپئو گفته است که وزیر خارجه سابق از سرنوشت بطری ویسکی گم‌شده اطلاعی ندارد.