بهترین غذاها برای تقویت سیستم ایمنی در برابر سرماخوردگی / دریا مهر پیشه

 

 

 

یک سیستم ایمنی قوی به سلامتی فرد در برابر عوامل مختلف کمک می کند. به نظر می اید غذاهای خاص می توانند سیستم ایمنی را تقویت کنند.سیستم ایمنی شامل اندام ها، سلول ها، بافت ها و پروتئین ها است. با هم، این فرایندهای ایمونولوژی که با پاتوژن هایی که شامل ویروس ها، باکتری ها و.. هستند و باعث عفونت یا بیماری می شوند، مبارزه می کنند.

هنگامی که سیستم ایمنی با پاتوژن تماس می گیرد، پاسخ ایمنی را آغاز می کند. سیستم ایمنی آنتی بادی ها را آزاد می کند که به آنتی ژن های پاتوژن ها متصل شده و آنها را می کشد.ادغام غذاهای خاص به رژیم غذایی ممکن است پاسخ ایمنی بدن را تقویت کند. به دنبال کشف ۱۵ غذاهایی که سیستم ایمنی را تقویت می کنند، این مقاله را مطالعه کنید.کدام غذاها سیستم ایمنی را تقویت می کنند؟یک رژیم سالم و متعادل در حفظ سلامتی نقش حیاتی دارد. غذاهای زیر ممکن است به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند:

۱. زغال اخته:

زغال اخته دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.زغال اخته حاوی یک نوع فلاونوئید به نام آنتوسیانین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. یک مطالعه ۲۰۱۶ نشان داد که فلاونوئیدها نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دستگاه تنفسی دارند.محققان دریافتند افرادی که غذاهای غنی از فلاونوئیدها را خوردند احتمال ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی و یا سرماخوردگی کمتر از افرادی بود که نداشتند

۲.شکلات سیاه

شکلات سیاه حاوی آنتی اکسیدان به نام تئوبرومین است که می تواند به تقویت سیستم ایمنی با محافظت از سلول های بدن از رادیکال های آزاد کمک کند.رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که بدن تولید می کند وقتی که غذا را تجزیه می کند یا با آلودگی ها تماس می گیرد. رادیکال های آزاد می توانند به سلول های بدن آسیب برسند و ممکن است به بیماری کمک کنند.با وجود مزایای بالقوه آن، شکلات تیره دارای کالری زیاد و چربی اشباع است، بنابراین مهم است که آن را در حالت آرام بخورید.

۳.زردچوبه:

زردچوبه یک ادویه زرد است که بسیاری از مردم در آشپزی استفاده می کنند. همچنین در بعضی از داروهای جایگزین وجود دارد. مصرف زردچوبه ممکن است پاسخ ایمنی فرد را بهبود بخشد. این به علت کیفیت کورکومین داخل زردچوبه است.طبق بررسی ۲۰۱۷، کورکومین دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

۴. ماهی چرب

ماهی سالمون، ماهی تن و سایر ماهی های چرب حاوی منبع غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.بر اساس گزارش سال ۲۰۱۴، مصرف طولانی مدت اسید های چرب امگا ۳ ممکن است خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید (RA) را کاهش دهد.RA یکی از بیماری های autoimmune مزمن است که زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به اشتباه به بخش سالم بدن اسیب میرساند.

۵. بروکلی

بروکلی منبع دیگری از ویتامین C است. همچنین حاوی آنتی اکسیدان های قوی مانند سولفورفان می باشد. به همین دلیل، انتخاب خوبی از سبزیجات است که استفاده مداوم ان سلامت سیستم ایمنی حمایت کنند.

۶. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین غنی از بتا کاروتن است، یک نوع آنتی اکسیدان است که پوست رنگ سیب زمینی را رنگ نارنجی می دهد.بتا کاروتن منبع ویتامین A است. به پوست کمک می کند تا سالم باشد و حتی ممکن است از آسیب های پوستی از اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت کند.

۷. اسفناج

اسفناج ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، زیرا حاوی مواد مغذی ضروری و آنتی اکسیدان ها است، از جمله: فلاونوئیدها کاروتنوئید ها ویتامین سی ویتامین Eویتامین C و E می تواند به حمایت از سیستم ایمنی کمک کند.تحقیقات همچنین نشان می دهد که فلاونوئیدها ممکن است به جلوگیری از سرماخوردگی در افراد سالم دیگر کمک کند.

۸. زنجبیل

مردم از زنجبیل در انواع غذاها و دسرها و همچنین در چای استفاده می کنند.بر اساس یک بررسی، زنجبیل دارای خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده است و احتمالا به نفع سلامتی است. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است تا تأیید کند که آیا می تواند به طور موثر از بیماری جلوگیری کند یا خیر.

۹. حبه های سیر

سیر ممکن است به جلوگیری از سرماخوردگی کمک کند.سیر یک درمان خانگی معمول برای جلوگیری از سرماخوردگی و بیماری های دیگر است.یک بررسی به بررسی اینکه مصرف مکمل سیر حاوی آلیسین موجب کاهش خطر ابتلا به سرماخوردگی شد.گروه شرکت کنندگان دارونما بیش از دو برابر میزان سرماخوردگی میان آنها را نسبت به افرادی که مکمل سیر مصرف کرده بودند، بیش از دو برابر کرد. با این حال، محققان نتیجه گرفتند که تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا سیر میتواند از جلوگیری از سرماخوردگی کمک کند یا خیر.

۱۰. چای سبز

چای سبز حاوی مقدار کمی از کافئین است، بنابراین مردم می توانند از آن به عنوان جایگزینی برای چای سیاه یا قهوه استفاده کنند. نوشیدن آن همچنین ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند.چای سبز مانند فلفل های سبز، که می تواند خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد.

۱۱. کفیر

کفیر یک نوشیدنی تخمیر است که حاوی کودهای زنده باکتری است که برای سلامت مفید هستند.تحقیقات اولیه نشان می دهد که نوشیدن کفیر ممکن است سیستم ایمنی را افزایش دهد. بر اساس بررسی ۲۰۱۷، مطالعات مختلف نشان داده اند که مصرف منظم کافئین می تواند به موارد زیر کمک کند: مبارزه با باکتری ها کاهش التهاب افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی اکثریت پژوهش که این را استناد میکند بر روی حیوانات یا آزمایشگاه انجام شد. محققان باید مطالعات بیشتری انجام دهند تا بدانند که چگونه کفیر ممکن است از بیماری در انسان جلوگیری کند.۱۲. دانه های آفتابگرداندانه های آفتابگردان می توانند علاوه بر خوشمزه ای به سالاد یا کاسه های صبحانه نیز اضافه کنند. آنها یک منبع غنی از ویتامین E، یک آنتی اکسیدان هستند.همانند سایر آنتی اکسیدان ها، ویتامین E باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می شود. این کار با مبارزه با رادیکال های آزاد انجام می شود که می تواند به سلول ها آسیب برساند.

۱۳. بادام

بادام زمینی یکی دیگر از منبع عالی ویتامین E است. آنها حاوی منگنز، منیزیم و فیبر هستند.یک انگشت کوچک یا یک چهارم یک فنجان بادام، یک میان وعده سالم است که میتواند برای سیستم ایمنی مفید باشد.

۱۴. پرتقال یا کویو (کیوی)

پرتقال و کویو منبع خوبی از ویتامین C هستند که ویتامین ای است که بسیاری از مردم به آن می پیوندند زمانی که احساس سرماخوردگی می کنند.در حالی که دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چطور به آن کمک می کند، ویتامین C می تواند مدت زمان علائم سرماخوردگی را کاهش دهد و عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

۱۵. فلفل قرمز

برای افرادی که سعی در اجتناب از شکر در میوه دارند فلفل قرمز یک منبع جایگزین عالی ویتامین C هستند.با توجه به مطالعات انجام شده در مورد روش های پخت و پز، سرخ کردن و کباب کردن، هر دو از مواد غذایی حاوی فلفل قرمز بهتر از بخار دادن یا جوش نگهداری می کنند.

راه های دیگر برای تقویت سیستم ایمنی از جمله عدم شست و شوی دستان به طور صحیح ممکن است باعث اسیب سیستم ایمنی بدن شود.استراتژی های شیوه زندگی می تواند یک سیستم ایمنی بدن را تقویت کند: اجتناب از سیگار کشیدن ورزش منظم حفظ وزن سالم اجتناب از الکل خواب کافی به حداقل رساندن استرس تمرین صحیح دست شستن و بهداشت دهان و دندان بهره بردن از ۱۵ غذای تقویت کننده ایمنی در این مقاله می تواند سیستم ایمنی بدن افراد را تقویت کند و توانایی آنها برای مبارزه با عفونت را بهبود بخشد. این مساله مهم، به یاد داشته باشید که سیستم ایمنی پیچیده است. خوردن رژیم سالم و متعادل تنها یک راه برای حمایت از سلامت ایمنی است.همچنین ضروری است که از عوامل دیگر شیوه زندگی، که ممکن است سلامت سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار دهد، نظیر ورزش و سیگار کشیدن، اهمیت دارد.در ضمن هرفردی که سرماخوردگی و یا بیماری های دیگر را فرا می گیرد و بر سیستم ایمنی بدن خود نگران است باید به پزشک مراجعه کند.