بوریس جانسون خواستار آزادی انوشه آشوری شد/ اتباع بریتانیایی به‌ناحق در ایران زندانی هستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنخست‌وزیر بریتانیا در پیامی توییتری در چهارمین سالگرد بازداشت انوشه آشوری، زندانی دوتابعیتی بریتانیایی ـ ایرانی در ایران خواستار آزادی او شد.

بوریس جانسون در این پیام نوشت: «من بار دیگر از ایران می‌خواهم که کار درست را انجام دهد و فورا او را آزاد کند.»

او ادامه داد: «انوشه و سایر اتباع بریتانیایی به‌ناحق در ایران زندانی هستند و باید بتوانند نزد خانواده‌های خود در بریتانیا بازگردند.»

انوشه آشوری، مهندس بازنشسته ایرانی ساکن بریتانیا در سال ۱۳۹۶ در ایران به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعاتی اسرائیل (موساد) بازداشت شد.

شری ایزدی، همسر او این اتهام را “دروغ” خواند و گفت، آشوری در اوت سال ۲۰۱۷ برای دیدار مادر ۸۶ ساله‌‌اش به ایران سفر کرد که بازداشت شد.

همزمان دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا نیز در توییتی خواستار آزادی آشوری و سایر شهروندان دوتابعیتی این کشور در ایران شد و نوشت: «بازداشت آن‌ها کاملا غیر قابل توجیه است.»

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران نیز در پاسخی توییتری نوشت: «آقای دومینیک راب شما بهتر از هر کس دیگر می‌دانید که توافق برای آزادی ۱۰ زندانی از جمله آشوری هفته‌ها پیش به سرانجام رسید اما دوستان شما در واشنگتن مانع آن شدند.»

عراقچی در مرداد‌ماه امسال نیز در رشته‌توییتی آمریکا و بریتانیا را متهم کرده بود که با “اهداف سیاسی” مانع تبادل زندانیان و دسترسی به توافق بر سر برجام شدند. اما او مشخص نکرد که ایران از این دو کشور در ازای آزادی این زندانیان چه درخواستی داشته است.

در اریبهشت‌سال امسال ۶۰ نماینده پارلمان بریتانیا از وزیر خارجه این کشور خواستند که از انوشه آشوری حمایت دیپلماتیک کند.

آن‌ها اعترافات آشوری را “تحت فشار” و محاکمه او را “بسیار غیر منصفانه” نامیدند. این نمایندگان اعلام کردند، محکومیت بدون سند آشوری نشان‌دهنده آن است که او به خاطر تابعیت دوگانه خود توسط حکومت ایران “به گروگان” گرفته شده است.