بلژیک فروش سلاح به عربستان سعودی را به تعلیق درآود

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر خارجه بلژیک به دلیل وجود شک و تردیدها درباره استفاده از تسلیحات در جنگ یمن، خواستار به تعلیق درآمدن فروش سلاح به عربستان شد.

وزیر خارجه بلژیک به دلیل وجود شک و تردیدها درباره استفاده از تسلیحات در جنگ یمن، خواستار به تعلیق درآمدن فروش سلاح به عربستان شد.

وی گفت: اگر معلوم شود که عربستان در برخی از درگیریها مانند یمن این سلاح ها را مورد استفاده قرار می دهد، فروش سلاح  به عربستان سعودی را کاملا متوقف می کنیم. 

رندرز وزیر خارجه بلژیک از سه منطقه اصلی در این کشور یعنی فلاندر، والونیا و بروکسل که مقامات اجرایی آنها اختیار صدور مجوز صادرات تسلیحات و تجهیزات نظامی را دارند، خواستار اتخاذ تصمیمی در این باره شد.

.وزیر امور خارجه بلژیک که ریاست وزارت دفاع در دولت فدرال را نیز بر عهده دارد، گفت، رئیس نهاد اجرایی در والونیا باید صادرات سلاح به عربستان را به دلیل جنگ در یمن متوقف کند. وی ادامه داد، قراردادها امکان این کار را فراهم می‌کند.

تحقیقات منتشر شده توسط برخی از مطبوعات و سازمان های غیر دولتی در بلژیک نشان می دهد که عربستان سعودی از اسلحه و مهمات نظامی خریداری شده از بلژیک در جنگ در یمن استفاده کرده است.

در این راستا، رئیس قوه مجریه در والونیا تاکید کرد، از زمان کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار و منتقد عربستانی، دیگر مجوزی برای صادرات سلاح به عربستان صادر نخواهد شد.