بورس رشد نمی‌کند دارد گران میشود! / در بن بستی هستیم که یا باید بورس ریزش کند و یا قیمت ها در کل اقتصاد به همان اندازه افزایش یابد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مدتهاست بورس رشد نمیکند بلکه دارد گران میشود به عبارتی این ارزش ریال است که سقوط آزاد را شروع کرده است. این کاهش ارزش برابری ریال با دلار و طلا با توجه به شاخص به زودی افزایش سرسام آور قیمت را درپی دارد.شاخصی که دارد گران میشود به زودی با سرعتی بیشتر به ۳ میلیون هم میرسد اما اینها دیگر ارزش ذاتی سهام نیست.


در واقع این شاخص نیست که ٢ میلیون شده بلکه این دو میلیون است که ارزش معادل ۲۵۰ هزار مرداد سال قبل خودش را دارد… ، قیمت خیلی چیزها چند برابر شده اما رشد شاخص حدود ۸ برابر شده که به معنی بی‌ارزش شدن ریال در همین حدود است…


اگر دقت کنید در همین یک سال ارزش دلار ۶ برابر شده است… ، سقوط ریال را اگر رشد ترجمه کنیم به زودی معنی ابرتورم را خواهیم فهمید.

این دلار و طلا نیست که دارد گران میشود! ، رشد این بورس مهمترین نشانه تورم حقیقی است! ، یعنی وجه رایج پول ملی دارد بی‌ارزش میشود و این رشد واقعى بورس نیست که دارید نگاه میکنید!


همانطور که ملک و کالا دارد گران میشود، سهام هم یک کالا ست دارد گران میشود. گران شدن را رشد تعریف کردیم و این ابتدای جهالت مالى بود.امروز هم باید باور کنیم گران شدن به شکل ملموس تصویر بی‌ارزش شدن پول ملی ماست، فی‌الواقع این بورس و سهام نیست که دارد رشد میکند،بلکه با پول ما سهام کمتری میشود خرید یعنی باید پول بیشتری خرج کنیم تا تعداد سهامی برابر با گذشته بخریم، به هر کس که از رشد بورس حرف میزند بگویید گران شدن سهام تابلوی فاحش بی‌ارزش شدن روزانه ریال است!

بورس ایران ماهیتاً تولیدی نیست بلکه مظنه دلالی اقتصاد ایرانی است. هر روز که تابلوى سبز بورس را مى‌بینید یادتان باشد کالا دارد گران میشود و آنچه تزریق نقدینگی نامیده میشود، بی‌ارزش شدن پول آمده به بورس است! ، تغییر ارزش یک سهم به دلار اگر در فاصله دو سال اخیر محاسبه شود، ۵ برابر شدن ارزش سهام رخ نداده است یعنی ارزش خیلی از سهامها به دلار کاهش هم یافته است!

در بن بستی هستیم که یا باید بورس ریزش کند و یا قیمت ها در کل اقتصاد به همان اندازه افزایش یابد


کامران ندری بیان کرد: وزیر اقتصاد تصمیماتی که در شورای عالی بورس گرفته شد را وتو کرد و مانع از این شد که تصمیمات درست در رابطه با بازار سرمایه اتخاذ شود و شد این چیزی که الان می‌بینید.

به گزارش اقتصاد نگار؛ کامران ندری، تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار داشت: دولت می‌توانست با ابزارهایی که در اختیار داشت و دارد مانع از رشد شدید در بازار سرمایه شود اما به عمد مانع نشد. شورای عالی بورس مصوب کرد دامنه نوسان پایین بیاید تا رشد روزانه روند منطقی تری بگیرد اما وزارت اقتصاد این مصوبه را رد کرد.

وی بیان کرد: شاید می‌شد درصد شناوری سهام را اضافه کرد. می‌شد جلوی افزایش قیمت سهام‌ شرکت‌هایی که عملکرد آنها به وضعیت رشد سهام‌شان مطابقت ندارد را گرفت. به دولت توصیه شد که اجازه ندهد این رشد قیمت سهام از یک حدی معقول و منطقی فراتر برود ولی توجهی به این توصیه‌ها نشد.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی بیان کرد: در این قسمت اگر بخواهیم منصفانه بگوییم نهادی که این وضعیت را در بازار سرمایه ایجاد کرد وزارت اقتصاد و شخص وزیر اقتصاد بود که مصوبات شورای عالی بورس را وتو کرد. یادم می‌آید در زمان ریاست دکتر شاپور محمدی شورای عالی بورس تصمیم گرفت دامنه نوسان را پایین بیاورند چون متوجه شدند روند رشد قیمت‌ها منطقی نیست اما وزیر اقتصاد تصمیماتی که در شورای عالی بورس گرفته شد را وتو کرد و مانع از این شد که تصمیمات درست در رابطه با بازار سرمایه اتخاذ شود و شد این چیزی که الان می‌بینید. همزمان نرخ سود سپرده‌ها نیز کاهش پیدا کرد. هر دو این سیاست‌ باعث بی‌اعتبار کردن پول ملی شد و کاری کردند که کسی تمایل به نگه داشتن ریال نداشته باشد.

وی افزود: دقیقا همان وضعیتی که سال‌های ۹۵ و ۹۶ درباره موسسات غیرمجاز رخ داد الان برای بازار سرمایه رخ داده است. این رشد ۲۶۰-۲۷۰ درصدی که در دو سه ماه اخیر به وجود آمده مبتنی بر عملکرد شرکت‌ها نبوده است که یا باید زایل شود یا اینکه قیمت‌ها در کل اقتصاد افزایش یابد. به غیر از این دو حالت احتمال دیگری وجود ندارد.

کامران ندری گفت: هر اقدامی در جهت افزایش موثر نرخ سود بانکی می‌تواند ریزش بازار سرمایه را تسریع کند. بنابراین در یک بن‌بست قرار داریم. این بن‌بست هم به خاطر تحریم‌ها و دشمنی‌های آمریکا و متحدانش به‌وجود نیامده بلکه ناشی از بی‌تدبیری‌های داخلی بوده است.

One thought on “بورس رشد نمی‌کند دارد گران میشود! / در بن بستی هستیم که یا باید بورس ریزش کند و یا قیمت ها در کل اقتصاد به همان اندازه افزایش یابد

  • مرداد ۱۴, ۱۳۹۹ در t ۱۱:۲۳ ب٫ظ
    Permalink

    شبیه سازی نمیخواهد سه کشور دارای بالاترین تورم جهان و تحریم شده جامعه بین المللی و فساد سیتماتیک و بورس سیز و خفقان سیاسی و دولتیان مستبد و دیکتاتور که سه کشورند بله ایران وونزوئلاو موزامبیک و چقدر همه چیزشان به هم شبیه است فقط دوتای دیگر در مورد کشتار کولبر تلویزیون میلی رهبر و رییس جمهور جدا مشکل حجاب و دخالت در کشورهای دیگرسو رفتار ندارند اما ایران خصوصیات همه این سه گند را داره و کمی بیشتر و بیشتر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.