بیانیه جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به بازداشت ۳ تن از مسئولان جمعیت امام علی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به بازداشت مؤسس و دو تن از مدیران جمعیت امام علی با انتشار یک بیانیه ضمن اشاره به فعالیت‌های عام المنفعه و غیر سیاسی این نهاد، خواهان آزادی این شهروندان شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است “همانطور که می‌دانیم، میزان سنجش سلامت یک جامعه، به تعداد و گستره‌ی فعالیت‌های نیکوکارانه است. بنابراین، جامعه‌ای که در آن، پاسداشت فعالیت‌های نیکوکارانه، بازداشت باشد، به طور حتم اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را از دست خواهد داد”.

 جمعی از فعالان مدنی در اعتراض به بازداشت مؤسس و دو تن از مدیران جمعیت امام علی با انتشار یک بیانیه خواهان آزادی این شهروندان شدند.

متن کامل این بیانیه در ادامه می‌آید:

“ما، به عنوان جمعی از فعالان مدنی ایران که شاهد فعالیت‌های انساندوستانه و نیکوکارانه جمعیت امام علی (ع) بوده و هستیم، ضمن ابراز تأسف و تأثر عمیق خود از بازداشت و بازرسی منزل مؤسس و مدیران این جمعیت، بر این باوریم که فعالیت‌های مدنی جزء لاینفک یک جامعه سالم و یکی از نشانه‌های تمدنی است و هر گونه اختلال در فعالیت‌های مدنی و نیکوکارانه، آسیب به کل جامعه خواهد زد.

کارنامه این نهاد مدنی و مردمی در بیست سال گذشته، همواره عام المنفعه، همیشه شفاف و کاملاً غیرسیاسی بوده و نه تنها هیچ هزینه‌ای برای دولت نداشته، بلکه با ایده‌ها و طرح‌هایی نظیر کوچه گردان عاشق، پیوند زیبایی بین مناسک ملی و مذهبی و عمل نیکوکارانه ایجاد کرده و سبب کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه نسبت به کودکان شده است.

اعتماد ساخته شده ناشی از رفتار نیکوکارانه بین مردم و جمعیت، سرمایه اجتماعی وزینی فراهم ساخته که این نهاد را مثل نگینی درخشان به جامعه بزرگ ایران پیوند داده است. نگرانی عمیق ما آسیب به این اعتماد عمومی از طریق هجمه به آن می‌باشد.

همانطور که می‌دانیم، میزان سنجش سلامت یک جامعه، به تعداد و گستره‌ی فعالیت‌های نیکوکارانه است. بنابراین، جامعه‌ای که در آن، پاسداشت فعالیت‌های نیکوکارانه، بازداشت باشد، به طور حتم اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را از دست خواهد داد.

لذا از مقامات مسئول به ویژه ریاست قوه قضاییه به عنوان مسئول پرونده و وزارت کشور به عنوان مسئول مشارکت‌های اجتماعی، می‌خواهیم که ترتیبی اتخاذ فرمایند تا اسرع وقت، زمینه آزادی این نیکوکاران فراهم شده و ارتقای جامعه مدنی با پاسداشتِ نیکوکاری، تضمین شود.

سعید دهقان/ سعید مدنی/ لی لی ارشد/ احسان شریعتی/ علی اکبر اسماعیل پور/ سعید نوری نشاط/ آرش کیخسروی/ علیرضا افشاری/ محمدجواد غلامرضا کاشی/ فخرالسادات محتشمی پور/ مهدی محمودیان/ احسان عزت پور قدیم/ محسن زمانی/ محترم رحمانی/ محمد کاظم متولی/ فرید مرجایی/ حامد سحابی/ علی سلطانی/ نشاط سحابی/ عبدالحمید الهامی/ بهناز کیانی/ شبنم مصدق/ حمیدرضا رسولیان/ شهرزاد همتی/ زهرا رهایی/ نورا کنعانی/ ایثار خدادادی/ محمدرضا آهنی/ بهارک علی پناه/ علی اکبر سهیلی/ شهرزاد هاشمی”

گفتنی است، دفتر جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی روز یکشنبه ۱ تیرماه ۹۹ توسط نیروهای امنیتی در تهران پلمب شد. ماموران همزمان با حضور در منزل شارمین میمندی نژاد موسس جمعیت امام علی او را بازداشت کردند. مرتضی کی منش مسئول رسانه‌ای جمعیت امام علی و کتایون افرازه بازرس علی‌البدل این جمعیت نیز بازداشت شده‌اند.

لازم به یادآوری است که جمعیت امام علی پیشتر در تاریخ ۲۸ فروردین‌ماه ۹۸ نیز از تهدید و بازخواست تلفنی تعدادی از اعضای خود در خلال امدادرسانی به مناطق سیل زده خبر داده بود.

جمعیت امام علی، آن‌گونه که در تارنمای آن آمده: «یک سازمان مردم نهاد، کاملا مستقل، غیرسیاسی و غیردولتی است که در سال ۱۳۷۸ به صورت رسمی با شماره ۱۹۰۶۱ به ثبت رسید و فعالیت خود را با مجوز رسمی از وزارت کشور دنبال می‌کند. این جمعیت در حال حاضر ۳۶ خانه ایرانی و ۱۰ نمایندگی فعال در شهر تهران (در دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران و دیگر نقاط شهر ) و نزدیک به ۱۰ هزار عضو فعال در سراسر ایران دارد. عمده فعالیت این انجمن در خصوص کمک به کودکان و زنان نیازمند است.

خیریه ‘جمعیت امام علی ‘ یکی از بزرگ‌ترین نهادهای غیردولتی ایران با بیش از ده هزار عضو است که برای کمک به کودکان و خانواده‌های فقیر فعالیت می‌کند.

دیشب، یکشنبه اول تیر ماه، بعد از حدود دو دهه فعالیت، دفتر جمعیت امام علی پلمپ شد و موسس و دو نفر دیگر از مدیران آن بازداشت شدند.

چطور تاسیس شد؟

جمعیت امام علی بیش از بیست سال پیش در سال ۱۳۷۸ در وزارت کشور ثبت شد و یک سال بعد با عضویت در شورای امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، یک نهاد فعال بین‌المللی شد.

این نهاد که بر فعالیت دانشجویی خود تاکید می‌کند، در دانشگاه‌های صنعتی شریف و تهران دفتر رسمی دارد و بیش از نیمی از ده هزار عضو آن، دانشجو هستند.

سال ۱۳۸۴ دفتر مرکزی این نهاد در جنوب شهر تهران، محله مولوی، با نام “خانه ایرانی” افتتاح شد. اکنون شعبه‌های این موسسه در سایر محله‌های فقیر مانند خاک سفید، دروازه غار، لب خط، فرحزاد تهران و سایر شهرها مانند مشهد، اصفهان، شیراز، بندرعباس و … فعالیت دارند.

یکی از شعارهای این موسسه این است: گرسنگی سهم کودکان نیست.

شارمین میمندی‌نژاد

شارمین میمندی‌نژاد کیست؟

شارمین میمندی‌نژاد‌، بنیان‌گذار خیریه جمعیت امام علی، نمایشنامه‌نویس و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشکده هنر دانشگاه تهران است و در همین دانشگاه تئاتر و تئاتر درمانی درس می‌داده و سابقه کار تئاتر در صدا و سیمای ایران را دارد.

او که شب اول تیرماه ۱۳۹۹ بازداشت شد، بارها در سخنرانی‌های خود گفته دغدغه‌اش کودکان و فقر اقتصادی و فرهنگی نهادینه شده در خانواده‌های ایرانی است.

آقای میمندی ۲۱ سال پیش با کمک دانشجویان دانشگاه شریف جمعیت امام علی را در این دانشگاه با “هدف امدادرسانی هوشمندانه” و “آگاهی‌رسانی” در جامعه تاسیس کرد و سپس آن را گسترش داد.

جمعیت امام علی چه کارهایی کرده است؟

این نهاد در اساسنامه خود تاکید کرده که با رعایت کامل قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند و اعضایش به قانون اساسی ایران اعتقاد دارند.

در مرامنامه اخلاقی جمعیت آمده که به حقوق بشر، برابری، صلح و آزادی ادیان احترام می‌گذارد. همچنین گفته شده که هیچ کس حق ندارد از اعضا درباره مذهب آنان بپرسد و همه فارغ از عقیده و مذهب می‌توانند عضو شوند.

با این حال نام بیشتر پروژه‌های خیریه این سازمان از اسلام گرفته شده است؛ مثلا کوچه‌گردان عاشق نام طرحی در ماه رمضان است که به تقلید از امام اول شیعیان به خانه فقرا مواد غذایی می‌رساند. یا آیین طفلان مسلم فرآیند تامین وثیقه برای آزادی از زندان و کمک به نوجوانان زندانی و حمایت از آنها بعد از آزادی است.

یکی از طرح‌های این موسسه برگزاری مسابقات فوتبال در سطح کشور برای کودکان محله‌های محروم است که به نام لیگ پرشین شناخته می‌شود.

این سازمان می‌گوید از ۳۵۰۰ کودک و خانواده‌هایشان حمایت می‌کند.

کودکان کار از عمده دغدغه‌های جمعیت امام علی بوده است
Image captionکودکان کار و محروم از تحصیل عمده حوزه فعالیت جمعیت امام علی بوده است

چرا پلمپ شد؟

هنوز در باره اتهام‌های مدیران این موسسه توضیح رسمی داده نشده اما خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی، بدون ذکر نام کامل موسس خیریه گفته او “در سال‌های اخیر با تشکیل موسسه‌ای خیریه و در پوشش اقدامات عام‌المنفعه اقدام به شبکه‌سازی برای نفوذ در سطوح مختلف افکار عمومی کرده است.”

بسیاری از اعضای این موسسه می‌گویند مدیران در این سال‌ها همواره سعی کرده‌اند از حاشیه‌های سیاسی فاصله بگیرند و مستقل عمل کنند.

اما بیست سال فعالیت گسترده و مستمر در کشوری که نهادهای مدنی آن با فشار زیاد حکومت معمولا مجبور به توقف فعالیت می‌شوند، این تردید را برای بعضی ایجاد کرده بود که جمعیت امام علی با حمایت اشخاص حقیقی یا حقوقی بانفوذ تاکنون بسته نشده بود.

لیگ فوتبال پرشین از کودکان مناطق محروم در رسانه‌های داخلی بازتاب زیادی داشته است
Image captionلیگ فوتبال پرشین از کودکان مناطق محروم در رسانه‌های داخلی بازتاب زیادی داشته است

چرا نهادهای امنیتی نگران فعالیت موسسه امام علی بوده‌اند؟

جمعیت امام علی به دلیل وسعت حوزه کارش دسترسی زیادی به مناطق فقیرنشین ایران دارد. هر کدام از ده هزار عضو مجموعه با گروه‌های زیادی در ارتباط هستند. شماری از چهره‌های معروف هنری و فرهنگی هم از این خیریه حمایت می‌کنند که خود یک شبکه وسیع آگاهی‌رسانی را تشکیل می‌دهد.

این خیریه در طول سال‌ها گزارش‌های متعددی از آزار جنسی، تجاوز و مرگ کودکان کار، اعتیاد نوزادان و ازدواج اجباری کودکان منتشر کرده که از نگاه شماری از حامیان حکومت “سیاه‌نمایی” و دادن بهانه به “دشمن” برای تبلیغ منفی علیه جمهوری اسلامی ایران است.

سال گذشته، انتشار یک ویدئو در توئیتر وزارت خارجه اسرائیل برای این نهاد دردسرساز شد و شماری از اعضای جمعیت امام علی احضار شدند. ویدئو در انتقاد از کمک‌های ایران به سوریه و فلسطین به جای مردم سیل‌زده بود و آنها متهم شده بودند که آن را به اسرائیل فرستاده‌اند در حالی که این ویدئو پیش از انتشار در توییتر وزارت خارجه اسرائیل، در شبکه‌های اجتماعی نشر شده بود.

در سیل مرگبار فروردین ماه ۱۳۹۸ نهادهای نظامی ایران هم حضور فعال داشتند و عده‌ای در مناطق آسیب‌دیده از رقابت بر سر کمک‌رسانی اطلاع می‌دادند.

ابراهیم رئیسی، رییس قوه قضاییه ایران چند هفته پیش هشدار داده بود که “برخی دشمنان دنبال این هستند که در قالب امور خیریه، مجموعه‌هایی را برپا کنند که ریشه خیرخواهی و توجه به مردم ندارد و اهداف بدخواهانه پشت آن است.”

بعضی از اعضای جمعیت امام علی دلیل ناراحتی از این موسسه را “انحصارگرایی” نهادهای حکومتی و نظامی می‌دانند که نمی‌توانند یک نهاد بزرگ مستقل خیریه را تحمل کنند.