بلومبرگ: ممکن است مذاکرات احیای برجام تا ماه نوامبر از سرگرفته نشود/ امیرعبداللهیان: دور جدید مذاکرات ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبلومبرگ در گزارشی نوشت دولت جدید ایران شاید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را تا ماه نوامبر از سرنگیرد.

در این گزارش که روز سه‌شنبه نهم شهریور منتشر شده، آمده است حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد: «طرف مقابل این درک را دارد که دو، سه ماه طول می‌کشد که دولت جدید مستقر شود و بتواند برای هرگونه تصمیم‌گیری درباره این موضوع، برنامه‌ریزی کند.»

وزیر خارجه جدید جمهوری اسلامی، آمریکایی‌ها را به استفاده از «ادبیات تهدید» متهم کرد که پیام سازنده‌ای برای دولت جمهوری اسلامی ایران ندارد.

او گفت که ایران به دنبال فرار از میز مذاکره نیست، به شرطی که مذاکرات وین «دستاورد ملموس و در راستای تامین مناقع ملت داشته باشد.» امیرعبداللهیان گفت که طرف مقابل باید رویکرد خود در «اتلاف وقت»‌را تغییر دهد.

طرف‌های غربی، از جمله جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار از سرگیری هرچه زودتر مذاکرات شده‌اند. سه کشور اروپایی بریتانیا، آلمان و فرانسه، در بیانیه‌ای فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را نگران‌کننده خوانده و خواستار بازگشت تهران به میز مذاکره شده‌اند.

آنان می‌گویند که جمهوری اسلامی با ترک گفت‌وگوهای وین و تعلیق آن، در صدد امتیازگیری از کشورهای غربی است.

این گزارش می‌گوید به این ترتیب ممکن است تا اکتبر یا نوامبر خبری از دور بعدی مذاکرات در کار نباشد و در نتیجه، بازگشت احتمالی ایران در صورت توافق و لغو تحریم‌ها به بازار جهانی نفت هم تاخیر خواهد افتاد.

شش دور مذاکرات احیای برجام در قالب مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در جریان دولت قبلی ایران انجام شد. دولت جدید ایران به ریاست ابراهیم رئیسی، هنوز تصمیمی برای برگزاری احتمالی دور هفتم اعلام نکرده است.