بنى گانتز: ایران مسئول انفجار کشتى بارى اسرائیلی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل روز شنبه گفت «ارزیابی‌های اولیه» او نشان می‌دهد که ایران مسئول انفجار روز گذشته در یک کشتی باری متعلق به اسرائیل در آب‌های خاورمیانه است.


به گزارش ایندیپندنت، وی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، با اشاره به این که «ایران در پی ضربه زدن به زیرساخت‌ها و شهروندان اسرائیل است،» گفت مکانی که این کشتی هنگام انفجار در آن بود، نسبتا نزدیک به ایران است و این مساله، این ارزیابی را ایجاد می‌کند که کار ایرانی‌ها باشد.»


بامداد جمعه، انفجاری در کشتی «ام ‌وی هلیوس رِی» در دریای عمان رخ داد، که علت دقیق آن هنوز مشخص نیست، اما موجب افزایش نگرانی‌ها از امنیت دریانوردی در منطقه شده است.


دریای عمان از سال ۲۰۱۹ و افزایش تنش بین ایران و آمریکا، پس از خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و اعمال تحریم‌ها علیه تهران، شاهد رشته انفجارهایی بوده است که نیروی دریایی ایالات متحده ایران را مسئول آنها می‌داند.

تهران اتهام دخالت در این حوادث را رد می‌کند.


انفجار در این کشتی باری اسرائیلی ساعاتی پس از حملات هوایی ارتش ایالات متحده به مواضع گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در داخل سوریه و نزدیک مرز عراق رخ داده است.

آمریکا و متحدان آن، به ویژه اسرائیل، در مورد رفتار منطقه‌ای و حضور نظامی جمهوری اسلامی در عراق و سوریه تردید دارند و آن را تهدیدی علیه امنیت و ثبات خاورمیانه می‌دانند. بنا بر گزارش‌های اولیه که روز گذشته منتشر شد، بر اثر این انفجار آسیبی به خدمه کشتی وارد نشده، اما کشتی فورا مجبور شد به سمت نزدیکترین بندر در شمال دریای عمان تغییر مسیر دهد.


طبق اطلاعات ماهواره‌ای ردیابی کشتی‌ها، کشتی در حدود ساعت ۶ بامداد جمعه به وقت گرینویچ، و پیش از آن که ناگهان به سمت تنگه هرمز تغییر مسیر دهد، نزدیک دریای عرب بوده است.

طبق اطلاعات این وبسایت، مقصد کشتی سنگاپور بوده است.


صاحب کشتی به رسانه‌ها گفته است: «فکر می‌کنم این بخشی از مرافعه میان ایران و آمریکاست و به همین دلیل است که آنها به کشتی‌های غربی حمله می‌کنند».

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهند که در بدنه کشتی دو سوراخ پدید آمده است؛ اما به گفته اونگار تنها پس از رسیدن کشتی به بندر و معاینه آن توسط کارشناسان می‌توان منشأ این آسیب را روشن و اعلام نمود.


جمهوری اسلامی خبر ضربه به کشتی باربری را با تأخیر منتشر کرد و تاکنون به اتهامات مقام‌های اسرائیلی هیچ واکنشی نشان نداده است.