بیانیه بازنشستگان تأمین اجتماعی خطاب به مقامات و حسین شریعتمداری: برای روزنامه‌ات نسخه بپیچ!

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی روز یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰ بار دیگر در چند شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند. بازنشستگان خواستار اجرای قانون همسان‌سازی حقوق هستند. آنها امروز دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰ نیز با صدور بیانیه‌ای نسبت به اظهارات مقامات و رسانه‌ها از جمله حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان تهران انتقاد کردند.

تجمع بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی در شهر رشت
بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی که از سال گذشته تا کنون ده‌ها تجمع سراسری و همزمان در استان‌های مختلف برگزار کردند، روز یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰ نیز در چند شهر ایران از جمله تهران، اصفهان؛ رشت و اهواز تجمع کردند.

بازنشستگان چندین مطالبه صنفی را مطرح کرده‌اند که در رأس آنها افزایش حقوق و مزایای شغلی بر اساس قانون همسان‌سازی حقوق است. دولت روحانی از ابتدای امسال مبلغ اندکی بر حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران افزوده است اما بازنشستگان می‌گویند این رقم خیلی کمتر از رقمی است که بر اساس قانون همسان‌سازی باید بر حقوق آنها افزوده می‌شد.

این در حالیست که روزنامه کیهان در ایران در مطلبی به قلم حسین شریعتمداری مدیرمسئول این روزنامه‌ی بدنام و معروف به «ارگان بیت رهبری» به افزایش حقوق بازنشستگان اعتراض کرده و گفته این اقدام دولت روحانی هزینه بالایی به کشور تحمیل می‌کند و سبب کسری بودجه می‌شود.

در این مطلب آمده است که «کسی مخالف افزایش حقوق اقشار مختلف بخصوص بازنشستگان آنهم در ایامی که اقتصاد کشورمان تورم بالایی دارد و فشار زیادی به زندگی بازنشستگان وارد می‌شود، نیست اما وقتی کمی دقیق‌تر نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که منابع پایداری برای این موضوع که هزینه بالایی هم به کشور تحمیل می‌کند، پیش‌بینی نشده است و در نتیجه، افزایش حقوق بازنشستگان منجر به تشدید کسری بودجه شده از محل ایجاد تورم تأمین می‌شود.»

متن کامل این بیانیه را در ادامه می‌خوانید:

بنام خدا
«فریاد فریاد از اینهمه بیداد»
اخیرا شاهد بعضی اظهار نظرهای سخیف و غیرکارشناسانه از جانب برخی از مسئولین و خارج گودنشینان در مورد تورم موجود و بحران‌های اقتصادی جامعه هستیم که هر مرغ پخته را نه به خنده به گریه وا می‌دارد. کسانی که از سفره ملت نان و از چشم ملت خواب را ربوده‌اند و در ایجاد وضع نابسامان کشور و اینهمه فجایع ناشی از تورم و گرانی شریک هستند.

«دولت خیانت می‌کند مجلس حمایت می‌کند»

افاضات آقای نادران در خصوص حقوق بازنشستگان کم بود که بیانات آقای حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان هم اضافه شد.

جای تعجب است که کشور با داشتن کارشناسان اقتصادی نظیر آقایان نادران و شریعتمداری چرا در عرض این چهل سال روزانه و لحظه به لحظه از جنبه اقتصادی پسرفت داشته است و ثبات اقتصادی ندارد.

آقای شریعتمداری که طبیب نشده برای عالم و آدم نسخه می‌پیچد ودر همه زمینه‌ها متخصص و صاحب‌نظر هست چرا نمی‌تواند برای روزنامه کیهان یک نسخه خوب بپیچد که تیراژ آن تنها ۳هزار تا است که از آن ۳هزارتاهم فقط هزارتای آن مجانی تقدیم به دولتی‌ها و همپالکی‌های خودش می‌شود و البته بقیه را هموطنان نخوانده خرج پاک کردن شیشه‌های منازل می‌کنند.

«خواسته بازنشسته حقوق طبق تورم»؛ «نه مجلس نه دولت نیستند به فکر ملت»

آقایان! شما که مدعی دفاع از مستضعفین هستید چرا در مقابل اضافه شدن حقوق‌های نجومی ساکت هستید؟ البته پاسخ این سؤال برای ملت روشن است چون خود شما هم شامل آنها می‌شوید.

چرا وقتی مجلس برای خودش ۱۵ برابر افزایش حقوق تصویب کرد ساکت بودید آیا آنها تورم‌زا نیست؟

هزینه‌های میلیاردی روزنامه آقایان از کجا تأمین می‌شود آیا آنها تورم‌زا نیست؟

آیا می‌دانید مطابق قانون، حقوق بازنشستگان باید هر ساله طبق تورم سالانه افزایش یابد که هیچگاه انجام نشده چرا از آن دفاع نمی‌کنید؟

حقوق‌های نجومی برای اینهمه مشاوران مقامات و شغل‌های کاذب واختلاس‌های میلیاردی تورم‌زا نیست فقط چندرغاز حقوق بازنشستگان تورم‌زا شده است؟

آقایان! ملت به خوبی می‌دانند که ریشه تورم و اینهمه فقر و نابسامانی کجاست. بحران‌هایی که با تغییر اسامی رؤسای جمهور فروکش نمی‌شود و باید چاره اساسی‌تر اندیشید.

رئیس جمهور عوض شود مشکل که حل نمی‌شود… برای حل مشکل قانون باید عوض شود!
جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی
۲۱ تیر ۱۴۰۰