به بهانه روز خبرنگار ؛ بروجردى و صارمی؛ این کجا و آن کجا؟!!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، اکنون درست بیست سال از آن رویداد خونین می گذرد که اکنون در جمهوری اسلامی روز خبرنگار نام گرفته است.

عیسی سحرخیز در ادامه نوشت :


در روز ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ ، ۸ یا ۱۰ دیپلمات و یک خبرنگار در کنسولگری ایران در مزار شریف به دست طالبان کشته شدند.


آن زمان علاءالدین بروجردی که اکنون نماینده مجلس است و حرف و حدیث در مورد تخلف های مالی اش فراوان، نماینده ی ویژه دولت ایران در افغانستان بود.


او اگرچه اجازه ی خروج این دیپلمات‌ها و محمود صارمی (خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی- ایرنا) را از مزار شریف نداد، اما خودش خیلی زود از مهلکه گریخت.
همسر محمود صارمی در مورد این رویداد تاریخی می‌گوید: همه دولت‌ها به اتباع خود گفته بودند به کشورشان برگردند اما به محمود دستور دادند به افغانستان جنگ زده برگردد، آقای بروجردی به او گفت باید به افغانستان برگردد و بعدها خودش با هواپیمایی که محمود با آن به مزارشریف رفته بود، به ایران بازگشت.

تقدیر این بود که صارمی بماند و شهید شود و نامش در تاریخ ایران ماندگار، تا روز خبرنگار شکل بگیرد، اما بروجردى بگریزد و زنده بماند و تا سطح مشاور سیاسی ارشد رهبری اوج بگیرد و در مقام رئیس شورای امنیت مجلس در پرونده های مالی و کلاهبرداری و… ایفای نقش کند تا آن روز که سرنوشتش در مسیری عکس رقم بخورد!

آخرین پیام خبرنگار محمود صارمی: مزار شریف سقوط کرد. هفدهم مرداد ماه ۱۳۷۷، اینجا محل کنسولگری ایران در مزار شریف است، من محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هستم، گروه طالبان چند ساعت پیش وارد مزار شریف شدند. خبر فوری، فوری .مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای…