بلوای غربالگری از تویتر تا وزارت بهداشت / چطور کبری خزعلی موضوع غربالگری دوران جنینی را به جنجال رسانه ای تبدیل کرد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در راستای داغ شدن بحث غربالگری جنین در ایران که به طور عجیبی مساوی با سقط جنین تصور می‎شود، بد نیست به طرح های غربالگری موجود در جهان نگاهی بیندازید.

غربالگری برای شناسایی جنین با نقص های فیزیکی و کروموزومی و … زمینه قوی تحقیق و بررسی روندهای مختلف زندگی زنان قبل و در طول بارداری را در سراسر جهان فراهم کرده است و به شناسایی زمینه‎ها و ریشه‎های پدید آمدن نقصهای مختلف در جنین، کمک کرده است.

این فعالیتهای تحقیقاتی و همچنین خدمات مربوطه به زنان باردار، هرگز به معنای صدور حکم قطعی و حتی تسهیل و تسریع قطعی سقط جنین نیست!

غربالگری فراگیر مادران باردار از سال ۱۳۸۰ در ایران انجام می‌شود تا در سه ماه اول بارداری احتمال تولد نوزادان با سندرم داون، تریزومى ۱۸ و تریزومى ۱۳ کاهش یابد. اصلی ترین مرحله سونوگرافی آن نیز در ۱۸ هفتگی بارداری انجام می شود.

کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای انقلاب فرهنگی در توئیتی از لغو اجبار غربالگری توسط مادر و پزشکان با تلاش برخی نمایندگان انقلابی مجلس خبر داد.

خبری که البته نه فقط با واکنش های تندی در فضای مجازی مواجه شد بلکه در زمان کوتاهی به یکی از جنجالی ترین خبرها بر روی شبکه های مختلف و پایگاه های خبری نیز تبدیل شد‌.
کمی بعد اما کبری خزعلی تویت را پاک کرد اما بحث های حول آن همچنان ادامه یافت.

پس از این اظهارات کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در حساب توییتری خود در توضیحاتی تقریبا مغشوش نوشت که: 《فرآیند بررسی ایمنی و اثر بخشی واکسن‌های کرونا در سازمان غذا و دارو بر پایه شواهد و مدارک ارائه شده و تاییدیه‌های احتمالی جریان دارد اما تا کنون برای هیچکدام از واکسن‌های کرونا تایید موقت یا مجوز ورود از سوی این مرجع ملی در ایران صادر نشده است، روند بررسی ادامه خواهد داشت.》

مجموع تویت های او هر چند در مخالفت با سخنان خزعلی بود اما کمکی به درک و بهتر شدن اعتراضات نکرد.

در همین حال طیبه سیاووشی ، نماینده دور قبل مجلس از لیست امید تهران نیز در تویتی به سخنان خزعلی اعتراض کرد. او پس از این اعتراضات نیز گفت که :《مطمئنا مجامع علمی مخالف این اقدام هستند و این موضوع به هیچ وجه سیاسی نیست. بلکه بحثی علمی است. در کشور ما طبقات ضعیف‌تر می‌توانند با بیمه از مزایای غربالگری استفاده کنند و به گفته کارشناسان این مرحله زمان زیادی هم می‌برد.》

سیاوشی در گفت و گو با اسکان نیوز و در ادامه نیز افزود که : 《وقتی واکنش های به این توئیت را از شب گذشته دیدم برایم شوک آور بود. واکنش‌های مردم در فضای مجازی بسیار آگاهانه و به دور از توهین و برچسب‌های سیاسی بود.
در واقع بیشترین کاربرانی که به این توئیت واکنش نشان داده بودند، به موضوع سلامت پرداخته اند. همچنین به این موضوع پرداخته شده که جامعه ما با اینکه نیاز به افزایش جمعیت دارد اما نیازمند یک جمعیت کیفی است.》

به نظر می رسد تصمیمات عجولانه و گاه به شدت عجیب که اخیرا در حوزه فرزند آوری گرفته می شود تابع سیاست های کلی جمعیتی است که رهبر جمهوری اسلامی ایران تلاش برای تبیین و تعیین آن دارد. تلاش برای افزایش جمعیت و تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری و قطع برنامه‌های تنظیم خانواده و سخت کردن دسترسی به وسایل پیشگیری سالم و مناسب از جمله همین اقدامات هستند.
وزارت بهداشت ایران نیز برنامه تشویق زنان به جلوگیری از بارداری ناخواسته و توزیع رایگان وسایل جلوگیری از حاملگی را متوقف کرده است.

این در حالی است که بحران اصلی عدم فرزند آوری در ایران که کشور را به بی سابقه ترین مرحله از رشد منفی جمعیت خواهد کشید بیش از همه دو منشا بحران جدی اقتصادی و همچنین عدم امنیت شغلی و امنیت روانی است. در حالی که بحران اقتصادی گریبانگیر حداقل ۶۰ درصد جامعه است و بنا به آمار رسمی حداقل ۲۵ میلیون ایرانی تنها در یک مورد ، در یک سال گذشته هیچ نوع گوشتی نتوانسته اند تهیه کنند ، مشکل اصلی عدم تمایل به فرزند آوری به طور کامل از سوی مقامات جمهوری اسلامی اشتباه گرفته شده است.