بوتفلیقه دولت جدید الجزایر را اعلام کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ادامه اعتراضات ضددولتی در الجزایر

بموجب خبرگزاری آناتولی ، به دنبال ادامه اعتراضات و تجمعات گسترده ضددولتی در الجزایر، عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور این کشور با حفظ پست وزارت دفاع برای خود، دولت جدید را به ریاست نورالدین بدوی وزیر سابق کشور تعیین کرد.

ریاست جمهوری الجزایر در یک پیام تلویزیونی اعلام کرد: دولت جدید الجزایر شامل ۲۷ وزیر است که ۶ تن از وزرای دولت قبلی از جمله نور الدین بدوی نخست‌وزیر در کابینه جدید ابقا شدند.

عبدالعزیز بوتفلیقه در ۱۱ مارس گذشته احمد اویحیی را از نخست‌وزیری برکنار و نور الدین بدوی را به این سمت منصوب کرده بود.

انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار بود ۱۸ آوریل امسال برگزار شود اما با کناره گیری بوتفلیقه از نامزدی در انتخابات آینده به تعویق افتاد.

با این وجود، کارشناسان می‌گویند که دولت جدید بوتفلیقه از لحاظ قانونی مشکل ساز است و بر اساس ماده ۱۰۲ قانون اساسی کابینه جدید نمی‌تواند توسط رئیس جمهور که انتظار می‌رود از سمت اش کنار گذاشته شود، تعیین شود. ماده ۱۰۴ قانون اساسی این کشور نیز بیان می دارد که دولت در روند انتقال تغییر نمی‌کند.

عبدالعزیز بوتفلیقه ۸۲ ساله در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ با داشتن بیماری اعلام کرده بود که برای پنجمین دور متوالی نامزد حزب جبهه آزادی ‌بخش ملی الجزایر در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور می‌شود.

همین امر باعث شد تا تظاهرات علیه نامزدی مجدد وی در مناطق مختلف الجزایر آغاز شود.