بهزاد نبوی : کماکان تنها راه اصلاح‌طلبان حضور در صحنه است/ تنها حرکت اصلاحی از صندوق رای می‌گذرد/ آیه یأس نخوانید/ راهی جز حضور در انتخابات بلدید، بسم‌الله/ حزب یا جریان پیشتاز باید به حرکت جامعه جهت دهد نه اینکه دنباله‌رو باشد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بهزاد نبوی، نایب رئیس مجلس ششم با تاکید بر اینکه کماکان تنها را اصلاح‌طلبان حضور در صحنه است،گفت: به جای مایوس کردن مردم باید با تمام قوا تلاش کنیم در کشور انتخابات پرشور برگزار شود.

به گزارش خبر آنلاین ، بهزاد نبوی عصر پنجشنبه در نشست “راههای برون رفت از وضعیت موجود” در دفتر حزب اتحاد ملت ایران اسلامی گفت: مسائل اقتصادی عمدتاً مرتبط با سیاست خارجی را مهم ترین چالش کشور می دانم همانطور که مسائل اقتصادی فعلی با سیاست خارجی منطبق است. اهم اظهارات وی را به نقل از خبرگزاری ها بخوانید:

 • پس از انقلاب، در سالهای ابتدایی انقلاب و دوره جنگ، بلد نبودیم اگر چه حالا هم بلد نیستیم. جنگ وقتی تمام شد بودجه کشور کسری صددرصدی داشت. کل بودجه کشور ۴۰۰ میلیارد تومان بود. همین مقدار هزینه داشتیم و درآمدها ۲۰۰ میلیارد تومان بود.
 • پس از جنگ، بازسازی آغاز شد و به رغم مشکلات اقتصادی، مرحوم هاشمی رفسنجانی در بازسازی اقتصاد پس از جنگ نقش زیادی داشت. دوره خاتمی هم دوره تثبیت بود، وضع اقتصادی بهتر شد و بهترین شاخصهای کلان کشور در این دوره بود و سیاست های توجه به محرومان بیشتر شد.

*{با اشاره به بالا رفتن جهش وار قیمت نفت تا سقف ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار در اواخر دولت اصلاحات و ابتدای دولت نهم}: با این درآمدهای افسانه ای می شد اقتصاد کشور را زیر و رو کرد. شعار آوردن درآمد نفت بر سفره مردم، پرداخت یارانه نقدی و مسکن مهر و… موجب کاهش ارزش ریال شد. در این وضعیت بجای اینکه به یاد دادن ماهی گیری، به مردم ماهی داده شد اگر چه این وضعیت بهبودی در زندگی مردم بوجود نیاورد.

 • این سیاست در دولت دهم و تا آغاز تحریم های بین المللی که نتیجه سیاست خارجی غلطی چون کاغذ پاره دانستن قطعنامه ها… بود ادامه پیدا کرد و از سال ۹۰ با شروع تحریم ها و حتی قبل تر یعنی از سال ۸۴ سرمایه گذاری بزرگ و زیربنایی در کشور متوقف شد.
 • با امضای برجام تصور می رفت با عادی شدن روابط با جهان این وضعیت تغییر کند تا بتوانیم کمبود سرمایه داخلی را با سرمایه خارجی جبران کنیم اما اقدام ها و مخالفت های داخلی، امکان سرمایه گذاری را تا یکسال پس از برجام از ما گرفت و شرایطی ایجاد شد که دولت های خارجی که در روزهای اول امضای برجام مرتب به ایران می آمدند عملاً به نتیجه نرسیدند تا اینکه یکسال بعد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شد و تحریم های بدتر و گسترده تر علیه کشور اعمال شد.
 • معتقدم مهمترین چالش کشور پس از تحریم ها مساله معیشت مردم است این حرفها را الان نمی زنم وقتی در سال ۹۲ حسن روحانی به رئیس جمهوری انتخاب شد پس از تبریک، برای او نوشتم، به اقتصاد و سیاست خارجی بپرداز. این پیام از دفتر روحانی درز کرد بطوریکه یکی از روزنامه های جناح رقیب به نقل از من تیتر زد، نبوی خطاب به روحانی “ما را ول کن و آمریکا را بچسب.

*برای این موضوع که تحریم های یکجانبه آمریکا با تحریم های بین المللی که در اثر سیاست خارجی خودمان، اعمال شود، احساس خطر می کنم.

*اصلاحات به معنای تغییر وضع موجود به وضع مطلوب با روشهای قانونی و مسالمت آمیز در چارچوب یک نظام سیاسی است بنابراین حرکت اصلاحی پیچیده و آسیب پذیرتر است.

*تنها حرکت اصلاحی از صندوق رای می گذرد، تا وقتی امکان برگزاری و حضور در انتخابات وجود دارد اصلاح طلبی به بن بست نمی رود. بنابراین کماکان تنها راه اصلاح طلبان حضور در صحنه است.

*مخالفان اصلاحات پس از خرداد ۷۶ دو پاتک علیه اصلاح طلبی زدند یکی اینکه سعی کردند تا آنجایی که می توانند نهادهای انتخابی را تضعیف کنند و دیگر اینکه مردم را نسبت به صندوق رای مایوس کنند.

 • ما باید به جای اینکه بگوئیم انتخابات به بن رسیده است با تمام قوا تلاش کنیم انتخابات پرشور در کشور برگزار شود.
 • اصلاح طلبان و حاکمیت باید بکوشند تا برگزاری انتخابات پرشور تبلیغ شود، این موضوع به سود منافع ملی است و احتمال بروز حوادثی مشابه دی ماه ۹۶ را کم می‌کند و بدون انتخابات پرشور شکستن تحریم های موجود امکان پذیر نیست.

*سه دسته مخالف انتخابات پرشور هستند، ضدانقلاب یکی از آنهاست. این گروه دنبال کم رونقی انتخابات و در نتیجه کمتر شدن مشروعیت نظام هستند تا با رخ دادن حوادثی مشابه دی ماه ۹۶ به نظام آسیب بزنند.

*{خطاب به گروه‌هایی که از تحریم و حضور مشروط در انتخابات سخن می‌گویند}: این شرط برای ما است یا حاکمیت؟ اگر برای خودمان است که نیاز به اعلام و بیانیه نداریم. حضور پرشور در انتخابات برای حفظ امنیت ملی اهمیت دارد. به همین دلیل همه برای ایجاد زمینه انتخابات گسترده همراهی کنند.

*{ با اشاره به سخنان شکوری راد در خصوص فربه شدن هسته و لاغر شدن پوسته}: تقاضا داریم از این اصطلاح استفاده نکنیم. یادم است زمانی که مجاهدین خلق، مارکسیست شدند می گفتند هسته تفکر ما مارکسیستی است. بدانیم که قصد فربه یا لاغر کردن پوسته یا هسته را نداریم بلکه با هردو در جایگاهی که قانون اساسی دارند برخورد کنیم. نمی گوییم هسته ضعیف شود یا پوسته قوی شود یا عکس، بلکه هر کدام در قانون اساسی جایگاهی دارد.

 • چالش اصولگرایان بیشتر از ما است و احتمالاً به جان هم می افتند، اصولگرایان را یکپارچه نمی بینم چرا سعی می کنید این جریان را یکپارچه ببینید؟ علی اکبر ناطق نوری یا حتی علی مطهری هیچ وقت نمی گوید اصلاح طلبم و خود را کماکان اصولگرا می داند. پایه و منشا [فکری] حسن روحانی و همکارانش اصولگرایی است.
 • منافع حاکمیت و مردم در برگزاری انتخابات پرشور است. به اصلاح طلبان می گویم آیه یاس نخوانند و برای پرشور کردن انتخابات دنبال راهکار باشید. [خطاب به شکوری راد] مثل شما نمی دانم چکار کنیم مردمی که دستشان در گوششان است دستشان را بردارند اما می دانم که باید این کار را بکنند. اگر شما حتی دنبال منافع جناحی هم هستید باید انتخابات پرشور باشد کاری نکنید که مردم مایوس تر شوند.
 • حزب یا جریان پیشتاز باید به حرکت جامعه جهت دهی کند نه اینکه دنباله رو باشد. وقتی نماینده مجلس بودم پسرم دانشگاه پلی تکنیک می رفت هر روز می گفت بچه های انجمن اسلامی می گویند چرا این و آن کار را انجام دادی؟ به پسرم گفتم برو به آنها بگو شما اشتباه کردید این حرف را زدید البته ببخشید. اگر من را انتخاب کردید و قبولم دارید، هر روز نمی توانم بگویم “آقا اجازه امروز بروم این حرف را بزنم …” من باید به شما بگویم چکار کنید. وقتی نماینده شما هستم من جهت گیری را مشخص می کنم نه اینکه به من خط بدهید. البته ارتباط با مردمی که انتخابت کردند کار درستی است ولی هر روز نمی شود بگویید این کار را بکن یا این حرف را نزن…
 • از طریق برهان خلف مطالبتان را اثبات کنید بگوئید چه راه دیگری وجود دارد?؟ جایی مجبوریم میان بد و بدتر دست به انتخاب بزنیم. در انتخابات مجلس دهم خیلی نامزد گردن کلفت داشتید؟ اگر داشتید چرا از طریق اینترنت آگهی دادید که هر کس اصلاح طلب است ثبت نام کند. ۲۰۰ نفر ثبت نام کردند و از میان آنها ۱۰ تا ۱۵ نفر ناشناس انتخاب شدند چرا آن موقع [این حرفها را] نگفتید؟ آن موقع فکر می کردید [در انتخابات] رای می آوردید در هر شرایطی در انتخابات شرکت می کردید الان می ترسید رای نیاورید و انتقاد می کنید.
 • به شکل صریح اعلام می کنم جز حضور در انتخابات راهی بلد نیستم هر کس بلد است و راهش اصلاح طلبانه است بسم الله…

*{ در پاسخ به این پرسش که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ شرکت کردید}: تنها انتخاباتی بود که حضور نداشتم چون تنها نامزد موجود یعنی مرحوم هاشمی رفسنجانی که رد صلاحیت شد. اصلاً تصور نمی کردم روحانی رای بیاورد.