بهمن مفید، هنرپیشه پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران، نویسنده، کارگردان، ترانه سرا و شاعر و صدا پیشه درگذشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، بهمن مفید، هنرپیشه پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران، نویسنده، کارگردان، ترانه سرا و شاعر و صدا پیشه، پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۷۸ سالگی درگذشت

مفید زاده سال ۱۳۱۲ بود و به واسطه خانواده‌ای اهل هنر خیلی زود به عرصه تئاتر وارد شد. او برادر بیژن مفید از پیشکوستان تئاتر قبل از انقلاب اسلامی بود.

بهمن مفید اولین بار در فیلم «قیصر» مسعود کیمیایی جلوی دوربین رفت و یک اجرای ماندگار در یک سکانس این فیلم داشت.

مفید کارش در سینما را با ایفای نقشی کوتاه در فیلم «قیصر» آغاز کرد و سپس به یکی از پرکارترین بازیگرهای پیش از انقلاب تبدیل شد.

او در ادامه در بیش از هفتاد فیلم سینمایی از جمله «طوقی»، «داش آکل»، «رضا موتوری» و.. هنرنمایی کرد

این بازیگر بعد از انقلاب در آثار محدودی از جمله «سرود تولد» جلوی دوربین رفت

بهمن مفید از جمله برنامه ریزان اصلی نمایش جریان ساز شهرقصه بود.

یاشار صمیمی مفخم (خواهرزاده بهمن مفید) با تایید این خبر ایسنا گفت: این هنرمند در یکسال گذشته به دلیل سرطان ریه تحت درمان بود که یک ساعت قبل، امروز ۲۶ مرداد ماه در سن ۷۸ سالگی در منزلش در تهران درگذشت.

مفید بعد از انقلاب به تبعید اجباری آمریکا رفت. سال ۷۸ و در سال‌های دولت اصلاحات به ایران بازگشت و ماندگار شد. با این حال هرگز نتوانست به پرده سینما و صحنه تئاتر بازگردد.

«گفتند: ممنوع‌التصویرم. رفتم تئاتر بازی‌کنم. بعد یکی با کلت آمد، گفت: تئاتر تعطیل.
رفتم آمریکا! با میان‌پرده‌خوانی زندگی می‌کردم که رئیس دولت اصلاحات گفت: ایرانی‌ها می‌توانند تا دو هفته بعد برگردند ایران. آمدم، پاسپورتم را گرفتند و نگذاشتند برگردم. بد نشد. ماندم پیش مادرم»

مفید در ۷۸ سالگی و بر اثر سرطان ریه در حالی درگذشت که قریب به چهل سال اجازه فعالیت هنری از او سلب شده بود.

بهزاد فراهانی: سرطان بهمن مفید را نکشت، غصه کشت / در این ۲۰ سال گذشته، چقدر او دوست داشت کار کند و عده‌ای نگذاشتند

بهزاد فراهانی که خودش را عضوی از خانواده بهمن مفید می‌داند، با تایید خبر درگذشت این بازیگر، تاکید کرد که سرطان او را نکشت، بلکه غصه کشت. او ادامه داد: «هنگام مرگ بهمن، من بالای سر او بودم. الان هم حالم خوب نیست، چرا که همه‌اش فکر می‌کنم در این ۲۰ سال گذشته، چقدر او دوست داشت کار کند و عده‌ای نگذاشتند. نه تنها در سینما، بلکه اجازه حضور روی صحنه تئاتر را هم به او ندادند.»

بهزاد فراهانی که خودش را عضوی از خانواده بهمن مفید می‌داند، با تایید خبر درگذشت این بازیگر، تاکید کرد که سرطان او را نکشت، بلکه غصه کشت.

به گزارش خبرآنلاین، بهمن مفید، بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینمای ایران، پس از یک دوره طولانی مبارزه با سرطان ریه، عصر امروز (یک‌شنبه ۲۶ مرداد)، در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

بهزاد فراهانی که سال‌های طولانی با خانواده هنرمند مفید دوستی و ارتباط داشته است، با تایید این خبر گفت: «ساعت ۶ عصر امروز، بهمن [مفید] بر اثر بیماری سرطان، درگذشت. او مدتی پیش به سرطان ریه مبتلا شده بود که متاسفانه با متاستاز، این بیماری در بدنش گسترش یافت.»

او ادامه داد: «هنگام مرگ بهمن، من بالای سر او بودم. الان هم حالم خوب نیست، چرا که همه‌اش فکر می‌کنم در این ۲۰ سال گذشته، چقدر او دوست داشت کار کند و عده‌ای نگذاشتند. نه تنها در سینما، بلکه اجازه حضور روی صحنه تئاتر را هم به او ندادند.»

این بازیگر افزود: «سرطان بهمن مفید را نکشت، غصه او را کشت. آن‌ها که نگذاشتند بهمن مفید به کاری که عشق داشت بپردازد، باعث مرگ او شدند. همان‌طور که جلوی کارِ ناصر ملک مطیعی و فردین را هم گرفتند.»

بهزاد فراهانی تاکید کرد: «من عضوی از خانواده مفیدها بودم. شاگرد استاد غلامحسین مفید بودم، شاگرد بیژن [مفید] بودم و شاگرد خودِ بهمن. از دهه ۴۰ با هم کار می‌کردیم. واقعا متاسفم.»

بهمن مفید، افزون بر بازیگری، نویسنده، کارگردان، صداپیشه و گوینده هم بود. او فرزند غلامحسین مفید بود و از کودکی در نمایش‌های پدرش، روی صحنه تئاتر، حاضر شد.

این بازیگر پیشکسوت در دهه ۴۰ خورشیدی، ضمن تحصیل در دانشکده هنرهای دراماتیک، در کنار پدر و برادرش به کار تئاتر ادامه داد و همچنین به گروه هنر ملی و عباس جوانمرد پیوست. از آثار سرشناسِ بهمن مفید در تئاتر، می‌توان به بازی در تئاترِ «شهر قصه» به کارگردانی بیژن مفید و نمایش «ضیافت» کارِ بهرام بیضایی اشاره کرد.

بهمن مفید، برای نخستین بار، در فیلم «قیصر» مسعود کیمیایی (۱۳۴۸) جلوی دوربین رفت و در ادامه، در ۶۶ فیلم دیگر سینمای قبل از انقلاب از جمله «طوقی»، «داش آکل» و «رضا موتوری» هم ظاهر شد. در سال‌های ۵۸ تا ۶۰، او در سه فیلم بازی کرد، ولی پس از آن ممنوع‌الفعالیت شد. او در ادامه، تنها فرصت بازی در فیلم «سرود تولد» (۱۳۸۳) را پیدا کرد و با نام مستعار بهمن فریور بیشتر به صداپیشگی و گویندگی در آثار عروسکی مشغول بود