بلینکن: مصمم هستیم آمریکایی‌های زندانی را به کشور برگردانیم/ جمهوری اسلامی بدون قیدوشرط باید همه را آزاد کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_وزیر خارجه آمریکا گزارش‌های منتشر شده درباره تبادل زندانیان بین جمهوری اسلامی و ایالات متحده را رد کرد ولی گفت که مصمم است همه آمریکایی‌های زندانی را به کشور بازگرداند.

آنتونی بلینکن که برای شرکت در نشست گروه هفت به لندن سفر کرده است، در یک کنفرانس خبری گفت: «اخبار مربوط به تبادل زندانیان درست نیست ولی من مصمم هستم که همه آمریکایی‌های زندانی را به خانه بازگردانم».

شبکه تلویزیونی المیادین، رسانه لبنانی وابسته به جمهوری اسلامی، روز ۱۲ اردیبهشت گفته بود آمریکا قصد دارد «چهار ایرانی» بازداشتی در خاک آن کشور و «هفت میلیارد دلار» از دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد کند.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن را رد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، نیز روز دوشنبه این خبر را تکذیب کرد وگفت مسئله زندانیان همواره در دستور کار جمهوری اسلامی بوده و جدا از گفت‌وگوهای برجام، همیشه طرح‌ها و ایده‌هایی مطرح شده است.

در همین حال، دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا نیز در یک کنفرانس خبری، گزارش‌ها درباره آزادی قریب‌الوقوع نازنین زاغری- رتکلیف از سوی ایران را «نادرست» خواند.

او در عین حال گفت جمهوری اسلامی باید بدون قیدوشرط همه کسانی را که از نظر ما خودسرانه و غیرقانونی بازداشت شده‌اند را آزاد کند.