بنت: عملیات مخفیانه علیه برنامه اتمی ایران ادامه می‌یابد/ باید به «جهش برنامه هسته‌ای» ایران بپردازیم/ ائتلاف منطقه‌ای از کشورهای منطقی عربی باید تشکیل شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل در آستانه سفر به واشینگتن و دیدار با جو بایدن گفته است که با تلاش‌های دولت جو بایدن برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام مخالفت می‌کند و عملیات مخفیانه این کشور علیه برنامه هسته‌ای ایران ادامه خواهد یافت.

نفتالی بنت در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز که روز سه شنبه منتشر شده، تاکید کرده است که اسرائیل با کشورهای عرب منطقه ائتلافی برای مقابله با توسعه طلبی و سلطه طلبی ایران تشکیل می‌دهد.

او گفت: «ما باید به چند جبهه بپردازیم که اولین آنها موضوع رژیم ایران به ویژه جهش برنامه هسته‌ای آنها در دو سه سال آخر است. ما در مورد برنامه‌ها و راه‌های جلوگیری از برنامه آن‌ها گفت‌وگو خواهیم کرد.»

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد که شهرک‌های یهودی نشین را گسترش می‌دهد و هرگونه توافق صلح با فلسطینی‌ها را رد خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل گفته است که در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا راهبرد جدیدی در قبال ایران را ارائه خواهد کرد که شامل تقویت روابط با کشورهای عربی مخالف نفوذ منطقه‌ای و جاه طلبی‌های هسته‌ای ایران خواهد بود، انجام اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی علیه ایران در نظر دارد و حملات مخفیانه اسرائیل به ایران ، از جمله آنچه که «منطقه خاکستری» نامیده می‌شود٬ ادامه می‌یابد.

نفتالی بنت تصریح کرد، آنچه که ما باید انجام دهیم، و آنچه که ما انجام می‌دهیم، تشکیل ائتلاف منطقه‌ای از کشورهای منطقی عربی است تا با یکدیگر راه توسعه طلبی و سلطه جویی ایران را ببندیم.

او اضافه کرد، اسرائیل اینجاست. ما لنگر دقیق ثبات، با خواست انجام کار برای حفظ امنیت و ایمن‌تر کردن این منطقه هستیم.

دولت‌های اسرائیل و آمریکا به دنبال مهار فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و همچنین برنامه هسته‌ای این کشور هستند. اما آنها در مورد مسئله اصلی بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام اختلاف نظر دارند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل، با انتقادهای صریح و پیاپی از احتمال بازگشت دولت جو بایدن به برجام، هشدار می‌داد که در آن صورت، اسرائیل اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

جو بایدن پیش از این از تمایل آمریکا برای بازگشت به این توافق صحبت کرده است. تاکنون نیز شش دور مذاکرات ایران و کشورهای عضو برجام شامل بریتانیا، آلمان، فرانسه، روسیه و چین با حضور و مذاکره غیرمستقیم نمایندگان آمریکا در وین، پایتخت اتریش برگزار شده است. این مذاکرات در راستای فراهم کردن اجرای کامل برجام توسط ایران و آمریکا برگزار می‌شد، که تاکنون به نتیجه نرسیده است.

مذاکرات احیای برجام از اواخر خرداد متوقف شده است و مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی تاکنون رویکرد خود درباره این مذاکرات را اعلام نکرده و سخنگوی وزارت خارجه ایران وعده داده است که تاریخ دور جدید مذاکرات پس از پایان تغییر و تحولات دولت در ایران اعلام می‌شود.

اسرائیل طی سال‌های اخیر عملیاتی علیه تاسیسات و برنامه هسته‌ای ایران در این کشور انجام داده است. وزیر وزیر دفاع اسرائیل هم تیر ماه سال جاری گفته بود که ایران «خوب می‌داند که ما در خاک این کشور عملیات انجام می‌دهیم»