بیانیه مشترک ترکیه-لیبی منتشر شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر پی نخستین جلسه شورای عالی همکاری‌های استراتژیک ترکیه و لیبی که با حضور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی در مجتمع ریاست جمهوری بش‌تپه آنکارا برگزار شد، بیانیه مشترکی به امضا رسید.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در این بیانیه ضمن اشاره به اراده برای تقویت و تعمیق پیوندهای ریشه‌دار دوستی و برادری دو کشور مبتنی بر منافع، احترام و برابری، بر اهمیت حفظ حاکمیت، استقلال ، تمامیت ارضی و وحدت سیاسی در سراسر لیبی در شرق، غرب و جنوب مورد تایید قرار گرفت.

در بیانیه مشترک ترکیه و لیبی تاکید شد که دولت وحدت ملی و شورای ریاستی که با انتخابات روی کار آمده تنها ساختار قانونی و مشروع حاکم در لیبی است.

در این بیانیه تاکید شده است که مشکلات لیبی از طریق روش‌های سیاسی تحت رهبری و مالکیت لیبیایی‌ها، در چارچوب توافقنامه سیاسی لیبی ۲۰۱۵ ، قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل متحد، نتایج کنفرانس برلین و نقشه راه مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی قابل حل است.

در این بیانیه مشترک با تاکید بر اهمیت نقش ترکیه در برقراری و حفظ آتش‌بس دائمی و پایدار در لیبی، تصریح شده است که برای هماهنگی روند سیاسی منتهی به انتخابات پیش بینی شده در تاریخ ۲۴ دسامبر در لیبی در تاریخ مقرر، اراده لازم صورت بگیرد.

توافق امضا شده میان ترکیه و لیبی برای منافع دو کشور و ثبات منطقه و همکاری حائز اهمیت بوده و اصول مندرج در آن از اعتبار برخوردار است و دو کشور قصد توسعه و اجرای آن را دارند.

در بیانیه مشترک ترکیه و لیبی همچنین بر ضرورت تشکیل یک کنفرانس منطقه‌ای با هدف حمایت از گفتمان و همکاری در مدیترانه شرقی و تضمین حقوق طرف‌ها تاکید شد.

در این بیانیه تمایل به تقویت همکاری در زمینه اصلاحات امنیت و ایجاد ظرفیت در لیبی متناسب با نیازها و خواسته‌های طرابلس مورد تاکید قرار گرفت.