به لطف دانشمند زن ایرانی مردم دنیا باید کم کم با سرطان و شیمی درمانی خداحافظی کنند!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، برای نخستین بار در دنیا، بهترین دارویی که تاکنون برای درمان سرطان ساخته شده را دانشمند زن ایرانی مقیم استرالیا کشف کرد! خانم دکتر ندا میرزاده سرپرست علوم فن آوری ملبورن استرالیا است و درمان طلایی سرطانش می تواند بدون آسیب زدن به سلولهای سالم، سلولهای سرطانی را از بین ببرد!

دانشمندان در یک گام مهم از داروهای هدفمندتر مبتنی بر مولکولهای طلا برای درمان سرطان با عوارض جانبی و سمی کمتر، استفاده کردند.

مطالعات نشان داده اند که این مولکولها در کشتن سلولهای سرطانی تا ۲۴ برابر مؤثرتر از داروی ضد سرطان سیس پلاتین هستند و همچنین در مهار رشد تومور موثرتر عمل می کنند.

لازم به ذکر است از مهمترین مزیت های داروهای جدبد این است که به سلول های سالم آسیبی وارد نمی کنند. همچنین قابل توجه است که مولکول های ساخته شده، با این ویژگی بوجود می آیند که برخلاف شیمی درمانی فعلی، طول عمر بسیار بیشتری داشته باشند.

پژوهشگران استرالیایی به سرپرستی دکتر “ندا میرزاده” دانشمند ایرانی سعی دارند برای درمان سرطان، از مولکول‌های مهندسی شده طلا استفاده کنند.

دکتر ندا میرزاده، سرپرست گروه مهندسی مولکولی در دانشگاه RMIT، در همین زمینه گفت: “محدودیت شیمی درمانی درمانی بر مبنای فلزات معمولی، نیاز به یافتن گزینه های دیگر را مشخص نمود.”

وی افزود: “ما طی دهه های اخیر در درمان سرطان با راه بزرگی پیموده ایم، اما این بیماری همچنان هر ساله بیش از ۹.۶ میلیون نفر را در سطح جهان می کشد و دومین عامل مرگ و میر جهان است.”

به گفته وی، در حالی که داروهای مبتنی بر فلز با موفقیت نرخ بقا را افزایش می دادند، به دلیل عوارض جانبی سمی، مقاومت در برابر دارو و پایداری ضعیف، اثربخشی آنها محدود بوده است. مولکول‌های طلا می‌توانند سلول‌های انتخاب شده و مورد نظر را هدف قرار دهند، در نتیجه می‌توانند گزینه‌های خوبی برای پیشرفت در زمینه کشف داروهایی باشند که بدون از بین بردن سلول‌های سالم، سرطان را از بین می‌برند.”

این مولکولها در آزمایشات پیشابالینی مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد که از سمیت سلولی بالایی در برابر سلولهای سرطانی پروستات، سینه، دهانه رحم، ملانوما و روده بزرگ برخوردارندد. آزمایشات روی حیوانات نشان داد که درمان با مولکولهای طلا رشد تومور را تا ۴۶.۹٪ ، در حالی که شیمی درمانی فعلی با سین پلاتین تا  ۲۹٪ اثرگذار است.

ترکیبات مبتنی بر طلا همچنان فعالیت نوعی آنزیم را نیز در سلول‌های سرطانی مهار می کنند که با رشد سرطان و مقاوت در برابر دارو در ارتباط است. مولکول‌های طلا، ویژگی‌های مهم ضد التهابی نیز دارند که به تاثیر درمانی و کاربرد آنها در درمان بیماری‌های مزمن التهابی از جمله التهاب مفصل کمک می‌کند.