بیانیه درخواست استعفای خامنه‌ای؛ جواد لعل‌محمدی به همراه اعضای خانواده‌اش بازداشت شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام«جواد لعل‌محمدی» فعال صنفی معلمان ایران و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه دهم شهریورماه ۱۴۰۰ به همراه همسرش عزت جوادی حصار، دخترش آیدا و یکی از خواهرانش توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شدند.

آیدا لعل محمدی، عزت جوادی حصار و خواهر آقای لعل محمدی ساعتی پس از بازداشت، آزاد شدند ولی خود او کماکان در بازداشت به سر می‌برد. تا لحظه تنظیم این خبر از محل نگهداری او اطلاعاتی در دست نیست. بر اساس گزارش هرانا، آقای لعل محمدی از زمان بازداشت دست به اعتصاب زده است.

این معلم بازنشسته روز۱۰ مرداد ۱۴۰۰ بدنبال تجمع مسالمت‌آمیز فعالان مدنی در پارک ملت مشهد به همراه خانم فاطمه سپهری و تنی چند از فعالان مدنی، بازداشت و پس از هشت روز شکنجه در روز ۱۸ مردادماه آزاد شد.

او پس از آزادی در یک پیام ویدئویی ضمن تشریح آنچه در این هشت روز بر او رفته، خطاب به رهبر جمهوری اسلامی گفته است: «آقای خامنه‌ای به زودی مردم شما را از دخمه‌ها بیرون خواهند کشید و مانند قذافی به مردم التماس خواهی کرد و هر تکه گوشت تو در دست یک نفر خواهد بود.»

جواد لعل محمدی، معلم بازنشسته، نویسنده و کنشگر سیاسی و صنفی متولد سال ۱۳۴۷ در خراسان است. او بیستم مردادماه ۱۳۹۸، هنگامی که به همراه برخی از فعالان صنفی معلمان و امضاکنندگان بیانیه ۱۴ در حمایت از «کمال جعفری» و اعتراض به صدور حکم ۱۳ سال زندان برای او، مقابل دادگستری کل خراسان تجمع کرده بودند، بازداشت شد.

لعل محمدی تحصیل کرده رشته «علوم سیاسی» و از اعضای فعال کانون صنفی معلمان ایران است. او علاوه بر تدریس به دانش‌آموزان، از سال ۱۳۷۴ فعالیت رسانه‌ای خود را آغاز کرد. او تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان سردبیر «هفته نامه اترک» به فعالیت روزنامه‌نگاری خود ادامه داد.

این فعال صنفی و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی تالیفات زیادی دارد. اما هیچ یک از کتاب‌های او مجوز چاپ و پخش از وزارت فرهنگ و ارشاد، دریافت نکرده‌‌اند. او گزیده‌ای از کتاب‌های خود را به فراخور موضوع روز، در روزنامه‌ها و نشریات مختلف به چاپ رسانده است.

از نوشته‌های این معلم می‌توان به کتاب «گات» اشاره کرد. این کتاب حاصل تحقیقات لعل محمدی در زمینه عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی است. آخرین تالیف او کتابی ۴ جلدی با عنوان «ادبای سیاستمدار» است که به مقایسه تطبیقی دوران صفویه و انقلاب اسلامی ایران پرداخته و همچنان منتظر اجازه انتشار است.

او طی دهه‌های گذشته به علت فعالیت‌های اعتراضی‌اش به تبعیدی پنج‌ ساله به منطقه «بینالود» خراسان محکوم شده بود. اما از همین روزهای تبعید هم برای تدریس به دان‌ش‌آموزان این روستای استان خراسان استفاده کرد.

آقای لعل‌محمدی تاکنون به خاطر فعالیت‌هایش بارها احضار و تهدید شده است. او در تشریح و یا به عبارتی در اعتراض به بازخواست خودش یا هم‌صنف‌هایش در یکی از احضارهای خود به سازمان اطلاعات سپاه می‌نویسد: «پرونده سازی و به زندان افکندن معلمان، هنر نیست و یقین بدانید با این کار نه قامت نظام موزون می شود و نه امور نظام، سازگار.»

آقای لعل‌محمدی روز ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ در بخشی از این فایل ویدئویی خود پس از آزادی‌اش خطاب به نیروهای انتظامی گفته بود: «تا دیر نشده به صف مردم بپیوندید. شما از این مردم هستید و نباید غلام فردی مانند خامنه‌ای باشید.» این معلم بازنشسته در ادامه از مردم ایران دعوت کرده بود تا با هر عقیده و فکری که دارند برای سرنگونی جمهوری اسلامی در کنار یکدیگر قرار گرفته و زنجیره انسانی تشکیل دهند.