بلومبرگ: به‌دنبال احیای برجام پیش از اول خرداد هستند/ هنوز تا رسیدن به یک توافق فاصله زیادی وجود دارد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ بلومبرگ به نقل از دو مقام اروپایی نوشت قدرت‌های جهانی در تلاشند تا اواسط ماه مه (اواخر اردیبهشت) و پیش از پایان مهلت توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برجام را احیا کنند.

این دو مقام اروپایی که در روند مذاکرات وین مشارکت دارند اما نامشان فاش نشده، اضافه کردند با وجود پیشرفت‌ها در مذاکرات، هنوز تا رسیدن به یک توافق فاصله زیادی وجود دارد.

اوایل اسفند گذشته، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از بازگشت از سفر خود به تهران، به خبرنگاران گفت با کاهش بازرسی‌های آژانس به دلیل توقف پروتکل الحاقی، طرفین به یک تفاهم موقت و سه‌ماهه در مورد بازرسی‌های ضروری دست یافته‌اند.

مهلت این توافق روز ۲۲ ماه می، اول خرداد به پایان می‌رسد.

با این حال، بلومبرگ به نقل از یک فرد نزدیک به وزارت خارجه آمریکا نوشت که هدف رسیدن به توافق احیای برجام تا این تاریخ، بلندپروازانه است و احتمال این که این توافق یک ماه پس از آن، تا اواسط ماه ژوئن، به دست آید بیشتر است.

پیشتر نیز یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفته است این کشور تلاش می‌کند هر چه سریع‌تر به توافق برسد، اما نه به قیمت یک توافق بد.

رافائل گروسی رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه به بلومبرگ گفت او نگران است اگر به موقع توافقی صورت نگیرد، ایران اطلاعات دوربین‌های ناظر بر فعالیت هسته‌ای این کشور را از بین ببرد.