بیانات تند اردوغان در نشست روسای استانی حزب عدالت و توسعه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در اجلاس روسای استانی حزب عدالت و توسعه بیانات تندی ایراد کرد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در اجلاس روسای استانی حزب عدالت و توسعه بیانات تندی ایراد کرد.

اردوغان ضمن اشاره به اینکه در کنه اصلی عملیات نظامی چشمه صلح نیروهای مسلح ترکیه در شرق رود فرات در سوریه ممانعت از تلاش های تشکیل یک دولت تروریستی در مرزهای جنوبی کشورمان است اعلام کرد : کسانی را که تمامی حوداث واقع در سوریه را نادیده گرفته و انتقاد از ترکیه را به عادت همیشگی تبدیل کرده اند، به عقل و وجدان و اخلاق دعوت می کنیم.

رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه هدف از این عملیات نظامی یاری به حفظ تمامیت ارضی و وحدت سیاسی درسوریه است اعلام کرد : در خاک سوریه نیروی دهها قدرت خارجی به انحای مختلف حضور دارند و تحت چنین شرایطی انتقاد از عملیات ترکیه که علیه نیروهای تروریستی انجام می شود، قابل قبول نیست.

اردوغان چنین گفت : ما را بعلت گام هایی که در راه حفظ وحدت و همبستگی سوریه بر می داریم به باد انتقاد می گیرند. شما کنار بکشید ما به راه خود ادامه می دهیم.

رئیس جمهوری ترکیه به عربستان سعودی و مصر بعلت اظهارات مقامات شان در مورد عملیات نظامی ترکیه واکنش نشان داده و اعلام کرد : عربستان سعودی بهتر است که نخست چهره خود را در آینه ببیند. آیا یمن را چه کسانی به این وضع دچار کردند ؟ ای مصر تو اصلا حرف نزن که حق سخن گفتن نداری. زیرا تو ( السیسی رئیس جمهور مصر ) قاتل دموکراسی در کشور خود هستی.

اردوغان از اتحادیه اروپا نیز انتقاد کرده و گفت : اگر سعی کنید تا عملیات نظامی ما را بعنوان اشغاگری تلقی کنید، کار ما آسان خواهد بود ، درها را باز کرده و سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهنده سوری را به کشورهایتان می فرستیم. گویا سه میلیارد یورو دومین قسط کمک مالی به پناهندگان سوری را به ترکیه خواهند فرستاد. آیا شما به تعهداتی که تاکنون دادید عمل کردید؟ نه خیر.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن اشاره به اینکه ترکیه مبارزه بر علیه سازمانهای تروریستی ” داعش، پ ک ک، ی پ گ و پ ی د”  را با شرافت و سربلندی ادامه خواهد داد تاکید کرد : این ترکیه بود که حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تروریست داعشی را که از فرانسه، آلمان و هلند به سوریه رفته بودند، به کشورهای اصلی شان باز گرداند.

رجب طیب اردوغان ضمن یادآوری سوالات مربوط به اینکه سرنوشت داعشی ها در سوریه پس از عملیات نظامی چشمه صلح چه خواهد شد؟ اظهار داشت : ما هرگز کشوری نبودیم که از مسئولیت های خود شانه خالی کنیم. ما که نمی خواهیم داعش برای ما مشکل آفرین باشد، در عین حال نمی خواهیم تا جهان نیز با چنین مصیبتی دست و پنجه نرم کند. هر رفتاری که لازم است ، با آنها انجام خواهد گرفت. آنهایی که باید در زندان ها باشند ، متحمل مجازاتهای خود خواهند شد و کسانی که تابعیت کشوری را دارند، در صورت قبول آن کشورها فرستاده خواهند شد. پس از اینکه ترکیه کنترل این منطقه را بدست گرفت، دیگر داعش نخواهد توانست در این سرزمین ها به موجودیت خود ادامه دهد.

رئیس جمهوری ترکیه ضمن تاکید بر اینکه ترکیه نه با برادران کرد خود بلکه با سازمان تروریستی در سوریه مبارزه می کند چنین گفت : عشق و محبت ما نسبت به مردم سوریه غیر قابل مباحثه است. مسئله ما مبارزه با سازمانهای تروریستی داعش ، ی پ گ و پ ی د که سعی می کنند ، سوریه را اشغال کنند، می باشد. ما با برادران کرد خود در آنجا نیز مشکلی نداریم، مسئله کاملا با سازمانهای تروریستی در ارتباط است. انگیزه اصلی ما از عملیات نظامی چشمه صلح ، جلوگیری از تشکیل یک دولت تروریستی در مرزهای جنوبی مان است.

اردوغان ضمن اشاره به اینکه ترکیه چشمداشتی به خاک ، مال و ملک کشوری را ندارد گفت : ارتش ملی سوریه  نیز که به همراه ترکیه حرکت می کند ، هرگز چنین قصدی را ندارد.

رئیس جمهور ترکیه افزود : در مدت زمان کوتاهی تمامی منطقه از منبج گرفته تا مرز عراق به صلح و آرامش دست یافته و ابرهای سیاه روی سر مردم سوریه که ۸ سال است ، زندگی را بر آنها تاریک کرده، پراکنده خواهیم ساخت.

اردوغان خطاب به تمامی کشورهای عضو ناتو و در راس ایالات متحد آمریکا گفت : ما ترکیه هستیم. ما یک کشور عضو ناتو هستیم. ماده پنجم را بخوبی می دانند. وقتی که اینگونه سازمانهای تروریستی به ترکیه بعنوان یکی از کشورهای عضو ناتو حمله می کنند، شما نمی توانید سکوت اختیار کنید.