بهروز نعمتی: اگر لایحه CFT تصویب نشود حتی کشورهای هم پیمان‌مان مانند چین، روسیه، هندوستان و ترکیه که به آنها کالا، نفت و میعانات گازی صادر می‌کنیم هم قادر نخواهند بود پول ما را بدهند

 

 

نگام ؛ سیاسی _ سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت:اگر CFT تصویب نشود با توجه به فضایی که آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کردند نخواهیم توانست به اهداف خود برسیم.

 

به گزارش ایسنا ؛ بهروز نعمتی درباره روند رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT گفت: طبق روال قانونی، شورای نگهبان ششم آبان ماه رد لایحه CFT را به مجلس ارجاع داد که بنا بر دستور دکتر لاریجانی این لایحه برای رفع ایرادات ۲۰ گانه به کمیسیون امنیت ارسال می‌شود.

وی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT ایرادات نوشتاری و نگارشی است، ادامه داد: البته یکسری بحث‌های حقوقی وجود دارد که به طور حتم دوستان در مجلس با شورای نگهبان برای رفع ایرادات هماهنگ شده و نظرات آنها را خواهند گرفت.

نعمتی افزود: بعد از این مرحله یعنی بررسی در کمیسیون، لایحه به صحن ارسال شده و به رای نمایندگان گذاشته می‌شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه در رای گیری به رفع ایرادات لایحه CFT نمی‌توان هیچ کس را مجبور به رای مخالف یا موافق کرد، افزود: عده‌ای به دنبال این هستند که این لایحه رای نیاورد اما این رفتارها در بحث قانونگذاری جایی ندارد زیرا نمایندگان بر اساس حجت شرعی و با در نظر گرفتن منافع ملی رای خود را به عنوان موافق یا مخالف اعلام می‌کنند.

وی با بیان اینکه در همه ادوار مجلس مخالفانی نسبت به طرح‌ها یا لوایح مطرح شده در مجلس وجود داشته است، تاکید کرد: اما موضوعی که امروز غریب به نظر می‌رسد این است که عده‌ای در تلاشند تا با هر حربه‌ای طرحی  تصویب نشود؛ رفتارهایی همچون طومار آوردن در صحن مجلس، انتقال عزیزانی از شهرستان‌ها با اتوبوس مقابل مجلس یا ارسال پیام‌های تهدید و توهین آمیز به صورت پیامک یا در فضای مجازی با این هدف که این لایحه تصویب نشود قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه مخالفان برای مخالفت خود دلایلی دارند، ادامه داد: اما تاکید می‌کنم که اگر لایحه CFT تصویب نشود با توجه به فضایی که آمریکایی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کردند نخواهیم توانست به اهداف خود برسیم.

وی ادامه داد: خیلی صریح عرض کنم اگر لایحه CFT تصویب نشود حتی کشورهای هم پیمان‌مان مانند چین، روسیه، هندوستان و ترکیه که به آنها کالا، نفت و میعانات گازی صادر می‌کنیم هم قادر نخواهند بود پول ما را بدهند.

نعمتی با طرح این سوال که آیا مخالفان برای رفع مشکل انتقال پول فکری اندیشیده‌اند، گفت: در این شرایط آیا قرار است ما پول را با چمدان وارد کشور کنیم که امکان پذیر نیست یا قرار است تفکراتی مثل تفکرات زیر میزی حاکم شود یا زمینه بروز و ظهور بابک زنجانی‌ها فراهم شود؟ من فکر می کنم نظام توان و کشش چنین اشتباهاتی را نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه ۱۸۵ کشور دنیا به عضویت CFT درآمده‌اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران بالغ بر ۱۷ هزار شهید راه تروریسم داشته است پس چرا ما باید به گونه‌ای رفتار کنیم که جای تروریست واقعی و قربانی تروریسم عوض شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در جلساتی که هم دولت و هم نمایندگان و رئیس مجلس با کشورهای دوست داشته‌اند این کشورها به صراحت اعلام کردند که در صورت بروز مشکل نمی‌توانند کاری برای انتقال پول انجام دهند بنابراین ما باید با لحاظ شرایط و منافع ملی و اوضاع کشورمان در سطح بین الملل تصمیم بگیریم.