بیانات مهم وزیر دفاع ملی ترکیه پیرامون تشکیل منطقه امن در سوریه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآکار : به مذاکرات و فعالیت های مشترک با آمریکا تا زمانیکه مناسب با اهداف ماست، ادامه خواهیم داد

حلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه پیرامون فعالیت های مربوط به تشکیل منطقه امن در سوریه گفت : به مذاکرات و فعالیت های مشترک با آمریکا تا زمانیکه مناسب با اهداف ماست، ادامه خواهیم داد. در صورت تاخیر این فعالیت ها خاتمه می یابد.

وی طی سخنانی در مراسم ویژه ” روز رزمندگان ” که دیروز با حضور ارتشبد یاشار گولر و فرماندهان قوا در وزارت دفاع ملی ترکیه برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه ترکیه در شرق رود فرات و در عمق ۳۰ الی ۴۰ کیلومتری مرز مشترک ترکیه با سوریه در صدد تشکیل منطقه امن پاکسازی شده از سلاح های سنگین و تروریستها و نیز تشکیل کریدور صلح می باشد اعلام کرد : در راستای دستورات رئیس جمهور محترم ، از ابتدای امر اهداف و اصول مورد دفاع خود را بشکلی واضح و آشکار به اطلاع مخاطبین خود رساندیم. اظهارات مقامات آمریکایی را از نزدیک دنبال می کنیم. از اقدامات قبلی این کشور در منبج و رقه اطلاع داریم. نمی خواهیم رخدادهای مشابه یکبار دیگر تکرار شود. به مذاکرات و فعالیت های مشترک تا زمانیکه مناسب با اهداف مان باشد، ادامه خواهیم داد. اگر سر دوانی و یا تاخیری مورد بحث باشد، این فعالیت ها را خاتمه می دهیم. تدارکات لازمه را انجام دادیم. در صورت لزوم آماده اجرای نقشه های ” B ” و ” C ” هستیم.

وزیر دفاع ملی ترکیه ضمن تاکید بر اینکه ما ارضی و سیاسی سوریه را متحرم می شماریم اعلام کرد : هرگز اجازه نمی دهیم تا در اینجا یک کریدور تروریستی تشکیل یابد. هدف نهایی مان پایان بخشی به موجودیت سازمان تروریستی ” PKK/PYD/YPG ” در شمال سوریه و تاسیس کریدور صلح برای بازگشت میهمانان سوری مان به خانه و کاشانه خود است.

حلوصی آکار در ادامه سخنان خود به ادامه عملیات نظامی پنجه در شمال عراق نیز اشاره کرده و گفت : در حال حاضر حیطه عملیات پنجه ـ ۳ را گسترش می دهیم. نیروهای کماندوی مان در منطقه هستند. عملیات ضد تروریستی ادامه خواهد یافت.

آکار به موضع اصولی و متعادل ترکیه در زمینه تقسیم عادلانه منابع طبیعی در مدیترانه شرقی اشاره کرده و گفت : همانطوریکه در سال ۱۹۷۴ از حقوق برداران قبرسی خود حراست کردیم امروز نیز با قاطعیت مشابهی پیروی می کنیم. بعنوان کشور ضامن در چهارچوب حقوق بین المللی در موازات حقوق خود به دفاع از حقوق برادران قبرسی مان نیز ادامه خواهیم داد.