بن‌بست

  • محمد جواد اکبرین / برگرفته از کانال تلگرامی سحام نیوز

امروز سالگرد شهادت “رامین پوراندرجانی” است معروف به پزشک کهریزک. او شاهد شکنجه معترضان به انتخابات سال ۸۸ در کهریزک بود و قرار بود به دادگاه برود و بر آنچه آنجا گذشت گواهی دهد. اما به دادگاه نرسید.

مسئولان، علت مرگ این پزشک ۲۶ساله را نخست سکته در خواب و سپس مسمومیت اعلام کردند. جسد رامین پوراندرجانی، بدون اجازه کالبدشکافی به خانواده، به دست نیروی انتظامی دفن شد. پدرش‌ می‌گوید: «زنگ زدند گفتند بیا جنازه‌اش را بگیر و ببر، من چه کار می‌توانستم بکنم… گفتند تصادف کرده. با نام تصادف ما را دعوت به تهران کردند. شب قبلش، من و رامین ۷ یا ۸ دقیقه با هم صحبت کرده بودیم، خیلی حالش خوب بود، خیلی… ما نتوانستیم حتی چهره رامین را پس از مرگ ببینیم».

۸ سال پس از مرگش وقتی خبرگزاری ایلنا از سردار «علی قلی فودازی» رییس وقت بازرسی پلیس تهران از علت مرگ او پرسید گفت: «آن پزشک وظیفه دچار جنون آنی شد و با خوردن قرص خودکشی کرد»! سردار در این مصاحبه همه چیز را انکار کرد و گفت «کسی در کهریزک مورد ضرب و شتم قرار نگرفت و چند نفری که در این جریان کشته شدند به علت سرماخوردگی و ابتلا به مننژیت درگذشته‌اند». حالا این سردار، بازنشسته شده و آسوده از هر محکمه و محاکمه‌ای، درباره کسانی که به اتهام مشارکت در این فاجعه بازداشت شدند گفته است: «من پرونده تمام این مسئولان را پیگیری کردم تا آزاد شوند».

سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران که در پرونده شکایت اولیای دمِ یکی از شهدای کهریزک (محسن روح‌الامینی) به اتهام معاونت در قتل عمد به ۵ سال حبس محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر به دلیل «اظهار ندامت» زندانش به ۲ سال تقلیل داده شد. همین ۲ سال را هم نماند و دو ماه پیش، بعد از گذران دو سوم از محکومیتش آزاد شد. بارها به مرخصی رفت و حتی در کربلا دیده شد.

دهها تن از معترضان سال ۸۸ با مظلومیت به شهادت رسیدند و پرونده‌های‌شان در بیدادِ کسانی که مدعی اعتقاد به روز قیامت‌اند به بن‌بست رسید؛ اما تاریخ، بی‌رحم‌تر و حوصله‌اش بیش از تصور آنهاست.

۲۲فوریه ۲۰۱۱ قذافی، دیکتاتور لیبی در سخنرانی محکم و حماسی‌اش خطاب به معترضان، آنها را تهدید کرد که: «شبر شبر، بیت بیت، زنقه زنقه…» یعنی «وجب به وجب، خانه به خانه، کوچه به کوچه» آنها را تعقیب خواهد کرد. در لیبی به کوچه بن‌بست می‌گویند «زنقه». دقیقا ۸ماه بعد در ۲۱ اکتبر، در گوشه‌ای بن‌بست به دست همان معترضان افتاد و کشته شد.