بنت: پرونده ایران به شورای امنیت برود/ به بایدن، مرکل و جانسون گفتم علیه ایران اقدام کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، می‌گوید جهان باید با ایران به دلیل «نقض تعهدات هسته‌ای» برخورد کند.

او در یک کنفرانس دیپلماتیک به نشریه اسرائیلی «جروزالم پست» گفت منظور او از نقض تعهدات، حتی توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ نیست، بلکه تعهدات دیگری است که ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.

نخست وزیر راست‌گرای اسرائیل همچنین گفت به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفته است که علیه ایران اقدام کنند.

خانم مرکل روز یکشنبه این هفته به اسرائیل سفر کرد. در این سفر، صدر اعظم آلمان و نخست وزیر اسرائیل نسبت به جهش در برنامه هسته‌ای ایران و عبور هرچه بیشتر آن از تعهدات برجامی ابراز نگرانی کردند.

بنت پیشتر نیز در سفر به آمریکا با جو بایدن دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود. او در سخنان خود که بخشی از آن در توئیتر فارسی دفتر نخست وزیری اسرائیل نیز منتشر شده گفته است: «من از قدرت‌های جهانی انتظار دارم که از ایران بازخواهی کنند و این موضوع را به شورای امنیت ببرند.»

او گفته است که این «تنها» مسیر رسیدگی به این مسئله «به روش صلح آمیز» است، اما راه و «روش‌های دیگری» نیز وجود دارند و او این مسئله را طی هفته‌ها و ماه‌های آتی پیگیری می‌کند.

اسرائیل می‌گوید ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است. تهران این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید اهداف این برنامه صرفا صلح آمیز است.

بنت همچنین با تکرار نگرانی‌های پیشین اسرائیل، گفت که ایران آرزو دارد که در همسایگی بلندی‌های جولان یک ارتش مستقر کند. اسرائیل این منطقه را در جریان یک جنگ با سوریه اشغال و سپس به خاک خود ضمیمه کرد.

نخست وزیر اسرائیل اخیرا گفته است که تغییر موضع همسایگان سوریه نسبت به دولت اسد و نزدیک شدن آنها به دمشق در وضعیت بلندی‌های جولان تغییری ایجاد نمی‌کند.