بعد از دلتا، «لامبدا» هم آمد؛ یک‌سوم بیمارانی بستری می‌شوند/ ۸ هزار بیمار بستری و ۲۰ هزار مراجعه سرپایی فقط در یک روز در تهران/ برگزاری مراسم «مسلیمه» در امامزاده شاه‌عبدالعظیم!!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامهمزمان با افزایش گزارش ابتلای نوجوانان و جوانان به ویروس کرونا، مینو محرز عضو ناظر واکسن «کووبرکت» از افزایش موارد ابتلا به واریانت جدید «لامبدا» از آمریکای جنوبی خبر داده است.

گزارش‌ها از بیمارستان‌های کشور حاکی از افزایش موارد ابتلای کودکان و نوجوانان به ویروس کروناست که به دلیل عدم دسته‌بندی گروه‌های سنی درگیر و همچنین سویه‌های درگیر، هیچ اطلاعات و آماری در این زمینه وجود ندارد.

حالا در این میان، مینو محرز عضو ناظر بر تولید واکسن «کووبرکت» به «باشگاه خبرنگاران جوان» از افزایش شمار بیماران مبتلا به یک نوع جدید جهش‌یافته‌ی ویروس کرونا با نام «لامبدا» خبر داده که در جوانان شیوع پیدا کرده است!

به گفته‌ی این متخصص بیماری‌های عفونی، «واریانت لامبدا در آمریکای جنوبی شناسایی شده و مطالعه بر روی این جهش جدید ویروس کرونا در حال انجام است. طبق تحقیقات واریانت جدید کرونا تحت عنوان لامبدا از قدرت سرایت و انتقال بیماری بالاتری نسبت به جهش‌های قبلی برخوردار بوده و احتمالا شدت بیماری‌اش هم بیشتر از نوع‌های قبلی کروناست.»

محرز گفت: «خوشبختانه واریانت جدید لامبدا در کشور ما شیوع پیدا نکرده است.»

وی تاکید کرد: «واریانت جدید لامبدا جوانان را بیشتر از نوع‌های قبلی درگیر می‌کند. اگر مردم فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، باعث می‌شود تا ابتلای یکی از اعضا، همه افراد خانواده را درگیر کند.»

این استاد دانشگاه گفت: «تا قبل از انجام واکسیناسیون در هنگام خروج از منزل و حضور در مراکز شلوغ باید از ماسک استفاده کنید. به هیچ‌وجه شستن دست‌ها با آب و صابون را فراموش نکنید. مردم باید از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی بپرهیزند تا زنجیره انتقال بیماری کرونا قطع شود.»

علی دهقان منشادی معاون درمان بیمارستان «خمینی» تهران از افزایش مراجعه‌کنندگان سرپایی به بیمارستان‌های پایتخت خبر داد و نسبت به این روند ابراز نگرانی کرد.

به گفته‌ او، «تقریباً تا یک سوم بیمارانی که مراجعه می‌کنند بستری می‌شوند» و درصد بالایی بجای اقامت کامل در بیمارستان، به صورت سرپایی با استروئیدها و داروهای ضدویروس درمان و یا به صورت موقت بستری می‌شوند.

این پزشک گفته است که با این روش آمار بستری‌ها کاهش پیدا کرده و تخت‌ها برای بیماران بدحال نگه داشته شده ولی «با آنچه در هفته اخیر شاهدش بودیم شاید حتا این تمهید هم نتواند بیمارستان‌ها را از بحران جدی پیش رو خارج کند.»

بر اساس آمار رسمی امروز وزارت بهداشت، ۲۵ هزار و ۴۴۱ بیمار جدید شناسایی شدند و ۲۱۳ بیمار دیگر نیز جان خود را از دست دادند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۴۸ هزار و ۷۰۴ نفر و شمار قربانیان به ۸۷ هزار و ۳۷۴ نفر رسیده است.

بیش از ۴ هزار نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت و همچنین ۱۶۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران از رکورد شکنی تعداد بیماران بستری و سرپایی در ۱۶ ماه گذشته خبر داده بطوری که ۸ هزار بیمار فقط در یک روز بستری شده‌اند! او اعلام وضعیت آماده‌باش در تمام بیمارستان‌های تهران را نیز اعلام کرده است.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه دو رکورد عجیب از زمان ورود کرونا تا کنون در استان تهران ثبت شده، گفت: «در روز دوشنبه بیش از ۸ هزار بیمار بستری و ۲۰هزار مراجعه سرپایی در استان تهران داشتیم.»

با وجود وضعیت قرمز و پُرخطر در استان تهران، عکس‌های مراسم «مسلیمه» در امامزاده شاه‌عبدالعظیم نشانگر نقض فاحش پروتکل‌های بهداشتی و تراکم جمعیت شرکت‌کنندگان است.

روابط عمومی این امامزاده قبلا اعلام کرده بود که به دلیل شیوع مجدد ویروس کرونا و وضعیت قرمز تهران و ری امکان برگزاری مراسم آئینی و سنتی مسلمیه در این آستان با حضور هیات‌های مذهبی وجود ندارد!

گزارش‌ وزارت بهداشت از شیوع کرونا در ایران حاکی از روندی افزایش و با نوع غالب «دلتا»ست که این موضوع نگرانی از خطرناک‌تر شدن پیک پنجم کرونا را در کشور افزایش داده است.

«دلتا» از استان‌های جنوبی و شرقی پیش از سیزدهمین انتخابات ریاست‌ جمهوری اسلامی در خردادماه آغاز شد و به سرعت به سایر مناطق کشور گسترش پیدا کرد. وزارت بهداشت بار دیگر رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم را دلیل شیوع دانسته و می‌گوید مردم زیر۵۰درصد پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

اکنون بیش از ۵۰۰ شهر در ایران در وضعیت زرد یا با خطر متوسط قرار دارند که به معنای گستردگی مهیب ویروس در کل کشور است.

اکنون شهرهای جنوبی و استان‌های شرقی کشور اعم از بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، کرمان، یزد و… روند ابتلا همچنان افزایشی بوده و در استان‌های تهران و البرز و همچنین مناطق شمالی مانند گلستان، مازندران و گیلان شمار مبتلایان افزایش یافته است.