بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی از زندان: برای دفاع از آزادی جان می‌دهیم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«انجمن قلم امریکا»، معروف به «پن»، بامداد چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ به وقت ایران، در مراسم جشن سالانه‌اش، با اهدای جایزه ویژه‌ای به «بکتاش آبتین»، «کیوان باژن» و «رضا خندان مهابادی»، سه نویسنده زندانی در ایران، از آن‌ها تجلیل کرد.

این انجمن که جایزه‌اش از مهم‌ترین جوایز ادبی در نیویورک امریکا محسوب می‌شود، در بیانیه خود گفت این نویسندگان به‌ خاطر دفاع‌ از آزادی بیان و مخالفت صلح‌آمیز با سانسور حکومتی، از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی زندانی شده‌اند.

در پاسخ به این جایزه، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی نیز با ارسال پیام‌های صوتی و تصویری، از انجمن قلم امریکا تشکر کردند و خواستار اتحادی جهانی برای پایان‌بخشی به سرکوب آزادی بیان شدند.

رضا خندان مهابادی طی یک فایل صوتی که از زندان «اوین» در تهران منتشر شده است، گفت: «رییس و اعضای محترم انجمن قلم امریکا! صدایی که می‌شنوید، از زندان اوین برای شما ضبط شده است؛ زندانی که با سابقه‌ای طولانی در سرکوب آزادی بیان، آن قدر معروف است که نیازی به معرفی نداشته باشد. با این صدا، سلام و سپاس خود را به شما می‌رسانم. در جهان صداهای دیگری نیز ضبط می‌شوند و به گوش می‌رسند. بسیاری از آن‌ها متاسفانه صدای خفه‌ شدن آزادی بیان و صدای له شدن کرامت انسانی زیر پای قدرت‌های بزرگ و کوچکی است که دنیا را در دست دارند و به بازی با آن مشغول هستند. این بازی اما چیز فرح‌ناکی برای میلیاردها انسان عادی ساکن در آن ندارد. سهل است که هر دم و هر بار بر اندوه آوارگی، ستم و استثمار و اختناق‌شان می‌افزاید.»

این نویسنده در ادامه با اشاره به اشغال کشور افغانستان توسط گروه «طالبان» افزود: «این اتفاق ناخجسته، مایه اندوه و خشم هر نویسنده‌ای است که مردمان جهان را ‌آزاد و برابر می‌خواهد. هرچه بر تیرگی‌ها و پلشتی‌ها افزوده شود، مسوولیت ما نویسندگان فزونی می‌گیرد؛ مسوولیتی که هیچ زندان و بندی، چه در ایران و چه در هر جای دیگر، نمی‌تواند مانعی اساسی در برابرش قرار دهد. نمی‌دانم تا چه وقت و تا کجا ما ناچاریم در گردهمایی‌ها و پیام‌های خود، زشتی‌های پیرامون را برشماریم و بر مسوولیت‌های خود به عنوان انسان و نویسنده تاکید کنیم. آیا روز برشمردن زیبایی‌ها نیز فرا می‌رسد؟»

بکتاش آبتین نیز که ماه گذشته به مرخصی پنج روزه اعزام شده بود، در آخرین روز مرخصی خود پیامی ویدیویی را خطاب به انجمن قلم امریکا منتشر کرد و سپس روانه زندان اوین شد.

او در این پیام که توسط «کانون نویسندگان ایران» منتشر شده است، می‌گوید: «خواستم از این فرصت استفاده کنم و تشکر کنم از شما عزیزان در انجمن قلم امریکا. از وقتی که انسان خودش را شناخت، یک مطالبه بزرگ به نام آزادی داشت. تاریخ گذشت. سقراط از روزی که برای دفاع از حقیقت و دفاع از آزادی بیان مجبور شد جام شوکران را سر بکشد، مسیر تازه‌تری از عدالت‌خواهی روبه‌روی ما قرار گرفت. در طول تاریخ، دولت‌مردان و حاکمان بسیاری سرکوب کردند و هنرمندان، روشن‌فکران، اندیشمندان و نویسندگان فراوانی کشته [شدند]، به زندان [افتادند] یا متحمل رنج‌های فراوانی شدند. اما پرسش اصلی این است که آیا این رنج‌ها توانستند خواست به‌حق این هنرمندان و اندیشمندان که آزادی بود را محدود کنند؟ نه‌خیر.»

این نویسنده و مستندساز در ادامه اضافه می‌کند: «زندان من را محدود کرد، زندان من را رنج داد اما دیوارهای بلند و سیم‌خاردارهای خشن زندان اوین باعث نشدند که جلوی استشمام آزادی‌خواهی را بگیرند. از شما عزیزان تشکر می‌کنم که من را شایسته این جایزه دانستید اما می‌خواهم عرض کنم در کشور من، نویسندگان مستقل، مستعد و سخت‌کوش فراوانی هستند که شایسته دریافت این جایزه هستند. پس این جایزه را تقدیم می‌کنم به همه آزادی‌خواهانی که برای خواست زیبای آزادی و دفاع از آزادی بیان تلاش کردند.»

آبتین در پایان صحبت‌های خود ابراز امیدواری کرد روزی فرا برسد که هیچ‌کس در هیچ کجای دنیا به خاطر بیان اندیشه‌ها و تفکراتش و خواست زیبای آزادی زندانی نشود.

انجمن قلم امریکا در این مراسم «جایزه باربی برای آزادی نگارش» که یکی از جوایز سالانه این انجمن است را به نویسندگان زندانی ایرانی اهدا کرد؛ جایزه‌ای که سال گذشته به نویسندگان و روزنامه‌نگارانی از چین، عربستان سعودی و میانمار با هدف فشار به دولت‌ها برای آزادی زندانیان سیاسی اعطا شده بود.

پیش از این، این انجمن جایزه آزادی قلم در سال ۲۰۲۱ را نیز به این سه نویسنده زندانی اهدا کرده بود.

بکتاش آبتین، شاعر و فیلم‌ساز، کیوان باژن، نویسنده و روزنامه‌نگار و رضا خندان مهابادی، نویسنده و منتقد ادبی، از تاریخ پنج‌ مهر۱۳۹۹ در زندان اوین زندانی هستند.

این سه عضو کانون نویسندگان ایران به دلایلی چون تدوین کتاب ۵۰ ساله کانون نویسندگان ایران، «انتشار بیانیه‌های این کانون، حضور بر مزار «محمد مختاری» و «محمدجعفر پوینده» و شرکت در مراسم سالگرد «احمد شاملو»، به اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» متهم شدند.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران آبتین و خندان را هر کدام به شش سال و باژن را به تحمل سه سال و شش ماه زندان محکوم کرده است.

انجمن قلم امریکا حکومت ایران را در رده چهارم کشورهای جهان از لحاظ تعداد نویسندگان و متفکران زندانی قرار داده است.