بیانیه فعالان ایرانی در محکومیت آدم‌ربایی: جمهوری اسلامی را برای ترور و آدم‌ربایی وادار به پاسخگویی کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشماری از فعالان حقوق مدنی، کنشگران سیاسی و فعالان زنان و حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای توطئه ربودن مسیح علی‌نژاد را محکوم کردند. آنها از جامعه جهانی خواستار پاسخگو کردن جمهوری اسلامی برای ترور و آدم‌ربایی شده‌اند.

در بیانیه که به امضای شماری از فعالان حقوق مدنی، سیاسی و فعالان زنان و حقوق بشر رسیده آمده است:« افشای طرح عملیات ربایش مسیح علی‌نژاد در خاک آمریکا بار دیگر نشان داد که حکومت ایران از هیچ تلاشی برای ساکت کردن مخالفان خود حتی در خارج از مرزهای ایران فروگذار نمی‌کند.»

نزدیک به ۲۰۰ نفر از امضاکنندگان این بیانیه که در میان آن‌ها شماری از “مادران دادخواه” و نیز شمار گسترده‌ای از فعالان مدنی و سیاسی و روزنامه‌نگار دیده می‌شود از کشورهای جهان خواسته‌اند این پرونده را پیگیری و بر مبنای روش‌ها و عرف دیپلماتیک برخورد جدی کنند.
در این زمینه آمده است:« دولت‌های جهان را ملزم می‌دانیم تا با قاطعیت و پیگیری حکومت ایران را در مورد طرح ربایش مسیح علی‌نژاد و عملیات تهدیدگرانه و تروریستی علیه دیگر منتقدان، تحلیلگران و فعالان ایرانی پاسخگو کنند و حافظ امنیت اپوزیسیون ایرانی در خاک این کشورها باشند.»

نویسندگان «رفتارهای تروریستی جمهوری اسلامی در خارج از مرزهای ایران” را نه تنها تهدیدکننده”امنیت شهروندان ایرانی، بلکه خطری برای شهروندان دیگر کشورها توصیف کرده و خواهان برخورد جدی دولت‌ها با “اقدامات جنایتکارانه جمهوری اسلامی بر مبنای روش‌ها و عرف دیپلماتیک شده‌اند”.

انتشار این بیانیه واکنشی است به گزارش وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر اینکه یک تیم چهار نفره وابسته به دستگاه‌اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده تا مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و کنشگر مخالف حکومت ایران را از نیویونرک برباید و با قایق تندرو به ونزوئلا منتقل کند. طبق این گزارش برنامه‌ریزی ربودن مسیح علی‌نژاد خنثی شده است.

مهرداد درویش‌پور، رضا علیجانی، پرستو فروهر، فرنگیس بیات، حسین لاجوردی، علی‌اکبر مهدی، شیوا نظرآهاری و ناهید شیربیشه از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

✍️ دیدگاه شما 🙏