بیانیه مقتدی‌صدر علیه حشدالشعبی ، ترورها به دست برخی افراد وابسته به حشد انجام می‌شود / حشدالشعبی اظهارات صدر درباره ترور و راکت‌پراکنی را رد کرد / بسته شدن دفاتر نیروهای امنیت ملی و الحشد الشعبی در فرودگاه بغداد

مقتدی صدر گفت : گفت که «حملات راکتی و ترورها که به دست برخی افراد وابسته به حشد انجام می‌شود» هرچند همه می‌دانند که مورد رضایت مجاهدان حشد نیست، اما عدم رضایت کفایت نمی‌کند و آنان باید با حکمت تبدیل عراق به میدان نزاع دیگران پایان دهند.

بیانیه مقتدی‌صدر علیه حشدالشعبی/ ترورها به دست برخی افراد وابسته به حشد انجام می‌شود

سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق، با صدور بیانیه‌ای خطاب به «الحشد الشعبی» از آنان خواست که برای توقف اقدامات برخی نیروهای وابسته به حشد علیه منافع ملی عراق تلاش کنند.

او در این بیانیه تأکید کرد که اقدامات برخی گروه‌های وابسته به الحشد الشعبی موجب تضعیف شدید عراق و ملت و حکومتش می‌شود و این تضعیف معنایی جز تقویت نیروهای خارجی و در رأس آنها «شر بزرگ، امریکا» ندارد.

صدر از این نیروها خواست که عاقلانه و پخته و در راستای عشق به میهن و ملت رفتار کنند و به نیروهای حشد یادآور شد که دربرابر خدا و ملت مسئول‌اند.

او گفت که «حملات راکتی و ترورها که به دست برخی افراد وابسته به حشد انجام می‌شود» هرچند همه می‌دانند که مورد رضایت مجاهدان حشد نیست، اما عدم رضایت کفایت نمی‌کند و آنان باید با حکمت تبدیل عراق به میدان نزاع دیگران پایان دهند.

صدر خطاب به مجاهدان حشد گفت: «بیایید همه با هم برای استقلال و حاکمیت ارضی و سلامت و امنیت عراق بکوشیم که در غیر این صورت عراق از دستمان خواهد رفت».

او گفت که به نوبه خود از همگان می‌خواهد که در امور داخلی عراق دخالت نکنند و بر رفتار مسالمت‌آمیز در همه تعملات مربوط به عراق تأکید می‌کند زیرا عراق تحمل خشونت و جنگ و درگیری و نزاع سیاسی و آشوب بیشتر را ندارد.

صدر از مجاهدان خواست که «از سیاست مبتذل» فاصله بگیرند تا اعتبار و تاریخشان حفظ شود/میدل ایست نیوز

حشدالشعبی اظهارات صدر درباره ترور و راکت‌پراکنی را رد کرد

در بیانیه حشدالشعبی که امروز (پنج‌شنبه ۲۴ سپتامبر) منتشر شده آمده که حشد از زمان تأسیس در پی فتوای مرجعیت عالی شیعه با عزم راسخ برای دفاع از میهن تلاش کرده و «هیچ گاه در پی مقام و منصبی جز نزد خداوند نبوده است».

این بیانیه افزوده که حشد به علت فداکاری‌هایش از حمایت و احترام همه شهروندان عراق برخوردار است و تأکید کرده که حشد بارها اعلام کرده که نیروی نظامی عراقی رسمی است که به همه فرمان‌های صادره از جانب فرمانده کل نیروهای مسلح پایبند است.

الحشد الشعبی تأکید کرده که هیچ از تشکیلات تابع آن و فرماندهشان هیچ نقشی در نزاع‌های سیاسی و حوادث داخلی کشور ندارد ضمن اینکه نسبت به تلاش‌هایی که برای بدنام شدنش و آسیب زدن به وجهه‌اش انجام می‌شود به‌خصوص فعالیت‌های نظامی غیر قانونی که تأسیسات خارجی یا غیر نظامی داخلی را هدف قرار می دهد و خلاف اصول حکومت‌داری است هیچ مسئولیتی ندارد و بارها از این‌گونه اقدام اعلام برائت کرده است.

این بیانیه افزوده که تلاش برخی اطراف داخلی و خارجی برای کشاندن حشد به این‌گونه مسائل تلاش برای آلوده کردن فضا و فریب افکار عمومی درباره نقش تاریخی و افتخارآفرین حشد در حمایت از خاک عراق است.

در این بیانیه تأکید شده که حشد اهتمام دوستدارانش را درک می‌کند و از آنان حمایت بیشتر طلب می کند.ییش از این ائتلاف فتح (شاخه سیاسی الحشد الشعبی) نیز با انتشار بیانیه ای از اینگونه اقدامات اعلام برائت کرده بود./میدل ایست نیوز

بسته شدن دفاتر نیروهای امنیت ملی و الحشد الشعبی در فرودگاه بغداد

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق دستور بسته شدن دفاتر نیروهای امنیت ملی و الحشد الشعبی در فرودگاه بغداد را صادر کرد.