بلومبرگ: بایدن، آنتونی بلینکن را به عنوان وزیر خارجه معرفی می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامخبرگزاری بلومبرگ به نقل از منابع مطلع خبر داد که جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، قصد دارد آنتونی بلینکن را به سمت وزیر خارجه منصوب کند.

این خبرگزاری شامگاه یکشنبه دوم آذر گزارش داد که آقای بایدن حتی پیش از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، به شکست خود اقرار کند، ترکیب کابینه خود را مشخص خواهد کرد.

به نوشته بلومبرگ، سه منبع مطلع تایید کرده‌اند که چهره مورد نظر جو بایدن برای وزارت خارجه مشاور قدیمی او، آنتونی بلینکن است که به سنا معرفی خواهد شد.

رسانه‌های آمریکایی پیش از این از سوزان رایس نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، سناتور کریس کونز، سناتور کریس مورفی و ویلیام برنز قائم مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در کنار آنتونی بلینکن به عنوان گزینه‌های احتمالی تصدی وزارت خارجه نام برده بودند.

آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما بود، چهره‌ای که در مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران نیز نقش داشت و منتقد تصمیم دولت دونالد ترامپ برای خروج واشینگتن از این توافق به شمار می‌رفت.

از این رو انتصاب آقای بلینکن به سمت وزیر خارجه آمریکا شاید احتمال بازگشت دوباره واشینگتن به توافق هسته‌ای را قوت ببخشد. با این حال مقامات دولت دونالد ترامپ می‌گویند که حتی اگر دولت هم بایدن بخواهد به برجام بازگردد، امکان لغو فوری تحریم‌های وضع شده علیه ایران را نخواهد داشت.

انتصاب‌های دیگر

بلومبرگ در ادامه گزارش خود همچنین به نقل از دو منبع مطلع نوشته که آقای بایدن احتمالا جک سالیوان، دستیار هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، را نیز به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی کند.

رویترز نیز به نقل از چهره‌های دمکرات نزدیک به بایدن نوشته که لیندا توماس – گرینفیلد نیز در دولت جو بایدن به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل فعالیت خواهد کرد.

این میان برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که جو بایدن در نظر دارد خانم میشل فلورنوی را به عنوان وزیر دفاع معرفی کند. به این ترتیب او نخستین زن در ایالات متحده خواهد بود که عهده‌دار چنین سمتی می‌شود.

طبق این گزارش‌ها، انتظار می‌رود اسامی همه این افراد سه‌شنبه اعلام شود. ساعاتی قبل از این نیز ران کلین، دستیار ارشد جو بایدن گفته بود که رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا روز سه‌شنبه چهارم آذر اولین فهرست کابینه پیشنهادی خود را اعلام می‌کند.

آقای کلین که قرار است در دولت جو بایدن سمت رئیس کارکنان کاخ سفید را عهده‌دار شود، جزییاتی درباره این فهرست ارائه نداد.

پیش از این رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بودند که جو بایدن در نظر دارد کابینه‌ای متنوع از افراد پیشرو، میانه‌رو و حتی برخی از جمهوری‌خواهان تشکیل دهد.

همه این‌ها در حالی است که دونالد ترامپ هنوز نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن را نپذیرفته است و بدون ارائه شواهدی رقیب خود را به تقلب و دستکاری در آرا متهم می‌کند.