بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در حمایت از مهدی حاجتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامعده ای از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از عملکرد قوه قضائیه در بازداشت مهدی حاجتی, عضو شورای شهر شیراز که روز یکشنبه هفته گذشته جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان عادل آباد در این شهر منتقل شد

اینگونه رفتارها از سوی دستگاه قضائی را ظالمانه و متهمان امنیتی و سیاسی را آسیب پذیرترین افراد ذکر کردند. محرومیت شهروندان در ایران از حق دادرسی عادلانه در راستای موازین قضائی منطبق با استانداردهای بین المللی و همچنین سرکوب آزادی بیان در ایران از جمله مواردی است که شهروندان ایران به شکل فزآینده ای از آن محروم هستند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸, عده ای از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت مهدی حاجتی, عضو شورای شهر شیراز که یکشنبه هفته گذشته جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری خود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان عادل آباد در این شهر منتقل شد اعتراض کردند. 

در این بیانیه ضمن مردود دانستن اینگونه برخوردها با شهروندان متهمان سیاسی و عقیدتی را بعنوان آسب پذیرترین افرادی که هیچگونه پناهی در مقابل نوع برخورد قضائی که از سوی حکومت صورت میگیرد دانستند. از سوی دیگر محرومیت این افراد از حق  دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در مضمون این بیانیه به نبود قانونی به معنای واقع کلمه و سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران نیز تاکید شده است. 

متن این بیانیه که جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته در ادامه می آید؛ 

به نام خدا

متهمان سیاسی و عقیدتی در نظام قضایی ایران بی‌پناهترین هستند. آنها با پشتوانه شجاعت و شرافت اخلاقی‌شان در برابر اتهامهای ناروا می‌ایستند و می‌دانند که در این محکمه‌ها نه از هیات منصفه خبری است و نه از”داد-گستری”که عدالت را در مقام راستینش پاس دارد.

این، تعدّی آشکاری است که به نام قانون می‌شود و سرنوشت تمامی کسانی که به چنین محکمه‌هایی فراخوانده می‌شوند نیز پیشاپیش روشن است؛ حبس و زندان.

مهدی حاجتی، عضو شجاع و جوان شورای شهر شیراز نیز در زمره همین گروه است که چند روز پیش بدون هیچ احضاریه‌ای به خانه‌اش رفتند و او را راهی زندان کردند.

با مهدی حاجتی است که درمی‌یابیم چقدر هر روز ادای راستین حقِّ نمایندگی و وکالت مردم دشوارتر می‌شود تا آنجا که منتهی‌الیه این راست‌گویی و بی‌مجامله از حقوق مردم دفاع همه‌جانبه کردن، حبس و زندان است.

مدتی پیش به او تاختند که چرا از حقوق دو شهروندِ بهایی دفاع کرده‌است؛ و احتمالا فراموش کرده ‌بودند که در هر مجمع بین‌المللی یا داخلی، خود نیز این‌گونه ادعا می‌کنند که بهاییان از حقوق شهروندی برخوردارند.

سپس پرونده قضایی تشکیل دادند و او را متّهم به تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب به‌قصد تشویش اذهان عمومی، و آخرین آنها، عضویت در”گروهک معاند ملّی- مذهبی”کردند.

امّا آیا باید باور کنیم در پس تمامی این اتهام‌ها نهادهای قدرت و ثروتی وجود ندارند که با تجاری سازی و ویرانی بافت‌های حیاتی شهر، هستی اجتماعی اکثریت شهروندان را قربانی منافع خود می‌کنند؟

حاجتی در مدت کوتاه نمایندگی خود، هیچ‌گاه در برابر این ویرانگری و تجاوز سکوت نکرد و گویا چاره این بود که با اتّهامات واهی سیاسی، شورای شهر شیراز را از این صدای رسا و دلیر تهی گردانند.

و اکنون او به یک سال حبس و دو سال اقامت اجباری در طبس محکوم شده‌است.

هر روز شاهد خبر جدیدی از فشار در زندانها و به زندان افکندن صداهای آزاد و عدالت طلب به دستور محکمه‌های قضایی هستیم:

از مخالفت با درمان رویین عطوفت و نرگس محمدی، تا تداوم بازداشت کیوان صمیمی، مرضیه امیری، مسعود کاظمی. و … بالاخره آخرین آنها اجرای حکم مهدی حاجتی.

این کارنامه دستگاهی است که هرگز استقلال آن به رسمیت شناخته نشده‌است. با چنین پیشینه و کارنامه‌ای شاید که درخواست آزادی همه این بیگناهان که جز سخن حق نگفتند و هرگز قدمی فراتر از دفاع از حقوق شهروندان برنداشتند، جز گره بر باد زدن نباشد،

اما این ما را بازنمی‌دارد که همچنان مصرّانه آزادی همه زندانیان عقیدتی و سیاسی از جمله مهدی حاجتی -که با نقض آشکار اصول قانون اساسی، بویژه اصل ۱۶۸ آن محاکمه و زندانی شده‌اند- و ‌تجدید دادرسی آنان را در دادگاه علنی و با حضور هیات منصفه خواستار نباشیم.

اسامی امضا کنندگان بیانیه: هاشم آقاجری، قربان بهزادیان‌نژاد، مصطفی تاجزاده، محمد توسلی، محمد حسینی نیا، بهزاد حق پناه، خسرو دلیرثانی، محمود دردکشان، علیرضا رجایی، بهمن رضاخانی، محمد رضایی، احد رضایی، حسین رفیعی، رضا رییسی طوسی، عبدالفتاح سلطانی، احسان شریعتی، فیروزه صابر، هاشم صباغیان، محمود عمرانی، غفار فرزدی، ابوالفضل قدیانی، نظام‌الدین قهاری، محمد کیانوش‌راد، فاطمه گوارایی، محمد محمدی‌اردهالی، سعید مدنی، محمد مقیسه، عبدالله مومنی، علی نیکجو

۲۰ خرداد ۱۳۹۸

لازم به ذکر است؛ مهدی حاجتی, عضو شورای شهر شیراز, به دنبال انتشار توئیتی که وی در مهر ماه ۱۳۹۷ و در حمایت از ۲ تن از شهروندان بهائی بازداشت شده در  شیراز منتشر کرده بود که در پی آن در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۳۹۷ به حکم دادگاه انقلاب شیراز بازداشت شده بود.