بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در حمایت از اسماعیل بخشی و سایر بازداشت شدگان اعتراضات هفت تپه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, با انتشار اطلاعیه ای نسبت به تداوم اعتصاب غذای امیرحسین محمدی فر, فعال رسانه ای محبوس در بند۴ زندان اوین واکنش نشان داد. این سندیکا در اطلاعیه خود بار دیگر خواهان آزادی اسماعیل بخشی و دیگر بازداشت شدگان مرتبط با اعتصاب کارگران هفت شده و خواسته است تعقب قضایی از فعالین کارگری و حامیان آن ها متوقف شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, روز شنبه ۲۹ تیرماه ۱۳۹۸, سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه, اعمال فشارهای امنیتی بر سپیده قلیان فعال مدنی, اسماعیل بخشی فعال کارگری, علی نجاتی عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه, عسل محمدی فعال رسانه ای, امیر امیرقلی فعال رسانه ای, امیرحسین محمدی فر و همسرش ساناز الهیاری عضو هیئت تحریریه نشریه اینترنتی گام را محکوم کرد و ضمن تاکید بر این نکته جملگی ۷ نفر این فعالان مدنی فقط به صرف اعتراض و به دلیل نبود آزادی بیان در ایران بازداشت و با احکام امنیتی مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند خواستار آزادی این افراد و توقف تعقیب قضائی این افراد شد.

در بخش دیگری از این اطلاعیه, سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نسبت به تداوم اعتصاب غذا و وخامت وضعیت جسمانی “امیرحسین محمدی فر”, عضو هیئت تحریریه نشریه اینترنتی گام ابراز نگرانی کرد و تداوم اعتصاب غذا و مسئولیت هرگونه اتفاق ناگوار بر این فعال رسانه ای را متوجه دستگاههای امنیتی و قضائی دانست. 

این سندیکای کارگری در این اطلاعیه بر مجرم نبودن اسماعیل بخشی و سایر فعالان کارگری و مدنی بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه در پائیز و زمستان ۱۳۹۷ تاکید و خواستار آزادی و متوقف شدن تعقیب قضائی فعالان کارگری شد. چرا که خواسته آنها بر گرفته از حقوق ذاتی و شهروندی آنها می باشد. شود. سندیکای شرکت واحد تاکید کرده است از ارتباطات کارگری خود در سطح ایران و جهان برای حمایت از این عده از کارگران استفاده خواهد کرد.

 متن اطلاعیه سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه جهت انتشار در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گرفته که در ادامه می آید؛ 

سال ۱۳۹۷ کارگران نیشکر هفت تپه به دلیل مطالبات عقب افتاده از جمله، تاخیر چند ماهه دستمزد، خصوصی سازی، عدم بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل، عدم برخورداری از امنیت شغلی و غیره دست به اعتراض و اعتصاب زدند. این اعتراضات به دلیل بی توجهی مدیران شرکت و مسئولین دولتی از سوی کارگران افزایش یافت و حدود یک ماه کارگران بصورت راهپیمایی در سطح شهر در مقابل فرمانداری شهر شوش فریاد حق خواهی سردادند. این اعتراضات به دلیل همبستگی کارگران و خانواده های شان، سایر اقشار و حمایت طبقه کارگر ایران و اتحادیه های کارگری جهانی بی نظیر بود. نهادهای امنیتی-قضایی از ترس فراگیر شدن و گسترده تر شدن اعتراضات و اعتصابات و سرایت آن به بخش های دیگر کارگری با شدت هرچه بیشتر اعتراضات و اعتصابات را سرکوب کرد.

اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران پیشرو توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. با فشار بر کارگران و تشکیل پرونده قضایی برای کارگران و بازجویی و ارعاب آنان اعتصاب خاتمه یافت.با گذشت حدود هشت ماه از اعتصاب، به دلیل عدم برآورده شدن مطالبات کارگران و هراس از موج تازه اعتراضات، نیروهای امنیتی-قضایی کماکان احضار کارگران معترض به دادگاه را در دستور کار دارند و تعداد زیادی از کارگران را احضار و تهدید کردند و اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران با گذشت بیش از شش ماه از بازداشت، همچنان بلاتکلیف در زندان اوین محبوس است.

علاوه بر ایجاد فشار نهادهای امنیتی-قضایی بر کارگران، بخشی از حامیان طبقه کارگر که اخبار اعتصاب را پوشش و در حمایت از کارگران قلم می راندند نیز در جریان اعتصاب و پس از آن بازداشت شدند. برای ارعاب بیشتر کارگران و کل طبقه کارگر که از اعتصاب آنان حمایت می کردند، بر خلاف قانون و رویه جاری قضایی با وجود اینکه حدود پنج ماه است بازجویی شان خاتمه یافته و می بایست با ضمانت متناسب آزاد شوند اما همچنان چهار تن از آنان بلاتکلیف در زندان نگه داشته شده اند.

سپیده قلیان، ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی فرد و امیر امیرقلی که در حمایت از کارگران هفت تپه قلم می راندند بیش از شش ماه است بلاتکلیف در زندان هستند. ساناز الهیاری و همسرش امیرحسین محمدی فرد در اعتراض به تداوم بازداشت موقت خود و دیگر بازداشت شدگان، که بدون توجیه قضایی زندانی هستند، اعتصاب غذا کرده اند. ساناز الهیاری به دلیل ضعف شدید جسمانی بارها به درمانگاه زندان منتقل شد و با اصرار همسرش و خانواده خوشبختانه پس از دوازده روز دست از اعتصاب غذا کشید و امیرحسین محمدی فرد در پانزدهمین روز اعتصاب غذا قرار دارد و نگرانی های جدی در مورد وضعیت جسمانی وی وجود دارد.

فعالیت های صورت گرفته توسط اسماعیل بخشی نماینده کارگران و سایر بازداشت شدگان که در حمایت از کارگران قلم رانده اند و اکنون بلاتکلیف در زندان هستند نه تنها جرم نیست بلکه به دلیل حمایت از کارگران ارزش می باشد و طبیعی است که به حمایت از هم طبقه ای های خود برآیند. اما به دلیل هراس از فریاد حق طلبی کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر مزدبگیران، دستگاه امنیتی- قضایی بجای مقابله با دزدان و اختلاس گرانِ سرمایه های ملی، مذبوحانه فشار بر کارگران و معلمان پیشرو و حامیان کارگران را افزایش داده اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نگرانی خود را از ادامه اعتصاب غذای امیرحسین محمدی فرد اعلام می کند و مسولیت هر اتفاق ناگواری در ادامه اعتصاب غذای وی را متوجه دستگاه امنیتی- قضایی می داند. همچنین همگی بازداشت شدگان باید فوری و بی قید و شرط آزاد گردند و تعقب قضایی از آنان و علی نجاتی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و عسل محمدی که در همین ارتباط به قید ضمانت آزاد هستند باید متوقف شود. سندیکا از ارتباطات کارگری خود در سطح ایران و جهان برای حمایت آنان استفاده خواهد کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۷ تیرماه ۱۳۹۸

زنده باد همبستگی کارگران

رونوشت:
▫️سازمان جهانی کار (ILO)
▫️سندیکاها و اتحادیه های سایر نقاط جهان

پیرامون پرونده اسماعیل بخشی, علی نجاتی, سپیده قلیان, امیر امیرقلی, عسل محمدی, امیرحسین محمدی فر و همسر وی ساناز الهیاری لازم به ذکر است؛

جلسه دادرسی بر پرونده سپیده قلیان, اسماعیل بخشی, امیر امیرقلی, امیرحسین محمدی فر, سانازاله یاری, علی نجاتی و عسل محمدی, شهروندان بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه در زمستان ۱۳۹۷ در ساعت ۱۰ صبح روز ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” برگزار خواهد شد. 

جلسات ابلاغ کیفرخواست به متهمان این پرونده در تاریخ های ۲۲ خردادماه, ۵ تیرماه, ۱۱ تیرماه و ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, پیش از این از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمدمقیسه” به ایشان برگزار شده بود

اتهامات منتسبه بر این افراد؛ “تبلیغ علیه نظام”, “اجتماع و تبانی”, “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام”, “نشراکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” از جمله اتهاماتی بود که در برگه کیفرخواست ذکر شده بود که از سوی  قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران “محمد مقیسه” به افراد مذکور ابلاغ شد. برای اسماعیل بخشی به تازگی پرونده جدیدی با عناوین اتهامی “نشر اکاذیب در فضای مجازی” و “تشویش اذهان عمومی” با شکایت مستقیم وزیر اطلاعات برای این فعال کارگری مطرح شد، اما با وجود صدور کیفرخواست و ارجاع به شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان دزفول قرار است به این پرونده نیز با ارجاع به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از سوی “محمد مقیسه” و توسط شعبه مذکور رسیدگی شود. 

لازم به توضیح است که علیرغم صدور قرار وثیقه توسط بازپرس شعبه ۷ دادسرای اوین «دادسرای مقدس» در ارتباط با متهمین بازداشتی این پرونده، سرپرست دادسرای اوین، “امین ناصری” و همچنین “محمد مقیسه” قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از قبول وثیقه و آزادی موقت این افراد جلوگیری کرده است!

لازم به توضیح است که پرونده ۷ متهم بازداشت شده در جریان تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه پس از جلسه آخرین دفاع، اواخر خرداد ۱۳۹۸ به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارسال شده بود. در این پرونده علیرغم صدور قرار وثیقه برای متهمین بازداشتی، سرپرست دادسرای اوین با آزادی موقت آنان مخالفت کرده بود.