به این وعده‌ها دلخوش نباشید و مردم را کنار نزنید!(خطاب به رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و رئیس بسیج)

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️ احمد حیدری

امروز آقای آقاتیرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در نقد و بررسی «طرح حمایت از کاربران فضای مجازی» گفته: «تعابیر رهبری که گفته اگر مشغله‌ها نبود، خودم مسئولیت این حوزه[فضای مجازی] را قبول می‌کردم، نشان‌دهنده اهمیت آن است. فضای مجازی در اختیار دشمن است و اگر اراده کند به‌راحتی آن را می‌بندند. «قاعده نفی سبیل» حکم می‌کند خودمان این عرصه را مدیریت کنیم. اگر برخی بگویند ما نمی‌توانیم، بدانند امروز با بچه‌هایی سروکار داریم که می‌گویند که «ما عین همین اینستاگرام را با امکانات بیشتر می‌سازیم».

آقای سلیمانی فرمانده بسیج هم گفته است: «گام اول انقلاب، پیروزی نظام بود و گام دوم مرحله دفاعی و بازدارندگی است و بسیج به عنوان تشکیلات انقلابی ذیل رهبری، رسالتش را تحقق بیانیه گام دوم تشخیص داد و به این منظور نخستین سند راهبردی در کشور بر اساس بیانیه گام دوم را تهیه و به تصویب رهبری رساند تا تحقق بخش تمامی جنبه‌های مردم سالاری اسلامی باشد.» به این آقایان و همفکرانشان عرض می‌شود:

۱.مسأله فضای مجازی که آوردگاه فرهنگ، اقتصاد و سیاست در جهان امروز است، واقعا مسأله بسیار مهمی است و به حضور اندیشمندانه و آگاهانه مردمی برای اداره این فضا نیاز داریم.

  1. به قول آیت الله جوادی آملی «مردم» یعنی مردم به معنای شامل و فراگیرش نه یک نهاد یا وزارتخانه یا قوه. سپاه از «مردم است» ولی مردم نیست، بسیج از مردم است ولی مردم نیست، نیروهای مسلح از مردم‎اند ولی مردم نیستند، روحانیت و مسجدی‌ها از مردمند ولی مردم نیستند، «مردم» یعنی همه شهروندان کشور با همه رنگ‌های دینی، مذهبی، سیاسی، قومی و … که به این آب، خاک و فرهنگ دل‌بستگی دارند و فقط با حضور «مردم» به این معنا در صحنه است که می‌توان شاهد موفقیت و پیروزی را در هر میدانی به آغوش کشید و حضور هر نهادی با همه توان و بدون همراهی با مردم به این معنا، به یقین با موفقیت قرین نخواهد بود.
  2. تحقق مردم سالاری با حضور آگاهانه و مشارکت فعالانه و علاقه‌مندانه مردم به معنای حقیقی آن است و طرحش را باید خود مردم با حضور افکار عمومی، رسانه‌ها، احزاب و …، تهیه و در مجلس نمایندگانشان به تصویب برسانند نه این که توسط یک نهاد نظامی بدون آگاهی و حضور مردم تهیه شود و در یک ساز و کار غیر مردم سالارانه تصویب گردد!
  3. چگونه بسیجی که تحقق مردم‌سالاری دینی در تمام زمینه‌ها را به عهده گرفته، نسبت به انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و شوراها که در سال ۹۸ و ۱۴۰۰ با شرکت اقلیت و غیبت اکثریت مردم شکل گرفت، اعتراض نکرد؟ چگونه وقتی شورای نگهبان با ابلاغ غیر قانونی مصوبه خلاف قانون اساسی به وزارت کشور برای کاندیداهای ریاست جمهوری شرایط جدید اضافه بر شرایط محصور در قانون اساسی وضع کرد، از مردم سالاری و ساز و کارهای قانونی آن دفاع نکرد و به این اقدامات ضد مردم سالارانه اعتراض ننمود؟ چرا وقتی انتخاب اقلیت را به همه مردم نسبت دادند، فریاد نکشید؟ آیا مردم سالاری دینی از نگاه طراحان مصوبه مورد نظر با انتخابات اقلّی تحقق می‌یابد و غیبت اکثریت مردم به آن خدشه‌ای وارد نمی‌کند؟
  4. سخن از تربیت هشت ملیون جوان مؤمن انقلابی برای اداره مردمی فضای مجازی زده‌اید! برادر عزیز؛ تربیت شدگان یک نهاد نظامی نمی‌توانند اداره کنندگان موفق فضای مجازی باشند همچنان که وقتی رهبری در دهه‌های پیش سخن از تهاجم فرهنگی بر زبان راند و مثل امروز، سپاه و بسیج مبارزه با تهاجم فرهنگی را عهده‌دار شدند، موفق نگشتند. تهاجم فرهنگی یک مقوله فرهنگی بود و شناخت حقیقت آن و راه مبارزه‌اش فقط توسط مردم و از طریق نهادهای فرهنگی عمومی و مردمی ممکن بود نه عهده داری یک نهاد نظامی، لذا نشانه‌های ناکامی آن مبارزه امروز در همه زمینه‎ها عیان همگان است؛ پس بیایید دوباره آن اشتباه را تکرار نکنید، به جای مردم ننشینید، برایشان تصمیم نگیرید، مردم را به واقع باور کنید و در رودخانه خروشان ملت مستهلک گردید و بسیج را نه نهادی نظامی، که نهادی به واقع مردمی و فراگیر سازید و در کنار مردم به مبارزه همت کنید.
  5. به وعده‌های غیر کارشناسی دلخوش نکنید زیرا غالب مردم علاوه بر وعده‎ها در باره «کرونایاب مستعان» توسط فرمانده کل سپاه، کلیپی را دیده‌اند که معاون اول رئیس جمهور فعلی به عنوان مسئول ستاد اجرایی فرمان امام در حضور رهبری راجع به واکسن کرونا چه وعده‌های دهان پر کنی داد و عاقبت آن وعده‌ها را هم در چند ماه اخیر و اوج‌گیری کرونا که تعداد کشته‌های روزانه بنا بر آمار رسمی از ۷۰۰ نفر در روز بالا زد، دیدند! امید که گوشی برای شنیدن باشد.