بیانیه مشترک آلمان، انگلیس و فرانسه: تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا ۲۰ درصد توسط ایران باعث «نگرانی‌های جدی» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت خارجه سه کشور اروپایی طرف برجامدر بیانیه‌ای مشترک از گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره غنی‌سازی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا ۲۰ درصد توسط ایران باعث «نگرانی‌های جدی» است
به گزارش سایت دیده بان ایران؛ انگلیس، آلمان و فرانسه در این بیانیه با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مدعی شده‌اند اقدام ایران برای تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا ۲۰ درصد باعث «نگرانی‌های جدی» است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرده بود، ایران غنی‌سازی اورانیوم خود را سرعت داده است.

اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپایی (آلمان، بریتانیا و فرانسه) بعد از خروج آمریکا از برجام (۸ می ۲۰۱۸) وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند.

در چنین شرایطی، شورای عالی امنیت ملی ایران ۸ می ۲۰۱۹ در سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد، ایران تعهدات برجامی خود را بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق گام به گام کاهش خواهد داد تا میان تعهدات و حقوق ایران توازنی برقرار شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه دوشنبه در گزارشی که به رویت رویترز رسیده مدعی شده بود ایران اقدام به تولید ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشته بود آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز دوشنبه در اختیار اعضای این نهاد بین‌المللی قرار گرفته پیشرفت فعالیت‌های ایران در زمینه اورانیوم فلزی غنی‌شده را تأیید کرده است.

در بخشی از گزارش آژانس اتمی آمده است: «آژانس اتمی روز ۱۴ اوت ۲۰۲۱ تأیید کرد که ایران از ۲۵۷ گرم از اورانیوم غنی‌شده به U-235 بیست درصدی برای تولید ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی غنی‌شده به U-235 بیست درصدی استفاده کرده است.»

آژانس اتمی اقدام ایران را سومین گام از برنامه چهار مرحله‌ای ایران دانسته است. چهارمین گام، تولید صفحه سوخت رآکتور است.