بهمن آرمان: عدم پذیرش FATF تاثیر بدی بر اقتصاد کشور می‌گذارد/ فکر نمی کنم بهبودی کوتاه و حتی میان مدتی در شرایط اقتصادی حاصل شود/ مردم تحمل فشار بیشتر اقتصادی را ندارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یک اقتصاددان گفت: تحریم ها حداکثر می تواند تا ۴۰ درصد در وضعیت اقتصادی ما تاثیرگذار باشد اما بخش بزرگی از این وضعیت، نشأت گرفته از سیاست های داخلی، سوء مدیریت، ضعف مدیریت و عدم اجرای سیاست هایی در راستای کاهش وابستگی کشور به خارج است.

بهمن آرمان در گفت و گو با «صبح ما» در رابطه با تاثیر مذاکره احتمالی ایران و آمریکا و لغو تحریم‌ها بر بهبود وضعیت اقتصادی ایران گفت: طبیعتا لغو تحریم‌ها از درخواست های اصلی مقامات سیاسی کشور است. در طول این چند سال اخیر با افزایش فشار تحریم ها بر ایران، اقتصاد کشورنیز از جنبه های گوناگون در وضعیت بدی قرار گرفته، به طوری که نرخ تورم و نرخ بی‌کاری، افزایش و ارزش پول ملی کاهش یافته است. تحمل چنین شرایطی برای مدت طولانی شاید برای کشوری مثل ایران دشوار باشد.

البته کشورهای دیگری هستند که  شرایط بسیار دشوارتری از ایران دارند اما از آنجایی که مردم ایران بر این باورند که بر روی دریایی از ثروت زندگی می کنند و ایران کشور ثروتمندی از نظر منابع طبیعی است، به همین دلیل تحمل فشار بیشتر اقتصادی را ندارند. بنابراین دولت، حاکمیت و یا نظام چاره‌ای ندارد جز اینکه نقطه‌ پایانی بر این تحریم‌ها بگذارد، اما اینکه چگونه  و آیا ایران به تنهایی می تواند در این مورد تصمیم گیرنده باشد یا نه موضوعی است که هنوز مشخص نیست. بدون شک قدرت های بزرگ دررابطه با مسائل ایران حساس هستند و در سیاست های داخلی دخالت می کنند و تاثیر می گذارند.

تحریم ها تا ۴۰ درصد در وضعیت اقتصادی ما تاثیرگذار است

او در ادامه گفت: تحریم ها حداکثر می تواند تا ۴۰ درصد در وضعیت اقتصادی ما تاثیرگذار باشد اما بخش بزرگی از این وضعیت، نشأت گرفته از سیاست های داخلی، سوء مدیریت، ضعف مدیریت و عدم اجرای سیاست هایی در راستای کاهش وابستگی کشور به خارج است. امنیت اقتصادی و امنیت غذایی  ما به پایین‌ترین سطح خود تنزل پیدا کرده است. به طوری که ۷۰درصد از خوراک دام کشور، وارداتی است. ایران علی‌رغم اینکه جمعیت ساکنش که حدود ۷۰ میلیون نفر است، پنجمین کشور بزرگ وارد کننده جو در جهان است.

آرمان گفت: سالانه بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار فقط صرف واردات ذرت، به عنوان خوراک دام، می‌شود. ایران جزو پنج کشور بزرگ وارد کننده روغن خام نباتی است. این ها در شرایطی اتفاق می افتد که کشور می تواند در بسیاری از زمینه ها وابستگی زیادی به واردات نداشته باشد. بنابراین سوء مدیریت، ضعف مدیریت و گماردن افراد غیر متخصص در مراکز تصمیم‌گیری، بدون شک این بحران را به وجود آورده است.

باید تصمیم هایی در سطح حاکمیتی درباره شرایط سیاسی کشور گرفته شود

این اقتصاددان در رابطه با ماندن ایران در لیست سیاه FATF گفت: ماندن ایران در لیست سیاه FATF ضرر بسیار زیادی می تواند داشته باشد. چرا که هرگونه مراوده ای را برای ما دشوار می کند. همین حالا هم هزینه واردات ما چیزی حدود ۳۵درصد قیمت تمام‌شده‌ی کالاهای وارداتی است. بنابراین در چنین شرایطی عدم پذیرش FATF می تواند بازتابهای بسیار سنگین تری در آینده برای اقتصاد ایران داشته باشد. هیچ وقت یک کشور نمی تواند برای همیشه خود را در حالت ایزوله قرار دهد و با کشوری ارتباط نداشته باشد.

آرمان در خصوص چشم‌انداز آینده اقتصادی ایران گفت: فکر نمی کنم بهبودی چشمگیری در شرایط اقتصادی ایران در کوتاه‌مدت و حتی درمیان مدت حاصل شود. در هرصورت باید تصمیم هایی در سطح حاکمیتی درباره شرایط سیاسی کشور گرفته شود و خب گرفتن این تصمیمات هم کار بسیار دشواری است و هنوز نظام به این نتیجه نرسیده که برای جلوگیری از پیامدهایی که ادامه این وضع می تواند  داشته باشد، دست به اقدامی اساسی بزند.