بیانیه زندانیان سیاسی اوین: شکنجه‌ها در هیچ دوربینی ضبط نمی‌شوند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه واکنش‌ها به انتشار ویدیوهای هک شده از دوربین‌های امنیتی زندان اوین، شماری از زندانیان سیاسی با انتشار بیانیه‌ای با تاکید بر وجود شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی خواهان ورود نهادهای حقوق بشری شدند.

این زندانیان سیاسی در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۴ شهریور منتشر شده است نوشته اند: «آنچه در این فیلم‌ها به شکل شکنجه، تحقیر و آزار و اذیت عریان و فیزیکی نمایش داده می‌شود فقط بخشی از واقعیت رؤیت‌پذیر شکنجه‌ای است که بر زندانی و خانواده او در ایران تحمیل می‌شود. اما شکنجه‌های دیگری نیز وجود دارد که در هیچ دوربینی ثبت و ضبط نمی‌شود.»

زندانیان سیاسی به عنوان نمونه‌هایی از فشار بر آن‌ها به مواردی چون «شکنجه‌های روانی و ذهنی زندانی در سلول انفرادی (شکنجه سفید) و اتاق بازجویی، پدر، مادر، همسر و فرزندانی که هر روز از ندیدن عزیزان خود و پیگیری پرونده‌های آنها در هزار توی بی‌نظم ادارات خسته‌تر و فرسوده‌تر می‌شوند و عدم پاسخگویی مسئولان و برخوردهای تحقیرآمیز با زندانی و خانواده‌اش» اشاره کرده‌اند.

گروه سایبری موسوم به «عدالت علی» ویدئوهای هک شده از دوربین‌های امنیتی زندان اوین را نخستین بار روز ۳۱ مرداد در اختیار رسانه‌ها قرار داد.

این ویدوها موارد متعددی از ضرب و شتم بدون دلیل زندانیان و نیز شرایط وخیم زندگی آن‌ها در زندان اوین را نشان می‌دهند.

در تازه‌ترین ویدیویی که گروه عدالت علی روز پنج‌شنبه ۴ شهریور منتشر کرده است، تصاویر قاچاق مواد مخدر به داخل زندان توسط زندانبانان به وضوح دیده می‌شود.

زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین در بیانیه خود تاکید کرده‌اند: «انتشار فیلمهای بخشی از برخورد غیرانسانی، حاوی شکنجه و تحقیر با زندانیان زندان اوین، بار دیگر نشان داد برخورد با زندانیان در ایران آنچنان از حقوق بشر و حقوق زندانی به مثابه یک انسان به‌دور است که نمی‌توان صرفا با سخنرانی مسئولان ظاهر صلاح و اکتفا به عذرخواهی‌های چندباره آن را جبران کرد.»

این زندانیان در پایان بیانیه خود با جلب توجه افکار عمومی به مساله شکنجه در زندان‌های ایران، خواهان خواهان رسیدگی جدی و فوری نهادهای حقوق بشری به وضعیت زندانیان شده‌اند.