بیانیه اتحادیه بخش خصوصی کارگران کانادا برای آزادی بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام اتحادیه کارگران بخش خصوصی کانادا, “یونیفور” به نمایندگی از ۳۱۵ هزار تن عضو این مجموعه کارگری با انتشار بیانیه ای نسبت به تداوم بازداشت “آنیشا اسداللهی”,”عافطه رنگریز”، “ندا ناجی” و “مرضیه امیری” ابراز نگرانی کرد و بازداشت این افراد در تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس برگزار شده بود را ناشی از نگاه تبعیض آمیز حکومت جمهوری اسلامی در ایران به کارگرانی که بدون هیچگونه طمع سیاسی و فقط به صرف مطالبات خود اعتراض می کنند دانست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه , امروز سه شنبه ۸ مردادماه ۱۳۹۸, اتحادیه کارگری بخش خصوصی کانادا موسوم به “یونیفور”, با انتشار بیانیه ای نسبت به تداوم بازداشت و محرومیت از حق دادرسی عادلانه “آنیشا اسداللهی”, و تداوم حبس “عاطفه رنگریز”, “مرضیه امیری” و “ندا ناجی” ابراز نگرانی کرد. همچنین این اتحادیه کارگری بر تداوم بازداشت و محرومیت از حق دادرسی عادلانه در پرونده بازداشت شدگان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه که در پی آن “اسماعیل بخشی”, “سپیده قلیان”, “علی نجاتی” از فعالان کارگری و همچنین “امیر امیرقلی”, “محمدحسین محمدی فر”, “ساناز الهیاری” و “عسل محمدی” از فعالان رسانه ای در زمستان سال گشذته بازداشت و کماکان در بازداشت بسر می برند نیز ابراز نگرانی کرد. 

در بخشی از این نامه اتحادیه کارگری بخش خصوصی کانادا موسوم به “یونیفور”, ضمن اشاره بر مسالمت آمیز بودن تجمع اعتراضی ۱۱ اردیبهشت ماه سالجاری, که به مناسبت روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران برگزار شده بود برگزاری این تجمع را نتیجه عدم توجه به مطالبات کارگران در ایران و نگاه تبعیض آمیز توسط حکومت جمهوری اسلامی به این قشر از جامعه در ایران دانست و با تاکید بر مبارزه کارگران به مبارزه با فقر, تبعیض، خشونت و ستم خواستار آزادی بازداشت شدگان این تجمع اعتراضی شد. 

متن نامه منتشره توسط اتحادیه بخش خصوصی کانادا « یونیفور» در ادامه می آید؛ 

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران – شورای عالی حقوق بشر
آقایان گرامی،

به نمایندگی از طرف یونیفور، بزرگترین اتحادیه کارگران بخش خصوصی کانادا با بیش از ۳۱۵ هزار عضو، نگرانی خود را از دستگیری مجدد و زندانی کردن خانم آنیشا اسدالهی و ادامه حبس سه زن دیگر، عافطه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری، اعلام می کنیم.

اتحادیه ما مطلع است که بسیاری از کارگران در سراسر جهان در حال مبارزه با فقر، تبعیض، خشونت و ستم می باشند. ما همگی از افزایش حملات به مدافعان حقوق انسانی و فعالان کارگری که برای احقاق حقوق کارگران و برقراری عدالت اجتماعی در بسیاری از کشورها مبارزه میکنند، و بویژه حملات بی رحمانه به اعضای اتحادیه های صنفی ایران که در شرایط بسیار سخت و در برخی موارد تهدید جانی بسر میبرند توسط مقامات ایران که حقوق انسانی و کارگری در ایران را کاملا نادیده می گیرند. آگاه هستیم.

ما همچنین مطلعیم که به تظاهرات صلح آمیز روز اول ماه مه که توسط کارگران حمل و نقل سازماندهی شده بود، یورش وحشیانه برده شد و پنجاه ودو تن از فعالان کارگری را بدون هیچ دلیلی دستگیر کردند.
با خبر شدیم خانم آنیشا اسدالهی بهمراه دیگر مدافعان کارگری که در راهپیمایی روز جهانی کارگر در تهران دستگیر شده بودند ، پس از سه روز با قرار وثیقه آزاد شده بود، متاسفانه وی در تاریخ ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ بعد از ترک محل کار دوباره دستگیر شد و نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل او و خانواده اش ، کامپیوتر لپ تاپ،و برخی دیگر از متعلقات شخصی وی را توقیف و او را به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند .

عاطفه رنگریز ، ندا ناجی ، مرضیه امیری ، از بازداشت شدگان خشونت بار راهپیمایی اول ماه مه هستند که با وجود گذشت بیش از یکماه از پایان روز بازداشت و بازجویی همچنان در زندان بسر میبرند.

این زنان مدافعین حقوق کارگری هستند و تنها ” جرم ” آنها شرکت در مراسم حرکت صلح آمیز اول ماه مه بوده است.. تلاش خانواده های آنان برای پیگیری وضعیت این افراد از طریق مقامات قضایی و امنیتی تا کنون ناموفق بوده. روشن است که آنان هدف آزار و ارعاب سیستماتیک نیروهای قضایی و امنیتی قرار گرفته اند.

ما مطللعیم تعدادی از اعضای سندیکای کارگری اتوبوسرانی تهران که در این خصوص مستلزم حمایت فوری هستند از جمله شامل : سید رسول طالب مقدم ، وحید فریدونی ، حسن سعیدی و رضا شهابی میباشند.
اسماعیل بخشی ، نماینده کارگران و عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ، همینطور روزنامه نگاران مستقل و مدافع حقوق کارگران ، سپیده قلیان ، ساناز الهیاری ، امیر امیرقلی ، امیرحسین محمدی فرد ، نیز در ارتباط با تظاهرات و اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه دستگیر شدند و در زندان به سر می برند.

ما امیدواریم که حکومت ایران به تعرض و هدف قراردادن فعالان کارگری که درپی آزادی و برابری هستند فوری پایان دهد. کارگران حق دارند ازشرایط متناسب شغلی ، آزادی تشکل، مذاکرات جمعی منصفانه و بدون هیچگونه آزار و اذیت ، ارعاب ، تهدید و خشونت برخوردار باشند.

ما به بسیاری از اتحادیه های کارگری جهانی از جمله اینداستریال، یونی، آی تی اف و بسیاری دیگر، می پیوندیم و هدف قرار دادن و بد رفتاری با فعالین کارگری و مدافعین حقوق انسانی را محکوم می کنیم و با جنبش کارگری در ایران همبستگی خود را اعلام می نماییم.


با احترام،
جری دایاس
رئیس کشوری اتحادیه کارگری یونیفور کانادا

لازم به ذکر است, آنیشا اسداللهی, در تاریخ ۸ مردادماه ۱۳۹۸, “آنیشا اسداللهی”,  پس از بیش از ۱ ماه تحمل سلول انفرادی با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین به بند زنان در این زندان منتقل شد. “آنیشا اسداللهی” در تجمعات روز جهانی کارگر در مقابل ساختمان مجلس در تهران بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شده بود و برای دومین بار در تاریخ ۲۸ خردادماه سالجاری بازداشت شد.