بیانیه جمعی از فعالان رسانه‌ای و فرهنگی ایرانی درباره وقایع افعانستان: چرا جامعه جهانی روزه سکوت گرفته است؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجمعی از فعالان رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایرانی در خصوص کشته شدن روزنامه نگار سرشناسِ افغانستانی جناب آقای فهیم دشتی و خطاب به جامعه جهانی و نهادهای مدعی حقوق بشر نوشتند که چرا روزه سکوت گرفته اید؟

به گزارش سایت دیده بان ایران؛ در متن این بیانیه آمده است:

مدتی است که گروه تروریستی طالبان، با همراهی ابرقدرت های شرق و غرب، بر جان، مال و ناموس ملت افغانستان سلطه یافته و هر کاری که دل شان بخواهد می کنند.

در این میان با تداومِ خشونت طلبی های گروه فاشیستی طالبان، جبهه مردمی مقاومت دوم در پنجشیر و شمال افغانستان شکل گرفت، که همین مسئله موجب تهاجم فرقه تروریستی طالبان به دره پنجشیر و محاصره دارویی و غذایی مردم پنجشیر گردید.

پس از این اتفاقات، شاهد سکوت و خاموشی سازمان های مدعی حقوق بشری در جهان بودیم، گویی از نگاه غرب و شرق، جانِ شهروند جهان سومی، هیچ ارزشی ندارد!

یکشنبه ۵ سپتامبر ۲۰۲۱، فهیم دشتی سخنگوی جبهه مقاومت مردم افغانستان، روزنامه نگار، تحلیلگر سیاسی و رییس اسبق اتحادیه خبرنگاران افغانستان، در خودرو، مورد حمله ی پهپاد برخی قدرت های نزدیک به طالبان قرار گرفت!

اینکه گروه تروریستی طالبان که توان استفاده از بسیاری تجهیزات نظامی را ندارد، چگونه توانسته از تکنولوژی پهپاد نظامی استفاده کند یک پرسش است و اینکه با کدام مجوز و وجدان بشری، یک فرد غیرنظامی و رسانه ای کشته شده، پرسشی دیگر، که جامعه جهانی بایستی پاسخگو باشد!

فعالان رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایرانی، همپای ملت خود، جنایات طالبان و همکاران جهانی آن را محکوم کرده و از سکوت و بی تفاوتی جامعه جهانی متعجب هستند.
امروز سکوت و بی طرفی جامعه جهانی در قبال مرگ شهروندان افغانستانی، خصوصا چهره تلاشگر و پیشرو رسانه ای جناب آقای فهیم دشتی، در حافظه بشری ثبت خواهد شد!

امروز به رسمیت شناختن طالبان توسط جامعه جهانی، آن هم در همزمانی با ترور شهروندان افغانستانی، در حافظه بشری ثبت خواهد شد!

حتی اگر امروز سکوت و اعلام بی طرفی کنید، اما فردا باز در تلاش برای به رسمیت شناختنِ طالبان باشید، ماهیت مزورانه و ریاکارانه شما نسبت به حقوق بشر، در حافظه بشری ثبت خواهد شد!

درست است شما برای منافع اقتصادی خود به افغانستان آمدید و بعد از آن برای منافع خود از افغانستان رفتید و در پی ملت سازی نبودید، اما حق نداشتید تجهیزات خود را برای طالبان بعنوان هدیه باقی بگذارید! حق نداشتید شهروند جهان سومی افغانستان را قربانیِ نظم جدید سیاسی دلخواه خود در منطقه کنید!

ما امضاء کنندگان این بیانیه به عنوان بخشی از فعالان رسانه ای، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جامعه ی ملی ایران، باور داریم که قتل روزنامه نگار صلح طلب و مردمسالار جناب آقای فهیم دشتی، توسط پهپادهای یک کشور مداخله گر نزدیک به طالبان، آن هم در خاک افغانستان، یعنی به قهقهرا رفتن بشریت، یعنی بی تفاوتی و ذبح انسانیت برای مقوله هایی چون ژئوپلتیک و سیاست؛ و به همین جهت سکوت جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری در این زمینه را محکوم می کنیم.